Strona Główna > Aktualności > Srebrna LE K: Zwycięstwa Rumunii, Izraela, Słowenii i Grecji

Srebrna LE K: Zwycięstwa Rumunii, Izraela, Słowenii i Grecji

Osiem drużyn podzielonych na dwie grupy rywalizuje w srebrnej Lidze Europejskiej siatkarek, która w sobotę rozpoczęła swoje rozgrywki. W grupie A reprezentacja Izraela pokonała na wyjeździe 3:1 debiutujący w LE Cypr, a Rumunia nie dała zbyt wielu szans Gruzinkom. W grupie B Grecja w meczu wyjazdowym pokonała bez straty seta Portugalię, a Słowenia wygrała 3:0 z Estonia.

W rozgrywkach Ligi Europejskiej zadebiutowała reprezentacja Cypru, która na inaugurację podejmowała Izrael. Gospodynie rozpoczęły ten mecz mocno przestraszone i przegrały pierwszego seta dość łatwo do 1. W drugim mimo początkowego prowadzenia oddały inicjatywę rywalkom w końcówce i ponownie przegrały, tym razem do 19. Dopiero w trzecim secie siatkarki z Cypru utrzymały zdobyte na początku prowadzenie i pokonały rywalki w walce na przewagi 27:25. W czwartej partii jednak znów były bezradne – Izrael wygrał 25:19 i całe spotkanie 3:1, zapisując na swoim koncie 3 punkty. W zespole gospodyń najwięcej, bo 17 punktów zdobyła Katerina Zakchaiou. W zespole Izraela liderką była Anna Velikiy, która zapisała na swoim koncie 21 punktów.

Reprezentacja Rumunii podejmowała w swoim pierwszym meczu w grupie A Gruzję. Dwa pierwsze sety to zdecydowana przewaga gospodyń, które szybko wypracowywały sobie bezpieczny wynik, a potem utrzymywały go do końca. Oba sety siatkarki Rumunii wygrały do 14. W trzeciej partii Gruzinki postawiły poprzeczkę nieco wyżej, ale i tak nie były w stanie zagrozić lepiej grającym podopiecznym trenera Luciano Pedulli. Rumunki wygrały 25:20 i cały mecz 3:0. Najwięcej punktów w zespole gospodyń zdobyły Rodica Buterez i Ariana-Cristiana Pirv (po 11). O jedne punkt więcej dla drużyny Gruzji zdobyła Ana Tevdoradze.

Grupa A
Cypr – Izrael 1:3
(18:25, 19:25, 27:25, 19:25)

Cypr: Leonidou (7), Ioannou (2), Charalmbous (9), Iordanous (12), Zakchaiou (17), Konstantinou (10), Mosfilioti (libero) oraz David (libero), Demetriou, Stavrinides (2) i Leonidou (2)
Izrael: Velikiy (21), Stein (4), Jaloba (5), Devash (15), Malik (16), Saada (13), Zilberman (libero) oraz Benjamin

Rumunia – Gruzja 3:0
(25:14, 25:14, 25:20)

Rumunia: Buterez (11), Balintoni (5), Iancu (10), Trica (8), Pirv (11), Alupei (5), Albu (libero) oraz Rus (4), Roman i Ciocian
Gruzja: Gaprindashvili (2), Tevdoradze (12), Simonia (5), Kalandadze (9), Markarashvili (1), Lobzhanidze, Koraevi (libero) oraz Beriashvili (1) i Diasamidze

Reprezentacja Portugalii rozgrywki w grupie B rozpoczęła od meczu przeciwko Grecji. Pierwszy set spotkania do drugiej przerwy technicznej, na której przyjezdne miały dwa punkty przewagi, był dość wyrównany. Potem Greczynki odjechały gospodyniom i pewnie wygrały seta do 20. W drugiej partii podopieczne trenera Guillermo Hernandeza miały sporą przewagę od samego początku. W końcówce nie dały gospodyniom odrobić strat i po wygranej do 17 prowadziły już 2:0. Podobnie było w secie trzeci, gdzie siatkarki Portugalii walczyły tylko do drugiej przerwy technicznej. Potem Greczynki przyspieszyły, wygrały do 19 i odniosły zwycięstwo bez straty seta. W zwycięskiej ekipie 17 punktów zdobyła Anthi Vasilantonaki, a punkt mniej znana z występów w PTPS-ie Piła Olga Strantzali.

Siatkarki Słowenii zainaugurowały tegoroczną Ligę Europejską meczem w Mariborze przeciwko Estonii. Podopieczne trenera Alessandro Chiappiniego od samego początku narzuciły rywalkom swój styl gry i wypracowały sobie bezpieczną przewagę. Efektem był wygrany pierwszy set do 18. W drugiej partii od początku trwała wyrównana walka, a niewielką przewagę miały przyjezdne. Od stanu 21:20 dla Estonii Słowenki przyspieszyły grę i ku zdumieniu przyjezdnych wygrały tego seta do 22. W trzeciej odsłonie gospodynie miały przewagę od samego początku, jednak od stanu 21:16 coś zacięło się w ich grze. Estonki odrobiły straty, ale w samej końcówce nie dały rady pokonać rywalek. Słowenia wygrała 25:23 i całe spotkanie 3:0. Spory udział w tym sukcesie miała środkowa Sasa Planinsec, która zdobyła w meczu 15 punktów, 13 oczek na swoim koncie miała Lana Scuka.