Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Srebro i złoto na Europejskim Turnieju Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych

Srebro i złoto na Europejskim Turnieju Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych

fot. Katarzyna Antczak

Znakomity występ polskich siatkarzy w Łodzi! Srebro i złoto na Europejskim Turnieju Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych podczas CEV EuroVolley Kobiet 2019! Dwie polskie reprezentacje stanęły na najwyższych stopniach podium w Turnieju Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych, który od 29 sierpnia do 1 września trwał w Łódź Sport Arena.

W turnieju, organizowanym przez Olimpiady Specjalne Polska i Polski Związek Piłki Siatkowej, oprócz Polaków wzięły udział także drużyny z Serbii (brąz), Niemiec (czwarte miejsce) i Włoch (piąte miejsce). Złoty medal zdobyli siatkarze z łódzkiego Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych, a srebro zawodnicy reprezentujący Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Opolskie.– Cieszymy się ze zwycięstwa w Turnieju. Niektóre mecze były bardzo wyrównane, ale daliśmy radę i możemy cieszyć się ze złota! –  powiedział Krystian Horniak, zawodnik drużyny Olimpiady Specjalne Łódzkie. – To, że turniej mógł się odbywać przy EuroVolley Kobiet to wspaniała sprawa! Trenowaliśmy i graliśmy na tych samych obiektach, czuliśmy atmosferę siatkarskiego święta. To motywowało nas do dobrej gry i zapewniło niezapomniane wrażenia – podkreślił Radosław Łypczak, trener zwycięskiej ekipy z łódzkiego.

W turnieju brały udział drużyny tzw. zunifikowane, w których wspólnie z zawodnikami z niepełnosprawnością intelektualną, grają pełnosprawni partnerzy. Celem było pokazanie społeczeństwu, że łączenie w różnych aktywnościach społecznych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz pełnosprawnych daje obu stronom ogromne korzyści na wielu płaszczyznach.

– Chcemy pokazać, że sport łączy, ale przede wszystkim pozwala ludziom być razem, wspólnie przeżywać radość zwycięstwa i satysfakcję z włożonego wysiłku. Sport daje siłę i energię, pokazuje atuty i umiejętności – sprawia, że różnice stają się zupełnie nieistotne wobec radości zawodników i kibiców – wyjaśnia Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska

Współorganizatorem Turnieju był Polski Związek Piłki Siatkowej. – Wspólnie pokazujemy, że sport jest jeden – niepełnosprawność intelektualna zawodnika zupełnie nie przeszkadza mu w odczuwaniu radości ze sportu i przekazywaniu tej radości kibicom na trybunach. Uczestniczyłem w wielu zawodach Olimpiad Specjalnych i zapewniam, że to naprawdę niezwykłe emocje i prawdziwa rywalizacja sportowa – mówi Jacek Kasprzyk prezes PZPS.

Zmaganiom siatkarzy Olimpiad Specjalnych przyglądały się ikony tego sportu i jednocześnie ambasadorowie Olimpiad Specjalnych:  serbski mistrz olimpijski z Sydney Vladimir Grbić i wicemistrz świata z 2006 roku Sebastian Świderski, którzy przeprowadzili także wspólny trening z uczestnikami Turnieju.

– Zawodnicy Olimpiad Specjalnych są niezwykłą inspiracją. Ich pasja, zaangażowanie i determinacja w przełamywaniu barier to przesłanie Olimpiad Specjalnych o którym trzeba i warto głośno mówić. Chcemy by do całego świata dotarł ten apel – pozwólmy osobom z niepełnosprawnością intelektualną żyć wśród nas i razem z nami! Zburzmy niewidzialne bariery, które sprawiają, że nie dostrzegamy zawodników Olimpiad Specjalnych, którzy są tuż obok nas – powiedział Vladimir Grbić, Globalny Ambasador Special Olympics.

– To naprawdę fantastyczny turniej! Drużyny, które w Łodzi pokazały swoje umiejętności, są dowodem na to, że sport, a przede wszystkim siatkówka łączy – i każdy może czerpać z niej radość. Ten turniej pokazuje, że siatkówka w Olimpiadach Specjalnych cały czas się rozwija. Od kilku lat śledzę postępy niektórych zawodników i widzę, że ich umiejętności są coraz większe, a sport nieprzerwanie sprawia im  wielką radość – podkreślił Sebastian Świderski, prezes ZAKSY Kędzierzyn Koźle – Mistrza Polski ostatniego sezonu i Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska.

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2019-09-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved