Strona Główna > Aktualności > Srebrna LE M: Ciekawa sytuacja w grupie A

Srebrna LE M: Ciekawa sytuacja w grupie A

Zmagania srebrnej Ligi Europejskiej nabierają tempa, w przedostatniej kolejce fazy grupowej interesująco prezentuje się walka o fotel lidera w grupie A, gdzie ten sam bilans zwycięstw i porażek mają Grecy i Austriacy, obie ekip wygrały swoje mecze. Zmagania grupy B zdominowali siatkarze z Rumunii, w meczu z Danią potwierdzając swoją dobra dyspozycję.

Grupa A:

Niespełna dwie godziny wystarczyły siatkarzom z Austrii do zgarnięcie kompletu punktów. W konfrontacji z Węgrami Austriacy zaprezentowali przede wszystkim siłę swojego bloku, na przestrzeni czterosetowego spotkania punktując bezpośrednio tym elementem aż 12 razy. Węgrzy wypracowali nieco lepszy poziom efektywności w ataku, spora w tym zasługa lidera zespołu, zdobywcy 16 punktów – Csanda Davida, utrzymującego blisko 60%-skuteczność zagrań. Rozkład sił w szeregach Austriaków prezentował się nieco inaczej, w zespole Michaela Warma nie było jednego zdecydowanego lidera, Austriacy mogli liczyć na duet Buchegger/Berger. Początek spotkania nie zapowiadał jeszcze tak zdecydowanej dominacji gospodarzy, mocny start Węgrów dał im bowiem czteropunktowa zaliczkę jeszcze przed pierwszą regulaminową przerwą w grze, dystans systematycznie wzrastał i przy stanie 13:21 niemal pewne było, że tej szansy goście nie zmarnują. Nie bez znaczenia była liczba błędów własnych Austriaków, którzy tylko w tej partii sprezentowali rywalom aż 12 oczek. W kolejnych partiach role się odwróciły, Węgrzy nie utrzymali imponującej ponad 70% efektywności zagrań w ataku, miejscowi wyciągnęli wnioski z pierwszego seta. Najwięcej walki było w drugiej partii rozstrzyganej na przewagi, w kolejnych setach siatkarze z Austrii poszli za ciosem, zapisując na swoje konto komplet punktów.

Austria-Węgry 3:1
(19:25, 28:26, 25:19, 25:23)

Austria: Wohlfahrtstatter (10), Menner (2), Tusch, Berger (15), Grabmuller, Buchegger (16), Rngseis (libero) oraz Kroiss (libero), Kronthaler, Trothann, Thaller (3), Jurkovics (3) i Landfahrer (6)
Węgry: Szabo (8), Flachner (5), Kalmar (6), Keen, David (15), Blazsovics (5), Ban (libero) oraz Bozoki (5), Horvath (7), Magyar (1) i Nagy (1)

Równie dobrze na parkietach Ligii Europejskiej spisują się Grecy, co potwierdziło spotkanie 5. kolejki. Podopieczni Dimitriosa Andreopoulos’a tym razem nie dali większych szans rywalom z Bośni i Hercegowiny. Przyjezdni tylko w pierwszym secie zdołali przekroczyć próg 20 punktów zdobytych w secie, kolejne fragmenty spotkania były bardziej jednostronne. Przy średniej 36% skuteczności zagrań goście nie mieli sportowych argumentów pozwalających im dotrzymać tempa dobrze tego dnia dysponowanym Grekom. Prowadzony przez trenera Bakovicia zespół w nieco ponad godzinnym spotkaniu sprezentował rywalom 26 punktów. Goście nie zdołali znaleźć sposobu na lidera rywali, zdobywcę 20 punktów – Nikosa Zoupani. Będący najjaśniejszym punktem swojego zespołu Zoupani utrzymywał średnią 72% skuteczność zagrań. Wystarczy wspomnieć, że po drugiej stronie siatki najlepiej punktujący na konto swojego zespołu zapisał sześć punktów, ta rola przypadła Marko Milovanoviciowi, który na boisku pojawił się dopiero w drugiej partii spotkania.

Grecja – Bośnia i Hercegowina 3:0
(25:20, 25:15, 25:17)

Grecja: Zoupani (20), Stivachtis (1), Petreas (3), Kokkinakis (8), Takouridis (3), Fragkos (14), Zisis (libero) oraz Raptis, Voulkidis, Koxhaj i Daridis (libero)
Bośnia i Hercegowina: Didović (2), Gajic (4), Colo (5), Sormaz, Osmanovic (5), Ristić (4), Lukic (libero) oraz Milovnović (6), Janjić (libero), Sormaz (1), Vidovic (1), Popović i Vukovic (4)

Podopieczni Danuta Pascu meczem z Danią potwierdzili, że ich obecna pozycja w tabeli nie jest przypadkowa. Rumuni ponowni wypunktowali rywali, nie tracąc nawet seta i zdobywając komplet oczek. Tym samym na kolejkę przed końcem zmagań reprezentacja Rumunii zapewniła sobie gwarantowaną pozycję lidera tabeli w grupie B. Przewaga gości spotkania utrzymywała się we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła, od ataku przez serwis, po czujność w bloku. Przebieg poszczególnych partii spotkania był dość podobny, zespół trenera Pascu odrzucając rywali od siatki szybko budował kilkupunktowy dystans. Gwarantem sukcesu przyjezdnych było pojawienie się Aciobanitei w polu serwisowym. Jeden z liderów reprezentacji Rumunii regularnie odrzucał rywali od siatki, a jego serwisy nie tylko dawały początek kontratakom, często bezpośrednio dostarczały punktu. Nie był to jedyny lider w zespole lidera grupy B, po raz kolejny z dobrej strony pokazał się Laurentiu Lica, tym razem notując 16 punktów. Najbardziej wyrównana była trzecia partia meczu, w której Duńczycy szukali jeszcze swoich szans, prowadząc nawet w końcówce seta 21:20. Tej zaliczki zespół Kristiana Knudsena nie utrzymał, marnując szansę na przedłużenie losów rywalizacji.

Dania – Rumunia 0:3
(20:25, 19:25, 23:25)

Dania: Andersen (2), Overgaard (4), Jacobsen (2), Bonnesen (13), Nielsen (4), Madsen (13), Hjorth (libero) oraz Gade, Mollgaard (3), Kjaer (4) i Jensen (1)
Rumunia: Mihalcea (7), Aciobanitei (15), Bartha (2), Lica (16), Bala (4), Olteanu (9), Cristudor (libero) oraz Balean (5) i Kantor

Większej historii nie miało drugie spotkanie tej grupy, w którym Azerbejdżan pokonał Gruzję. Dominację miejscowych najlepiej pokazuje wynik drugiej partii spotkania, wygranej przez zespół trenera Jalalowa do 8. W tej części meczu Gruzini nie mieli zbyt wiele do powiedzenia, utrzymując 25% skuteczność zagrań w ataku samodzielnie zdobywając tylko 2 punkty więcej niż po błędach własnych rywali. Pozostałe partie były nieco bardziej wyrównane, jednak również w nich przewaga Azerbejdżanu była niezagrożona. W szeregach zwycięscy meczu trudno byłoby wskazać jednego czy nawet dwóch zawodników wyróżniających się na tle drużyny. Kluczem do sukcesu gospodarzy była zespołowość. Na uwagę zasługują jednak noty Dmitrija Obodnikowa, który nie tylko atakował z ponad 70%- skutecznością, ale również był najlepiej blokującym zawodnikiem swojego zespołu.

Azerbejdżan – Gruzja 3:0
(25:17, 25:8, 25:22)

Azerbejdżan: Bajramow (4), Hasanli (5), Ibragimow (5), Samadow (2), Obodnikow (8), Baranow (2), Allahwerdijew (libero) oraz Sulejmanow (8), Kutukow (4), Aliszanow (7) i Wasilenko (7)
Gruzja: Guniawa (2), Szolaria (8), Gejadze, Szomaria (12), Chachua O. (2), Zakaidze (2), Buadze (libero) oraz Oniani (4), Gejadze (2), Chachua D. i Chimszaszwili (libero)