Strona Główna > Aktualności > Srebrna LE K: Szwedki i Austriaczki wciąż niepokonane, Kosowo i Gruzja czekają na wygraną

W grupie A Srebrnej Ligi Europejskiej wciąż niepokonane są Szwedki, które w sobotę pokonały po tie-breaku Estonię. Dla tej ekipy z kolei była to pierwsza porażka w rozgrywkach. Pierwsze zwycięstwo zanotowała reprezentacja Szwajcarii, która w trzech setach pokonała Kosowo. Zespół ten nie wygrał jeszcze nawet seta. Drugą wygraną w grupie B zanotowała Albania, nie oddając nawet seta Izraelowi. Wciąż niepokonane pozostają Austriaczki, które nie dały większych szans będącej bez zwycięstwa Gruzji.

W pierwszym meczu grupy A Szwecja zmierzyła się z Estonią. W pierwszych dwóch setach tego pojedynku to podopieczne trenera Andrei Ojametsa nadawały ton boiskowym wydarzeniom, przeważając w każdym elemencie siatkarskiej sztuki. Szwedki w obu setach nie zdobyły nawet 20 punktów. Nie zraziło to jednak zespołu ze Skandynawii, który do końca wierzył w wygraną. Podjął walkę w trzecim secie i wygrał po emocjonującej końcówce na przewagi 35:33. W czwartym secie długo trwała wyrównana walka, ale końcówka należała do podopiecznych Guillermo Gallardo, które tym samym wyrównały stan meczu na 2:2. W tie-breaku Estonki jedynie na początku dotrzymywały kroku Szwedkom, które potem podkręciły tempo i wygrywając 3:2, odwróciły losy meczu. Po stronie szwedzkiej nie do zatrzymania po raz kolejny była Isabelle Haak, która zdobyła aż 31 oczek. Dla Estonek 17 punktów zdobyła Kertu Laak.

W drugim meczu tej grupy Kosowo nie miało nic do powiedzenia w starciu z reprezentacją Szwajcarii. Ogromna różnica była w bloku (17:1), a także w ataku (56% skuteczności Szwajcarek przy 42% Kosowa), w asach serwisowych było 11:5. W żadnym z setów reprezentantki Kosowa nie zdołały przekroczyć granicy 20 oczek. Dla Szwajcarek 16 razy zapunktowała Maja Storck, zaś dla Kosowa 7 oczek zdobyła Fjolla Shabani.

Estonia – Szwecja 2:3
(25:17, 25:18, 33:35, 20:25, 7:15)

Szwajcaria – Kosowo 3:0
(25:14, 25:15, 25:17)

W grupie B Albania nie dała żadnych szans reprezentacji Izraela. Podopieczne Giuseppe Cuccariniego były zdecydowanie słabsze przede wszystkim w ataku. Zanotowały w tym elemencie zaledwie 29% skuteczności przy aż 51% rywalek. Albanki nie pozwoliły swoim przeciwniczkom w żadnym secie zdobyć nawet 20 punktów. Dla Izraela 13 oczek zdobyła Polina Malik, zaś liderką zwycięskiej ekipy okazała się Erblira Bici z 19 oczkami na koncie. Warto odnotować, że w sztabie reprezentacji Albanii pracuje Piotr Świniarski, statystyk Łuczniczki Bydgoszcz.

Na swoje pierwsze zwycięstwo wciąż czekają Gruzinki, które nie miały nic do powiedzenia w starciu z zespołem z Austrii. Podopieczne Svetlany Ilic zdominowały rywalizację w każdym elemencie, w asach serwisowych było 15:4, a bloku 6:1. Austriaczki zdeklasowały także rywalki, jeżeli chodzi o skuteczność ataku. Zanotowały w tym elemencie 51% efektywności przy 31% rywalek. 18 oczek dla Austrii zdobyła Nikolina Maros.

Izrael – Albania 0:3
(18:25, 16:25, 14:25)

Gruzja – Austria 0:3
(17:25, 14:25, 14:25)