Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Stéphane Antiga: Mentalnie jesteśmy już dobrze przygotowani

Stéphane Antiga: Mentalnie jesteśmy już dobrze przygotowani

fot. pzps.pl

W poniedziałek na konferencji prasowej przed turniejem kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich spotkali się trenerzy uczestniczących zespołów. Większość szkoleniowców mówiła o zbyt krótkim okresie przygotowań do rywalizacji, która rozpocznie się 5 stycznia. – Jesteśmy w podobnej sytuacji jak inne reprezentacje i mamy krótki okres przygotowań, więc każdy dzień jest dla nas ważny – mówił Stéphane Antiga.

To właśnie krótki okres przygotowawczy i spotkania sparingowe były głównym tematem poniedziałkowej konferencji prasowej. Dość zachowawczo wypowiadał się Władimir Alekno.Bardzo trudno jest mi ocenić na tym etapie formę pozostałych zespołów. Ja wraz z zespołem miałem zaledwie tydzień na przygotowania, dlatego myślę, że kolejne spotkania w naszym wykonaniu pokażą nam krok po kroku naszą dyspozycję. Nie podejmę się typowania faworytów – komentował trener Rosjan. Nieco więcej optymizmu panowało w obozach Francuzów i Finów, czego najlepszym potwierdzeniem był komentarz Laurenta Tillie.Wydaje mi się, że to jeden z najpiękniejszych turniejów siatkówki, jaki kibice mogą sobie wyobrazić. Staraliśmy się maksymalnie wykorzystać czas na przygotowanie, bo mieliśmy go niewiele, aby wypracować formę. Wszyscy zawodnicy dali z siebie wszystko, ale trudno powiedzieć mi, na jakim etapie jest nasza forma. Każdy mecz będzie dawał mi więcej jasności – podsumował, a w podobnym tonie wypowiadał się Tuomas Sammelvuo.Bardzo cieszymy się na ten turniej, ponieważ będzie to świetne przeżycie również dla kibiców. Mamy tutaj mistrzów olimpijskich, mistrzów Europy, mistrzów świata, dlatego sam powód udziału w tak szacownym gronie jest dla mojej reprezentacji ogromnym zaszczytem. Mieliśmy krótki okres przygotowania i naturalnie wymieniliśmy kilku zawodników w reprezentacji. Niemniej jednak moim głównym celem jest sprawienie kłopotów faworytom.Swoim poprzednikom wtórował również trener biało-czerwonych. Stéphane Antiga także odniósł się do stosunkowo krótkiego czasu na wypracowanie optymalnej formy. – Jesteśmy w podobnej sytuacji jak inne reprezentacje i mamy krótki okres przygotowań, więc każdy dzień jest dla nas ważny. Mam świadomość, że tylko najlepszy zespół zakwalifikuje się do Rio. Będziemy jednak starali się wykorzystać swoją szansę i myślę, że mentalnie jesteśmy już dobrze przygotowani do tego turnieju. Nikola Grbić odniósł się natomiast to sfery mentalnej. – W odniesieniu do okresu przygotowawczego nie powiem pewnie dużo więcej niż moi koledzy. Wydaje mi się, że kluczową rolę w tym turnieju odegra w moim zespole indywidualna motywacja zawodników i sposób, w jaki będą rozwiązywać trudne sytuacje na boisku. Nie mieliśmy półtora miesiąca przygotowań do tego turnieju, ale moi zawodnicy grają w silnych ligach na bardzo dobrym poziomie. To napawa mnie optymizmem przed tym turniejem – dodał trener pierwszego rywala reprezentacji Polski.

O przeszkodach, z jakimi musiał walczyć przed turniejem, mówił też Plamen Konstantinow. Trener Bułgarów wspomniał też o urazach, które nieco osłabiły jego zespół. – Myślę, że wszystkie zespoły mają dokładnie te same problemy, a podstawowym z nich jest krótki okres przygotowania do turnieju. Myślę, że nikt z moich kolegów trenerów nie podjąłby się typowania faworytów turnieju. Wierzę, że nasza praca w ciągu ostatnich kilku dni zaowocowała, bo mieliśmy kilku nowych graczy. Zabraknie Todora Aleksiewa, który pewnie wykuruje się niedługo, ale w tym turnieju nie zagra. Życzę również moim kolegom powodzenia w tym turnieju.

Dominique Baeyens zdradził nieco więcej szczegółów okresu przygotowawczego, odnosząc się do spotkań kontrolnych w wykonaniu swojego zespołu. – Na naszym koncie mamy spotkanie towarzyskie z Francją, które wygraliśmy wprawdzie 3:0, ale takie mecze różnią się od oficjalnych. Nie dają one jasnego obrazu dotyczącego formy zawodników. Ale mam dobre przeczucia przed tym turniejem i na pewno czuję się bardziej optymistycznie niż przed mistrzostwami Europy. Jestem szczęśliwy, że nie mamy w zespole żadnych urazów i kontuzji i cała czternastka jest zdolna do gry. Wydaje mi się, że to jest ogromny atut w tym turnieju – zakończył trener Belgów.

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved