Strona Główna > Aktualności > Srebrna LE M: Chorwacja ze złotym medalem, brąz dla Łotwy

Srebrna LE M: Chorwacja ze złotym medalem, brąz dla Łotwy

Siatkarze reprezentacji Chorwacji zostali triumfatorami Srebrnej Ligi Europejskiej. W finale podopieczni Ivana Rancicia oddali tylko jednego seta Białorusi i w przyszłym sezonie powalczą w Złotej Lidze Europejskiej. Brązowe medale zawisły na szyjach Łotyszy, którzy w czterech setach pokonali gospodarza Final Four – Macedonię.

W mecz o brązowy medal lepiej weszli Łotysze, którzy w pierwszym secie prowadzili 8:5 i cały czas utrzymywali prowadzenie (16:14, 21:18). Ostatecznie wygrali tę partię różnicą pięciu oczek, będąc zespołem lepszym w ataku i bloku. W drugim secie Macedonia tylko na początku miała kontakt punktowy z rywalem. Później boiskowe wydarzenia zdominowali już siatkarze z Łotwy (16:9, 21:14). Ogromna przewaga w ataku i na zagrywce pozwoliła podopiecznym Avo Keela wygrać tę odsłonę różnicą dziewięciu punktów.

Przez większość trzeciego seta nieznacznie z przodu byli siatkarze z Łotwy (8:6, 16:15, 21:20), w końcówce jednak podopieczni Ljubomira Travicy zachowali więcej zimnej krwi i pozostali w walce o trzecie miejsce. Początek czwartej partii był wyrównany, ale na drugiej przerwie technicznej to Łotwa prowadziła 16:13. Macedończcy odrobili jednak straty i nawet mieli punkt przewagi. Ostatecznie doszło do gry na przewagi, w której lepsi okazali się Łotysze.

Brązowi medaliści mieli w tym meczu dużą przewagę, jeżeli chodzi o zagrywkę (9:2). Okazali się także nieco skuteczniejsi w ataku (47% przy 45% rywali), Macedończycy popełnili także więcej błędów własnych zwłaszcza w przyjęciu zagrywki, chociaż więcej ataków zepsuli Łotysze. W bloku było 11:11. Romans Sauss zdobył dla Łotwy 15 punktów, a liderem Macedonii okazał się Aleksandar Ljaftov z 20 oczkami na koncie.

Łotwa – Macedonia 3:1
(25:20, 25:16, 23:25, 28:26)

Chorwaci z impetem rozpoczęli mecz finałowy. Na początku meczu prowadzili 8:5, a potem dominując w każdym elemencie, powiększali przewagę (16:11, 21:14) i gładko wygrali tę część spotkania. Większość drugiego seta była wyrównana, dopiero po drugiej przerwie technicznej Białorusini odskoczyli na 21:18 i w końcówce już kontrolowali boiskowe wydarzenia.

W trzecim secie Białoruś przeważała 8:6 i 16:15, ale potem do głosu doszli Chorwaci. Odskoczyli na 21:18. Białorusini odrobili jednak straty, ale okazali się słabsi w grze na przewagi. W czwartej partii podopieczni Ivana Rancicia nieznacznie prowadzili (8:6, 16:13). Przeciwnicy jednak odrobili straty, a nawet mieli punkt przewagi. Znów jednak doszło do zaciętej końcówki, w której lepsi okazali się Chorwaci i tym samym mogli świętować duży sukces.

Złoci medaliści Srebrnej Ligi Europejskiej okazali się lepsi w ataku, w którym zanotowali 52% skuteczności przy 46% rywali, mieli także ogromną przewagę w zagrywce (11:5 w asach serwisowych). Oba zespoły dużo także punktowały blokiem (13:12). Kapitalny występ zanotował znany z PlusLigi Chorwat Leo Andrić. Były siatkarz zespołu z Kielc zdobył aż 29 punktów, 20 punktów dla zwycięzców dołożył Danijel Galic. Dla pokonanych 12 punktów zdobył Andrei Radziuk.

Białoruś – Chorwacja 1:3
(16:25, 25:20, 24:26, 23:25)