Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Sukcesy reprezentacji Polski w siatkówce

Sukcesy reprezentacji Polski w siatkówce

fot. Klaudia Piwowarczyk

Biało-czerwoni awansowali na Igrzyska Olimpijskie, które w 2020 roku odbędą się w Tokio. Z tej okazji warto przypomnieć najważniejsze sukcesy, jakie nasza reprezentacyjna siatkówka świętowała w historii swojego istnienia.

Pierwszy poważny triumf odnieśliśmy w roku 1967. Na mistrzostwach Europy, które odbyły się w Turcji (Adan, Izmir, Stambuł, Ankara) wywalczyliśmy brązowy medal. Polacy na początku turnieju trafili do grupy D, w której wygrali komplet czterech spotkań przeciwko takim reprezentacjom, jak: Rumunia, Bułgaria, Albania, RFN. Dzięki temu skierowani zostaliśmy do grupy mistrzowskiej, która składała się z 8 reprezentacji. Wyłonienie mistrza Europy nastąpiło po rozegraniu spotkań każdy z każdym i ułożeniu końcowej tabeli. W tymże końcowym rozrachunku Polacy zajęli trzecie miejsce. Złożyły się na to 4 zwycięstwa i 3 porażki. Mistrzem Europy została reprezentacja ZSRR.W 1974 roku wywalczyliśmy złoty medal mistrzostw Świata. Polacy przez cały turniej odnosili same zwycięstwa. 11 spotkań – 11 zwycięstw – to robi wrażenie. Za naszymi plecami znalazły się takie potęgi jak ZSRR, czy NRD.
Rok później zostaliśmy srebrnymi medalistami mistrzostw Europy. W grupie mistrzowskiej musieliśmy uznać wyższość ZSRR, który nie przegrał żadnego spotkania. Biało-czerwoni z kolei w finałowej fazie turnieju odnieśli 3 zwycięstwa i ponieśli 2 porażki, co dało srebrny medal.

W 1976 roku odnieśliśmy dotąd największy sukces na Igrzyskach Olimpijskich. Nasi reprezentanci wywalczyli złoto olimpijskie w Montrealu! W wielkim finale po zaciętym boju pokonaliśmy ZSRR 3:2. Czy w Tokio mamy szansę stanąć na podium? Igrzyska w 2020 roku będzie można wkrótce obstawiać u legalnych bukmacherów. Do tego grona mówi się, że planuje dołączyć unibet. Bukmacher póki co działa bez polskiej licencji, zatem nie polecamy u niego gry, gdyż może to wiązać się z konsekwencjami prawnymi. Listę legalnych bukmacherów znaleźć można na stronach Ministerstwa Finansów.

W 1977, 1979, 1981 i 1983 roku znów zostaliśmy srebrnymi medalistami mistrzostw Europy. Na kolejny medal z mistrzowskiej imprezy czekać musieliśmy aż do roku 2006, kiedy na mistrzostwach Świata w Japonii sięgnęliśmy po drugi stopień podium. W wielkim finale bezlitośni okazali się dla nas wspaniale grający Brazylijczycy – przegraliśmy 0:3. W 2009 roku wywalczyliśmy pierwszy w historii tytuł mistrzów Europy. W Turcji ograliśmy w wielkim finale Francuzów. Brązowy medal przypadł Bułgarom.

W 2011 roku mistrzostwa Europy zorganizowały wspólnie Austria i Czechy. Na tym turnieju zajęliśmy trzecie miejsce i „zgarnęliśmy” brązowe medale. Polska była organizatorem mistrzostw Świata w 2014 roku. Na domowej imprezie, ku uciesze tysięcy kibiców na trybunach, w strefach kibica, a także milionów przed telewizorami zdobyliśmy złote medale! W wielkim finale zrewanżowaliśmy się Brazylii za bolesną porażkę z MŚ w Japonii w 2006 roku.

Tytuł mistrzowski obroniliśmy w 2018 roku. W finale znów znaleźliśmy sposób na reprezentację Canarinhos. Przed nami Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku. Wspaniale byłoby wrócić z nimi z medalami, a kto wie, czy nie uda się powtórzyć sukcesu i zdobyć złota? Kto nam zabroni marzyć. Marzenia się spełniają.

źródło: artykuł sponsorowany

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne

Więcej artykułów z dnia :
2019-08-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved