Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > konkursy > System europejskich kwal. do IO rozczarowaniem 2015 roku

System europejskich kwal. do IO rozczarowaniem 2015 roku

Na wynikach kategorii na siatkarskie rozczarowanie w 2015 kończymy tegoroczny, jubileuszowy X Plebiscyt Strefy Siatkówki. W tym roku w tym niechlubnym zestawieniu nominacji było siedem, a triumfował system europejskich kwalifikacji do igrzysk olimpijskich.

Siatkarskie rozczarowanie w 2015 roku

1.     System europejskich kwalifikacji do IO – 54,82% głosówO tym niesprawiedliwym systemie napisano i powiedziano już wiele, a to, jak bardzo jest niesprawiedliwy, pokazał chociażby styczniowy turniej w Berlinie. Nie od dziś wiadomo, że w czołówce światowej siatkówki jest wiele krajów europejskich i to one stanowią o poziomie siatkówki. Tym czasem – mistrzowie olimpijscy, mistrzowie świata, mistrzowie Europy, brązowi medaliści MŚ i inne silne drużyny na koniec 2015 roku pozostawały bez przepustki do igrzysk, z zagrożeniem, że mogą jej w ogóle nie wywalczyć. Na tę chwilę uzyskali ją jedynie Rosjanie – obrońcy olimpijskiego złota. O tym, że szanse na Rio stracili Niemcy, zawsze silni Serbowie i Bułgarzy, już nawet nie ma sensu wspominać. Grzmieli włodarze krajowych federacji, grzmieli siatkarze, trenerzy, a czy to przyniesie efekty, przekonamy się dopiero za cztery lata… Jak na razie mistrzowie świata i mistrzowie Europy szykować się będą do kolejnej walki o igrzyska, którą stoczą w maju – w Tokio.

2.     Reprezentacje Polski kobiet – 16,33% głosów

Wydaje się, że żeńska reprezentacyjna siatkówka jest w największym „dołku” od lat. Poza rozczarowującymi, jeśli chodzi o styl, występami biało-czerwonych nieco zawiodły także polskie kadetki i juniorki (8. miejsce kadetek w mistrzostwach świata, brak awansu do mistrzostw świata juniorek). Rok 2015 pod względem sukcesów polskich siatkarek był bardzo ubogi, a kadry narodowe spisywały się w nim dużo poniżej oczekiwań.

3.     Zamknięcie Orlen Ligi – 10,81% głosów

Ruch, który pociągnął za sobą problemy klubów pierwszoligowych, a co najważniejsze zaniżył poziom rozgrywek. Za coraz słabszym poziomem ligi idzie także coraz słabsza postawa żeńskiej reprezentacji, która z roku na rok kroczy po równi pochyłej nie w górę, ale w dół. Zamknięcie ligi sprawiło, że dysproporcja pomiędzy czołowymi drużynami w Orlen Lidze a drużynami z dołu tabeli jest ogromna, a mecze pomiędzy drużynami z dwóch końców tabeli są o przysłowiową pietruszkę.

Kolejne miejsca zajęły:

4.     Brak transmisji telewizyjnych z I ligi – 8,25%

5.     Brak weryfikacji challenge na meczach Orlen Ligi – 6,18%

6.     System rozgrywek Pucharu Polski w sezonie 2015/2016 – 2,31%

7.     Wycofanie się zespołów z I ligi – 1,30%

W poprzednich edycjach w tej kategorii triumfowały:
2008 – Atmosfera wokół odejścia Raula Lozano
2009 – Trefl Gdańsk
2010 – Sposób, w jaki zwolniono Daniela Castellaniego
2011 – Sprawa Mariusza Wlazłego
2012 – Brak medalu męskiej reprezentacji Polski w IO w Londynie
2013 – Postawa reprezentacji Polski siatkarzy
2014 – Korupcja w PZPS-ie

2015 – System europejskich kwalifikacji do IO

Zobacz również:
Reprezentacja Polski kadetów drużyną roku 2015 w Polsce

źródło: Strefa Siatkówki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, konkursy

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2016-01-31

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved