Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Stefano Recine o pracy dyrektora sportowego

Stefano Recine o pracy dyrektora sportowego

fot. Tomasz Tadrała

Włoch Stefano Recine kiedyś był czynnym siatkarzem, dziś pełni funkcję dyrektora sportowego. Przez 25 lat miał okazję pracować w siedmiu klubach, prezentujących wysoki poziom sportowy. Ostanie 13 lat spędził w Cucine Lube Civitanova. O pracy dyrektora sportowego opowiedział Polsatowi Sport.

Czym właściwie zajmuje się dyrektor sportowy?Stefano Recine:W latach 80. i 90. we Włoszech rządzili tylko właściciele klubów i prezesi, którzy często, nie ma co ukrywać, nie znali się na siatkówce. Dyrektor sportowy dziś odpowiada za kontrakty, ściąga do klubu siatkarzy, negocjuje z nimi warunki i razem z trenerem organizuje życie drużyny. Planuje cały sezon zespołu.

Musi znać rynek, siatkarzy, jeździć na najważniejsze turnieje seniorskie, jak i do lat 23, aby poznawać młodych zawodników. I wreszcie, razem z trenerem, musi zbudować drużynę. Często wcześniej wybrać odpowiedniego szkoleniowca.

Dlaczego rola dyrektora sportowego w klubie jest tak ważna?

W ostatnich latach wielu prezesów odgrywa coraz ważniejszą rolę i zna się na tym sporcie, ale dyrektor sportowy powinien być niczym most łączący trenera z zarządem klubu.

Dyrektor sportowy we Włoszech ma za zadanie zbierać wszystkie kwestie techniczne dotyczące drużyny i brać za nie odpowiedzialność: wybór zawodników, kontrakty, sponsorzy dostarczający sprzęt, buty, materiał medyczny. Musi być w ścisłym kontakcie z drużyną i trenerem. To człowiek, którzy żyje życiem zespołu, także w trakcie sezonu, kiedy podróżuje u boku trenera.

Czy przeszłość siatkarska może być pomocna w wypełnianiu obowiązków dyrektora sportowego?

Przeszłość siatkarska może pomóc w czytaniu zadań dyrektora sportowego. Ale bardziej zawodnicza niż trenerska. Nie lubię, kiedy trenerzy, którzy nie mogą znaleźć pracy, na siłę zostają dyrektorami sportowymi.

Muszę przyznać, że jestem zdziwiony, że w kraju, który ma najlepszych kibiców na świecie, piękne hale i kilku chętnych do pracy managerów, nie ma stanowiska dyrektora sportowego.

źródło: polsatsport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-03-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved