Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Stephane Antiga: Zaczęliśmy już akcję „Rio 2016”

Stephane Antiga: Zaczęliśmy już akcję „Rio 2016”

Po tym, jak Polacy w meczu z Wenezuelą zapewnili sobie awans do igrzysk olimpijskich, szkoleniowiec biało-czerwonych zdecydował się na zmiany w składzie. Szansę gry przeciwko Irańczykom dostali ci zawodnicy, którzy do tej pory pełnili funkcję zmienników. – Jestem zadowolony z tego, jak zaprezentowaliśmy się w dwóch ostatnich setach – przyznał francuski trener.

Nasi reprezentanci mają za sobą morderczą walkę o wywalczenie kwalifikacji do igrzysk. Rozpoczęli od wygranej po tie-breaku, dzień później w takim samym stosunku pokonali Francuzów. 3:0 wygrali z Japończykami, a z Chińczykami również stoczyli zacięty, pięciosetowy pojedynek. Tuż przed przerwą odprawili z kwitkiem najsłabszą ekipę turnieju, Wenezuelę, zapewniając sobie tym samym prawo gry w Rio. We wspomnianych meczach grała głównie jedna „szóstka”, a jeśli na boisku pojawiali się rezerwowi, to głównie na zmiany taktyczne. Z tego względu Stephane Antiga dał szansę pozostałym siatkarzom. Za rozegranie w meczu z Irańczykami odpowiadał Fabian Drzyzga, na przyjęciu Rafała Buszka wspomagał Artur Szalpuk, o sile ataku stanowił Dawid Konarski, na środku oprócz Mateusza Bieńka w „szóstce” wyszedł Piotr Nowakowski. Skład dopełnił Piotr Gacek.

W pierwszych dwóch setach mogło się wydawać, że rezerwowi nie poradzili sobie z presją, bowiem Persowie prowadzili 2:0. Nasi reprezentanci kolejny jednak raz udowodnili, że są mistrzami trzeciego seta, a niewiele zabrakło, by doprowadzili do tie-breaka. Ostatecznie po bardzo zaciętej końcówce 34:32 wygrali rywale. Była więc szansa na wygraną, jednak porażka pozostaje bez konsekwencji, na co zwrócił uwagę Stephane Antiga. – Rozpoczęliśmy już przygotowania w kierunku igrzysk olimpijskich, więc nasza motywacja była inna niż rywali, którzy przed tym meczem jeszcze nie byli pewni występu w Rio. Zawodnicy, którzy dostali dzisiaj szansę gry, robili co mogli. Jestem bardzo zadowolony z tego, jak zaprezentowaliśmy się w dwóch ostatnich setach. Gratuluję Irańczykom wywalczenia awansu do igrzysk – przyznał Francuz.

W związku z tym, że Michał Kubiak pojawił się tylko na końcówkę czwartego seta, funkcję kapitana w meczu z Irańczykami pełnił Piotr Nowakowski. Środkowy podczas Memoriału Huberta Jerzego Wagnera po raz pierwszy pojawił się na boisku po długiej przerwie spowodowanej kontuzją, jednak tamten występ był niewielkim epizodem. Tym razem siatkarz Asseco Resovii Rzeszów po raz pierwszy rozpoczął spotkanie w „szóstce”. Widać jeszcze sporo rezerwy w grze tego zawodnika, bo nie atakował na pełnym zasięgu, tylko raczej kiwał. Niemniej jednak cieszą zdobyte przez Nowakowskiego cztery punkty, które z pewnością są dobrym prognostykiem przed zmaganiami w Brazylii. – Gratulacje dla Iranu, dla nas to był trudny pojedynek. Jednak to my przed meczem mogliśmy być spokojni, dlatego graliśmy z większym luzem i uśmiechami na twarzach. Gdybyśmy wykorzystali jedną z piłek setowych, wynik mógłby być inny – zauważył 28-latek.

źródło: FIVB, inf. własna