Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Stworzył najsilniejszy zespół świata. Mógł prowadzić polską reprezentację

Stworzył najsilniejszy zespół świata. Mógł prowadzić polską reprezentację

fot. Sada Cruzeiro

Argentyński trener Marcelo Mendez był jednym z kandydatów na selekcjonera naszej kadry po igrzyskach olimpijskich w 2016 roku. Nie został wybrany, więc kontynuuje w Brazylii budowę zespołu, który zdominował dwie ostatnie edycje Klubowych Mistrzostw Świata.

Jesienią zeszłego (2016) roku szefowie Polskiego Związku Piłki Siatkowej rozważali zatrudnienie 53-letniego szkoleniowca w roli następcy Stephane’a Antigi. Zanim jednak Francuz został zwolniony z roli trenera Biało-Czerwonych, to właśnie w obecności Marcelo Mendeza szykował naszą reprezentację do startu na igrzyskach w Rio de Janeiro. Polacy rozgrywali bowiem sparingi i odbywali treningi wraz z Sadą Cruzeiro. Obecnie najlepszym zespołem świata.Znajomość obu trenerów zaczęła się już znacznie wcześniej. Antiga był w pierwszej dekadzie XXI wieku podopiecznym Mendeza, w hiszpańskim Portolu Mallorca. Drużyna ta wówczas dominowała nie tylko w swoim kraju, ale odnosiła też sukcesy w Europie. W 2005 roku sięgnęła po srebrny medal w Pucharze CEV, a rok później po „krążek” tego samego koloru w Pucharze Top Teams. – Przyjazd na treningi do Belo Horizonte był naszym priorytetem, ponieważ bardzo doceniam pracę wykonywaną przez Marcelo z Sadą Cruzeiro. Wiedziałem, że nawet w okresie przedsezonowym jego zespół będzie prezentować się bardzo dobrze i pomoże nam w odpowiednim przygotowaniu się do igrzysk – tłumaczył decyzję o sparingach z Sadą Antiga, jeszcze w roli selekcjonera reprezentacji Polski.

Ostatecznie Mendez nie dostał od polskich działaczy zielonego światła na odbudowę polskiej kadry po najważniejszej imprezie czterolecia. Główny powód? Nowy selekcjoner nie mógł bowiem łączyć pracy w reprezentacji z wykonywaniem obowiązków w klubie. Argentyńczyk nie zdecydował się na porzucenie Sady. Nic dziwnego, skoro w ciągu ośmiu lat zrobił z niej prawdziwego siatkarskiego „potwora”.

Niech przemówią liczby: doprowadził ją do zdobycia ponad 25 tytułów, w tym trzykrotnie do wywalczenia Klubowego Mistrzostwa Świata. Po raz pierwszy w 2013 roku, by następnie powtórzyć go dwa i trzy lata później (2015 i 2016). W finałowych starciach dwóch ostatnich edycji Sada nie dała szans Zenitowi Kazań – absolutnemu potentatowi europejskiej siatkówki. To ma ogromną wymowę. – Jesteśmy ekipą składającą się z inteligentnych graczy, od kilku lat tworzących zgraną grupę. Nie dochodziło w niej do wielu roszad personalnych. Moi zawodnicy doskonale wiedzą, w którym momencie należy podkręcić tempo i potrafią znakomicie radzić sobie z presją. Na przestrzeni lat drużyna dojrzała przede wszystkim w ataku i zagrywce. Przykładowo kiedy zaczynałem pracę z Sadą, troszczyliśmy się głównie o to, by nie psuć serwisu. Teraz już potrafimy regularnie punktować tym elementem – tłumaczy Mendez.

W obecnym sezonie argentyński trener będzie musiał poradzić sobie z załataniem dziury po odejściu wybitnego rozgrywającego – Williama Arjony. To on kierował grą Sady w ostatnich siedmiu latach. Jego następcą został dobrze znany w Polsce Nicolas Uriarte. Były siatkarz PGE Skry Bełchatów nie ukrywał, że osoba szkoleniowca pomogła mu w podjęciu decyzji o przejściu do brazylijskiego klubu. – Sukcesy Marcelo są nieprawdopodobne. Stanowiły one dla mnie dodatkową motywację, by dalej rozwijać się właśnie pod jego okiem. Czuję się zaszczycony, że będą mógł kierować poczynaniami Sady – zaznacza Uriarte.

Co ciekawe Mendez nie troszczy się jednak tylko o pierwszą drużynę. Dba również o rozwój młodzieży w całym regionie Minas Gerais. Organizuje w różnych miastach siatkarskie treningi dla dzieci pochodzących z biednych dzielnic i przynajmniej raz w miesiącu stara się osobiście na nich pojawiać. Myśli nie tylko pod kątem sportowym, ale i wychowawczym. Celem organizowanych przez niego zajęć jest bowiem odciągnięcie młodych od pełnego niebezpieczeństw życia na brazylijskich ulicach.

źródło: kmspolska.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-10-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved