Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: PGE Narodowy – historia lubi się powtarzać?

ME: PGE Narodowy – historia lubi się powtarzać?

fot. FIVB

Podobnie jak przed trzema laty, inauguracja mistrzowskiego turnieju będzie miała miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie. To jednak nie jedyna analogia – rywalem reprezentacji Polski ponownie będą Serbowie. To od zwycięstwa nad tą kadrą rozpoczął się marsz biało-czerwonych w kierunku złotego medalu mistrzostw świata. Marsz, któremu w Warszawie towarzyszyło ponad 60 tysięcy kibiców. – W ten sposób odśpiewany hymn daje takiego solidnego „kopa”, że aż chce się złapać piłkę i zacząć grać – mówił po meczu otwarcia mistrzostw świata Piotr Nowakowski.

Kiedy pojawił się pomysł, by mecz otwarcia rozegrać na Stadionie Narodowym, wiele osób nie wierzyło w sukces tego przedsięwzięcia. Tymczasem pierwsze dwie edycje mistrzostw świata rozegrano na otwartych stadionach – w 1949 roku na praskich Stvanicach, a trzy lata później na moskiewskim Dynamie. Z kolei w 1983 roku rozegrano na słynnej Maracanie mecz Brazylia – ZSRR. Ówczesny wiceprezydent FIVB, Aleksandar Boricić, nie miał wątpliwości, że mecz otwarcia na Stadionie Narodowym będzie świetnym widowiskiem. – Pomysł rozegrania meczu otwarcia na stadionie uważam za znakomity. Wynik może nie będzie tak istoty w tym spektaklu, ale samo wydarzenie przyniesie wiele dobrego dla siatkówki. Udział reprezentacji Polski i Serbii gwarantuje najwyższy sportowy poziom. Wasz profesjonalizm w organizacji imprez został już wielokrotnie dostrzeżony i jest bardzo ceniony w świecie. Wiem, jak ważne miejsce pod względem popularności zajmuje siatkówka w Polsce. Mamy do Polskiego Związku Piłki Siatkowej pełne zaufanie. Wszystko wskazuje na to, że będzie to turniej wyjątkowy – powiedział Aleksandar Boricić.I faktycznie, starcie inaugurujące mistrzostwa świata było szeroko komentowane przez nie tylko polskie, ale i zagraniczne media. Siatkarze uczestniczących w turnieju ekip żałowali, że sami nie mogli wziąć udziału w tym wydarzeniu. Wszyscy zgodnie podkreślali, że realizacja takiego pomysłu może się udać tylko w Polsce. – Oczywiście, to było coś absolutnie niesamowitego. Właściwie każdy kraj mógł do tej pory coś takiego wymyślić, ale jak zwykle to Polska nadaje trendy w siatkówce. (śmiech) Mecz na stadionie piłkarskim, ponad 60 tysięcy ludzi na trybunach i dwie bardzo mocne drużyny. Moim zdaniem to był magiczny wieczór i ten mecz przejdzie do historii naszej dyscyplinymówił Rodrigo Quiroga.

Doping 62-tysięcznej publiczności może gospodarzy paraliżować, ale może i wznieść na wyżyny umiejętności. Tak było w meczu otwarcia, gdy Polacy roznieśli Serbów. Wsparcie kibiców sprawiało, że Polacy rośli w siłę, a rywale z każdą kolejną akcją sprawiali wrażenie bardziej zagubionych. – W ten sposób odśpiewany hymn daje takiego solidnego „kopa”, że aż chce się złapać piłkę i zacząć grać – komentował po spotkaniu Piotr Nowakowski. 

W o wiele gorszym humorze był Aleksandar Atanasijević. – To był historyczny mecz, a my zagraliśmy tak, jakby to było normalne spotkanie. Nie pokazaliśmy nic godnego uwagi. W żadnym z setów nie udało nam się nawet przekroczyć bariery 20 punktów, to naprawdę słaby wynik. Przepraszam kibiców, że nie zaprezentowaliśmy nic więcej. Nie możemy grać tak źle. Być może powodem naszej słabszej gry był stadion i polscy kibice, którzy pomogli swoim siatkarzom w odniesieniu zwycięstwa – ocenił atakujący serbskiej kadry.

Wrażenia artystyczne to jedno, ale zastanawiano się długo nad samą jakością meczu otwarcia: wszystko przez brak punktów odniesienia, zupełnie inne oświetlenie, a także wiatr. – Obiekt nie był problemem, najgorszy był wiatr na boisku, choć jak trenowaliśmy, te podmuchy były większe. Nasza piłka jest lekka i niestety czasami nie zachowywała się tak, jak byśmy chcieli. Dziwnie ją zwiewało – analizował Mariusz Wlazły. – Było trochę wiatru, trochę innego oświetlenia, ale widocznie Serbom to bardziej przeszkadzało, bo nie było to z ich strony najlepsze spotkanie – wtórował mu Paweł Zagumny.

źródło: inf. własna, PZPS

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-08-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved