Strona Główna > Aktualności > Srebrna LE K: Runda grupowa zakończona, teraz finał

Srebrna LE K: Runda grupowa zakończona, teraz finał

Zakończyły się rozgrywki grupowe srebrnej Ligi Europejskiej siatkarek. Już na kolejkę przed końcem było wiadomo, kto zagra w turnieju finałowym. W Szwecji oprócz gospodyń o awans do złotej LE walczyć będą reprezentacje Estonii, Albanii i Austrii. W ostatniej kolejce wszyscy finaliści wygrali swoje mecze oprócz Szwecji, która uległa po tie-breaku Szwajcarii.

W grupie A siatkarki Estonii nie miały najmniejszych problemów z pokonaniem reprezentacji Kosowa. Podopieczne trenera Larika Ilaziego są zdecydowanie najsłabszym zespołem rozgrywek i zakończyły je z kompletem porażek na koncie, nie wygrywając w sześciu spotkaniach nawet seta. Niewykluczone więc, że w przyszłym sezonie może ich zabraknąć w Lidze Europejskiej, ponieważ na swoją szansę czekają również inne reprezentacje. W środowym meczu 12 punktów dla estońskiej ekipy zdobyła Kristel Moor, a gospodynie rozgromiły rywala w setach do 15, 8 i 17.

Dużo więcej emocji było w meczu Szwajcarii ze Szwecją, chociaż gospodynie nie miały już szans na awans do turnieju finałowego. Szwajcarki zaskoczyły rywala, dość spokojnie i pewnie wygrywając dwa pierwsze sety. Szwedki obudziły się w trzeciej partii, wygrały ją, podobnie jak kolejną, i doprowadziły do tie-breaka. Znów liderką przyjezdnych była Isabelle Haak, która na swoim koncie zapisała w całym meczu 33 punkty. W decydującej partii prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, ostatecznie wygrały jednak Szwajcarki 15:12. Spory udział w wygranej miały Laura Kuenzler (21 pkt.) oraz Maja Storck (16 pkt.).

Estonia – Kosowo 3:0
(25:15, 25:8, 25:17)
Szwajcaria – Szwecja 3:2
(25:22, 25:15, 17:25, 21:25, 15:12)

W grupie B przed ostatnimi meczami pewne gry w turnieju finałowym były już zespoły Albanii i Austrii. Albanki w Tiranie w dwóch pierwszych setach rozgromiły reprezentację Gruzji do 14 i 13, jednak w trzecim secie miały kłopoty. Ambitne Gruzinki dość długo prowadziły, jednak gospodynie je dogoniły i ostatecznie wygrały 26:24, a całe spotkanie 3:0. Pod nieobecność zmienionej w pierwszym secie Erbliry Bici liderką albańskiej drużyny została Arjola Prenga, która zdobyła 20 punktów.

Austriaczki były faworytkami wyjazdowego meczu z reprezentacją Izraela i przez niemal całego pierwszego seta miały przewagę. Gospodynie dogoniły je jednak i w końcówce okazały się lepsze, wygrywając 26:24. Jak się okazało później, ten wygrany set zadecydował o trzecim miejscu siatkarek Izraela w grupie. W kolejnych trzech partiach reprezentacja Austrii była już wyraźnie lepsza i nie dała rywalkom większych szans, pewnie zwyciężając 3:1. Dobry mecz rozegrały Katharina Holzer (21 pkt.) oraz Srna Markovic (23 pkt.).

Albania – Gruzja 3:0
(25:14, 25:13, 26:24)
Izrael – Austria 1:3
(26:24, 17:25, 22:25, 16:25)