Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Srebro Panasonic Panthers, Kubiak z nagrodą w Klubowych Mistrzostwach Azji

Srebro Panasonic Panthers, Kubiak z nagrodą w Klubowych Mistrzostwach Azji

Panasonic Panthers było o krok od zdobycia Klubowego Mistrzostwa Azji. Zespół z Michałem Kubiakiem w składzie nie zdołał jednak postawić kropki nad i, przegrywając po tie-breaku z Shahrdari Varamin. Polski siatkarz został wybrany najlepszym przyjmującym tego turnieju.  W meczu o trzecie miejsce Al-Rayyan nie dał szans drużynie z Indii, wygrywając 3:0. Do zdobycia brązowego medalu Katarczyków poprowadził Kamil Rychlicki.

W półfinale Panasonic Panthers zmierzyło się z katarskim Al-Rayyan. W spotkaniu nie brakowało walki. Pierwszą odsłonę 25:19 wygrali Katarczycy, zaś kolejną w takim samym stosunku triumfowali ich rywale. Japończycy po zaciętej walce wygrali również trzeciego seta, ale w czwartym ponownie lepsi okazali się siatkarze Al-Rayyan. Dopiero w tie-breaku drużyna prowadzona przez Shinjiego Kiwamurę nie dała szans przeciwnikom. Najwięcej punktów w tym meczu zdobył Michał Kubiak (29). Polak był liderem swojego zespołu w każdym elemencie, zdobywając 23 punkty w ataku (43% skuteczności), 3 w polu zagrywki oraz trzy oczka blokiem (również 3 punkty blokiem zdobył Akihiro Yamauchi). Po drugiej stronie siatki liderem był natomiast Kamil Rychlicki (25 punktów – 20 w ataku, 3 blokiem oraz 2 zagrywką).

W drugim półfinale mimo starań i długimi fragmentami bardzo zaciętej walki Chennai Spartans zdołało urwać tylko seta Shahrdari Varamin. Siatkarzom z Indii nie pomogła nawet bardzo dobra postawa w bloku oraz wysoka skuteczność w ataku Raia Ashwala. Rywali do zwycięstwa poprowadził natomiast Fayazi. W tym spotkaniu nie brakowało błędów. Irańczycy popełnili ich 28, zaś ich przeciwnicy – 29.

półfinały:
Panasonic Panthers – Al-Rayyan 3:2
(19:25, 25:19, 25:23, 19:25, 15:9)
Chennai Spartans – Shahrdari Varamin 1:3
(23:25, 22:25, 25:22, 25:27)

Początkowo finał układał się po myśli zespołu z Japonii. Panasonic Panthers wygrali pierwszego seta do 20, zaś w drugim triumfowali do 16. Sytuacja zaczęła się jednak odwracać. Stopniowo Irańczycy zaczęli dochodzić do głosu. W trzecim secie Shahrdari Varamin wygrał 25:22. W kolejnym mimo starań drużyna z Japonii nie potrafiła przechylić szali zwycięstwa na swoją korzyść i w meczu o pierwsze miejsce zwycięzcę miał wyłonić tie-break. W nim toczyła się jeszcze bardziej zacięta walka a dopiero po grze na przewagi ze złotego medalu Klubowych Mistrzostw Azji mogli cieszyć się Irańczycy. Siatkarze Panasonic Panthers w tym meczu popełnili aż 32 błędy własne (21 pomyłek rywali). Drużyna z Iranu lepiej serwowała (5 asów do 3 przeciwników). Obie drużyny po 12 razy ustawiły skuteczny blok, natomiast Japończycy byli lepsi w ataku (70 do 53). W szeregach Shahrdari Varamin najlepiej punktującym był ponownie Fayazi (19) a jeden punkt więcej zdobył Michał Kubiak. Polski przyjmujący posłał dwa asy, raz zablokował atak rywala i siedemnastokrotnie punktował w ataku (45% skuteczności).