Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Stephane Antiga: Presja to jest coś oczywistego

Stephane Antiga: Presja to jest coś oczywistego

fot. Klaudia Piwowarczyk

Długie, ciężkie przygotowania, hektolitry wylanego potu na treningach, wzloty i upadki w czasie tegorocznych rozgrywek przedolimpijskich – wszystko to ma swój kres, a przed polską reprezentacją siatkarzy już tylko walka olimpijska, od której dzielą nas już godziny. – Ten turniej bardzo długo w kolejnych turniejach kwalifikacyjnych. To była trudna droga. Ale teraz czujemy, jak blisko jest stąd do medali. Jesteśmy skoncentrowani, chcemy tutaj grać naszą najlepszą siatkówkę. Wiemy, że będzie presja. Dużo wymagamy od siebie – zapewnia w rozmowie z serwisem sport.pl trener polskich siatkarzy, Stephane Antiga.

Jesteście mistrzami świata, Polska olimpijskiego medalu w siatkówce wypatruje od 1976 roku. Da się o tym choć na chwilę zapomnieć w Rio?Stephane Antiga:Presja to jest coś oczywistego. Wszyscy wiedzą, jak ważne są dla nas te igrzyska. Od dwóch lat wszystko, co robiliśmy, podporządkowaliśmy Rio. Każdy trening zaczynaliśmy z myślą o Rio. Walczyliśmy o ten turniej bardzo długo w kolejnych turniejach kwalifikacyjnych. To była trudna droga. Ale teraz czujemy, jak blisko jest stąd do medali. Jesteśmy skoncentrowani, chcemy tutaj grać naszą najlepszą siatkówkę. Wiemy, że będzie presja. Dużo wymagamy od siebie.

Michał Kubiak mówi, że liczy się tylko złoto. Że jeśli przegra finał, odjedzie niezadowolony.

To jest presja, którą Michał na siebie wkłada. Każdy bierze na siebie tyle, ile może. Oczywiście, jesteśmy wśród faworytów. Jak Brazylia, Francja, Rosja, USA, Włochy. Zobaczymy, jak będzie. To jest inny turniej niż mistrzostwa świata sprzed dwóch lat. Wtedy graliśmy bardzo dużo meczów, trudnych meczów. Tutaj, teoretycznie, grasz w drodze po złoto trzy trudne mecze. Ćwierćfinał, półfinał i finał.

Polska gra w grupie z Rosją, Argentyną, Iranem, Kubą i Egiptem. Sprawę awansu z pierwszego miejsca rozstrzygną między sobą Polska i Rosja?

Moim zdaniem Iran będzie tu bardzo mocny, namieszać może Argentyna. Pamiętam jak 12 lat temu moja Francja przegrała z Argentyną w igrzyskach 0:3, choć to nas uważano za faworyta. W Lidze Światowej Argentyna wygrała z Rosją. My z Iranem często musimy grać pięć setów. Nikogo nie wolno lekceważyć. Musimy być regularni i skupieni. Wtedy awansujemy do ćwierćfinału. Jestem zadowolony z terminarza, z tego że pierwszy mecz gramy z Egiptem. To dobry przeciwnik, żeby wprowadzić się w turniej, przyzwyczaić do warunków w hali. Maracanazinho to specyficzna hala, a my w niej trenowaliśmy tylko godzinę. Klimatyzacja jest tam bardzo mocna, trzeba się przyzwyczaić do tego, jak piłka zachowuje się w powietrzu. Do tego dojdą nerwy, bo to jednak inauguracja igrzysk.

Brazylia jest wyjątkowym miejscem dla siatkówki. Brazylijczycy mówią, że siatkówka to ich sport numer jeden. Bo futbol to nie sport, tylko religia.

Wiem, że tak jest, ale na igrzyskach trudno to poczuć, tyle tu jest ważnych wydarzeń i wybitnych sportowców. Siatkówka jest ważna, ale przecież koszykówka w takim wydaniu też będzie atrakcyjna, prawda?

Potencjalni rywale w ćwierćfinale są tak mocni, że chyba odpada pokusa kalkulowania: czy Włochy, USA, Francja, czy Brazylia. Wszyscy wydają się równie mocni.

Wydaje mi się, że nie wszyscy są tam sobie równi. Francja i Brazylia były bardzo mocne podczas finałów Ligi Światowej. Zobaczymy, co się zmieniło przez następne trzy tygodnie. Włochy i USA powinny grać lepiej, niż grały. Brazylii jako gospodarzowi teoretycznie powinno być łatwiej, ale nie wiemy, jak ta drużyna znosi tak wielką presję.

Przybywa w Polsce wątpiących w reprezentację, dużo było ostatnio porażek. Pan nie zwątpił?

Mnie interesuje, jak działa drużyna. Kibice mają prawo do swojej opinii. Ja też chciałem, żebyśmy w Lidze Światowej awansowali do półfinału w Krakowie. Chcieliśmy zagrać jeszcze dwa mecze. Ale Serbowie byli lepsi.

Cała rozmowa Pawła Wilkowicza w serwisie sport.pl

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-08-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved