Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Strefowe podsumowanie 2016 roku – lipiec

Strefowe podsumowanie 2016 roku – lipiec

fot. Klaudia Piwowarczyk

Lipiec był czasem rozstrzygnięć w Lidze Światowej i World Grand Prix. W turnieju pań nie było reprezentantek Polski, ale Final Six siatkarzy było jednym z ostatnich sprawdzianów biało-czerwonych przed igrzyskami olimpijskimi i ostatnią szansą na zdobycie uznania w oczach trenera i otrzymanie miejsca w samolocie do Rio de Janeiro. Ważne turnieje rozegrały też reprezentacje młodzieżowe, które walczyły w kwalifikacjach do mistrzostw Europy i świata.

Liga Światowa wkroczyła w decydującą fazę. W finale II dywizji najwięcej powodów do radości mieli Kanadyjczycy, którzy wygrywając rywalizację, zapewnili sobie awans do elity. Srebro zdobyli Portugalczycy, a brąz Holendrzy, z kolei Japonia, która zajęła ostatnie miejsce, spadła do dywizji III. W tej w kolejnych rozgrywkach nie zagrają już Słoweńcy, którzy triumfowali w swojej grupie i wyprzedzając Niemców oraz Greków, awansowali do zaplecza elity. W rozgrywkach I dywizji ukształtował się z kolei skład Final Six. Ostatecznie o triumf w turnieju finałowym w Krakowie, oprócz gospodarzy, miały walczyć ekipy Brazylii, Włoch, USA, Serbii oraz Francji. Biało-czerwoni rozpoczęli rywalizację od zwycięstwa z Francuzami, ale w drugim grupowym spotkaniu przegrali z reprezentacją Serbii. Zwycięstwo les bleus z podopiecznymi Nicoli Grbicia pozbawiło Polaków nadziei na awans do półfinału i ekipa Stephane’a Antigi ostatecznie sklasyfikowana została na 5. miejscu. Z walki o medale odpadli także siatkarze USA, którzy w drugiej grupie musieli uznać wyższość Brazylijczyków i Włochów. W meczach półfinałowych Serbowie pokonali Francuzów, zaś Brazylijczycy triumfowali nad Włochami. Finał należał do Serbów, którzy rozbili Canarinhos 3:0 i odnieśli tym samym historyczny sukces. Wcześniej zaś brązowe krążki zawisły na szyjach reprezentantów Francji. Zaraz po zakończeniu nieudanego dla Polaków turnieju selekcjoner biało-czerwonych ogłosił skład kadry na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. W gronie wybrańców trenera Antigi ostatecznie zabrakło miejsca dla Marcina Możdżonka i Damiana Wojtaszka. Wśród powołanych dziwił zwłaszcza brak doświadczonego środkowego.O najwyższe laury na arenie międzynarodowej walczyły też panie w turnieju finałowym World Grand Prix. Do Bangkoku, oprócz gospodyń z Tajlandii, udały się reprezentacje Chin, Holandii, Rosji, Brazylii i USA. Najsłabiej zaprezentowały się Chinki i Tajlandki, które odpadły z turnieju po fazie grupowej. W półfinałach Brazylijski zmierzyły się z Holenderkami, a Rosjanki walczyły z USA. Oba spotkania rozstrzygnęły się w trzech setach, a ręce w geście triumfu uniosły siatkarki Brazylii i Stanów Zjednoczonych. W finale ekipy te stoczyły pięciosetowy bój, z którego zwycięsko wyszły Brazylijki. Tie-break decydował też o zdobywcy brązowego medalu. Tym razem górą były Holenderki. W spotkaniu o 5. miejsce Chiny pokonały z kolei Tajlandię.

W lipcu o awans do mistrzostw Europy i świata walczyły reprezentacje młodzieżowe. Juniorki rozgrywały w Serbii III rundę kwalifikacji do czempionatu Starego Kontynentu, a ich przeciwniczkami były ekipy gospodyń, Finlandii oraz Czech. Po triumfie nad dwiema pierwszymi drużynami biało-czerwone były o krok od awansu. W meczu z Serbią musiały jednak uznać wyższość rywalek i o ich losie decydowały wyniki rozgrywanego w Rydze równolegle drugiego turnieju kwalifikacyjnego. Ostatecznie podopiecznym Wiesława Popika zabrakło do szczęścia zaledwie… seta. Reprezentacje do lat 23 walczyły z kolei w kwalifikacjach do mistrzostw świata. Polki w swoim turnieju mierzyły się kolejno z Włoszkami, Turczynkami, Serbkami, Bułgarkami i Chorwatkami. Po porażce na początek z ekipą Italii w meczach z Turcją i Serbią biało-czerwone schodziły z parkietu zwycięskie. Klęska z Bułgarią pozbawiła je jednak szans na awans do mistrzostw, choć na otarcie łez polska ekipa okazała się lepsza od Chorwacji. Kwalifikację wywalczyły za to Włoszki i Turczynki. Jak burza przez swój turniej przeszli z kolei polscy siatkarze. W Zagrzebiu ich rywalami byli Włosi, Słoweńcy, Turcy, Chorwaci i Bułgarzy. Biało-czerwoni wygrali wszystkie pięć spotkań i pewnie, wraz z reprezentacją Italii, zakwalifikowali się do przyszłorocznych mistrzostw świata do lat 23.

Ze zmiennym szczęściem radzili sobie siatkarze plażowi. Jagoda Gruszczyńska i Dorota Strąg wywalczyły brązowy medal w zawodach CEV Satellite w rumuńskiej Timisoarze. Słabiej nasze panie zaprezentowały się podczas akademickich mistrzostw świata. Tam odpadły już w II rundzie i ostatecznie uplasowały się na 12. pozycji. Druga polska ekipa Natalia Gruszczyńska i Agnieszka Adamek zajęła na tej imprezie 23. miejsce. Zdecydowanie lepiej w akademickich mistrzostwach świata poradzili sobie panowie. Maciej Kosiak i Maciej Rudol odpadli co prawda w II rundzie, ale Michał Bryl i Kacper Kujawiak wywalczyli złote medale. Polskie duety rywalizowały też w turnieju z cyklu Major Series w Klagenfurcie. Monika Brzostek i Kinga Kołosińska odpadły w II rundzie. Wysoko zaszli natomiast Bartosz Łosiak i Michał Bryl, którzy ostatecznie uplasowali się na 4. pozycji. Bez sukcesów jednak zaprezentowała się polska młodzież na mistrzostwach świata do lat 19. Fazy grupowej nie przebrnęły Monika Gorzka i Martyna Kłoda, zaś Adam Lenc i Maciej Lewicki odpadli w 1/8 finału.

Z końcem miesiąca wszystkie siatkarskie myśli kierowały się już w stronę najważniejszej imprezy sezonu, czyli XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Polacy złożyli ślubowanie w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i udali się do Brazylii, by tam szlifować jeszcze formę przed olimpijskim turniejem. W Belo Horizonte czekały ich sparingi z miejscową Sadą Cruzeiro, triumfatorem Klubowych Mistrzostw Świata. W pierwszym z nich biało-czerwoni ulegli rywalom 2:3. Duch walki ich jednak nie opuszczał. – Bycie tutaj jest spełnieniem moich marzeń. Marzę o wygraniu tego turnieju i będę robił wszystko, aby tak się stało – zapowiadał kapitan reprezentacji, Michał Kubiak.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2017-01-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved