Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka amatorska > Jak stworzyć własne boisko do siatkówki?

Jak stworzyć własne boisko do siatkówki?

Siatkówka to jedna z bardziej popularnych dyscyplin sportowych w Polsce. Dzieci często grają w nią w szkole, dorośli w ramach relaksu po pracy i spędzenia aktywnie czasu z przyjaciółmi. Latem na plażach, zimą w halach – siatkówka to sport całoroczny. Jeśli jesteś zapaleńcem siatkówki i masz kawałek ogrodu, być może rozważałeś stworzenie prywatnego boiska do siatkówki. Jak się do tego zabrać?Własne boisko do siatkówki
Własne boisko do siatkówki to doskonały pomysł, jeśli naprawdę często grasz i masz paczkę znajomych do gry lub dzieci, które uwielbiają grę w siatkówkę lub nawet może planują zawodową karierę siatkarską. W tych sytuacjach możliwość gry w siatkówkę, kiedykolwiek się zechce, jest nie do przecenienia. Stworzenie własnego boiska do siatkówki wymaga trochę zachodu, ale nie jest niemożliwe. Dzisiaj niemal wszystko jest łatwiejsze dzięki Internetowi. Potrzebne materiały do stworzenia prawie profesjonalnego boiska do siatkówki znajdziesz w Internecie. Wystarczy, że usiądziesz przed komputerem czy weźmiesz do ręki smartfon i sprawdzisz najlepsze oferty popularnych chińskich sklepów internetowych w Polsce. 

Jaki rodzaj boiska wybrać?
Zanim przejdziesz do konkretów, powstaje pytanie, do jakiej siatkówki ma to być boisko. Halowe czy plażowe raczej nie wchodzi w grę. To pierwsze z oczywistych względów – musiałbyś mieć hale, garaż zdecydowanie będzie za mały. To drugie, z powodu kosztów. Wykonanie boiska do siatkówki plażowej wymaga zwiezienia kilkudziesięciu czy nawet kilku setek ton piasku. To ogromny wydatek, nie wspominając już o problemach związanych z utrzymaniem piasku w czystości cały rok.
Nie musisz mieć w domu profesjonalnego boiska halowego czy plażowego – z powodzeniem do gry rekreacyjnej czy trenowania, gdzie stawką nie są wyniki ligowe, wystarczy ci boisko z trawy.

Przygotowanie boiska do siatkówki w ogrodzie: krok po kroku
Przygotowanie boiska do siatkówki w ogrodzie wymaga kilku etapów prac, poświęcenia trochę wysiłku, jak i kosztów.

1. Podłoże i teren
Podłoże działki pod boisko trzeba wyrównać, wykarczować z chwastów lub mchu. Warto teren pod boisko osiatkować, tak żeby rośliny nie przesiewały się na jego teren oraz żeby zabezpieczyć okna budynków, jeśli są w sąsiedztwie. Zamiast siatki sprawdzi się także posadzenie żywopłotu. Gdy teren jest już równy i czysty, sadza się na nim trawę – powinna być to mieszanka traw sportowych, cechująca się odpornością oraz gęstością, tak by szybko nie wytarła się od eksploatacji podczas meczów.

2. Montaż słupków
Słupki można kupić w Internecie lub spróbować wykonać samemu – znalezienie jednak materiału, który będzie tani i trwały oraz nie będzie stanowić zagrożenia dla graczy może być karkołomne. Słupki przytwierdza się do podłoża za liniami bocznymi – około metra od nich. Słupki powinny mieć wysokość 2,55 m, najlepiej by dało się ją regulować. Do nich przytwierdza się siatkę.

3. Montaż siatki
Siatka ma metr szerokości, a długość dostosowaną do długości boiska – powinna być o około 0,5 metra dłuższą z każdej strony boiska. Jeśli chodzi o wysokości zawieszenia siatki, to zależy od tego, kto będzie grać:

 • Dla kobiet siatka wisi na wysokości 2,24 m.
 • Dla mężczyzn – 2,43 m.
 • Dla dzieci do lat 12 – 2 m.
 • Dla dzieci od 12 do 14 lat – 2,12 m.
 • Dla dzieci od 14 do 16 lat – 2,24 m.

4. Rysowanie linii
Białym lub innym jasnym kolorem trzeba narysować linie mające szerokość około 5 cm:

 • Dwie linie końcowe
 • Dwie linie boczne
 • Linię środkową
 • Dwie linie ataku.

Wymiary boiska do siatkówki
Wymiary boiska mogą być takie jak oficjalne wyznaczniki dla profesjonalnej gry w siatkówkę, ale jeśli ma to być boisko używane głównie przez dzieci, to można je proporcjonalnie zmniejszyć.

Oficjalne wymiary boiska
Wynoszą 18 m na 9 m. Ponadto należy wyznaczyć tzw. strefę wolną, 3 m poza boiskiem, od każdej jego krawędzi.

Wersja dla dzieci
Wersja boiska dla dzieci może mieć wymiary:

 • 4,5 m na 4 m dla dzieci z 4. klasy szkoły podstawowej,
 • 7 m na 4,5 m dla dzieci z 5. klasy,
 • 7 m na 7 m dla dzieci z 6. klasy,
 • 9 m na 9 m dla dzieci starszych, a także dorosłych, którzy nie dysponują dużą przestrzenią pod boisko.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka amatorska

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2020-01-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved