Strona Główna > Aktualności > Srebrna LE K: Pierwsze porażki Izraela i Słowenii

Srebrna LE K: Pierwsze porażki Izraela i Słowenii

W czwartej kolejce srebrnej Ligi Europejskiej siatkarek największą niespodzianką była przegrana niepokonanych dotąd Słowenek z Portugalkami. Mające komplet zwycięstw zawodniczki z Izraela wysoko przegrały z siatkarkami z Rumunii. Oba te zespoły utrzymały jednak pozycję liderek w swoich grupach. Zwycięstwa odniosły także Greczynki oraz Cypryjki.

W meczu ,,na szczycie” grupy A zmierzyły się ze sobą siatkarki z Rumunii i Izraela. W ubiegłym tygodniu to zawodniczki z państwa położonego nad Morzem Śródziemnym okazały się lepsze i podopieczne Luciano Pedulli chciały zrewanżować się za tamtą porażkę. Udało im się to, w meczu rozgrywanym u siebie pokonały rywalki bez straty seta. W pierwszych dwóch odsłonach spotkania Rumunki zdominowały przeciwniczki, lecz trzecią partię lepiej rozpoczęły Izraelki, które na pierwszej przerwie technicznej prowadziły 8:3. Nie utrzymały jednak zaliczki, gospodynie je dogoniły i wygrały całe spotkanie 3:0. Podopieczne Luciano Pedulli zdecydowanie lepiej przyjmowały od przyjezdnych (61:43%), co przełożyło na aż o 17 punktów procentowych wyższą skuteczność w ataku. Zawodniczki gości skuteczniej blokowały, ale to nie wystarczyło, żeby zagrozić lepiej dysponowanym przeciwniczkom. Ariana-Cristiana Pirv była najlepiej punktującą zawodniczką Rumunek z 14 ,,oczkami” na koncie. Z kolei po stronie pokonanych po 11 punktów zdobyły Galya Devash oraz Polina Malik.

W drugim meczu grupy A Gruzinki podejmowały Cypryjki. Pierwszy mecz tych drużyn wygrały siatkarki z wyspy na Morzu Śródziemnym i nie inaczej było i tym razem. W pierwszym secie dominowały jednak zawodniczki z Kaukazu, które zbudowały sobie aż dziesięciopunktową zaliczkę (21:11). Nie były w stanie jej utrzymać, gospodynie rzuciły się do odrabiania strat i rozstrzygnęły premierową partię po grze na przewagi (26:24). Jak się okazało był to moment zwrotny tego meczu. W pozostałych dwóch odsłonach spotkania zdecydowanie lepiej prezentowały się Cypryjki i to one wygrały mecz 3:0. Gospodynie zaprezentowały się od rywalek lepiej w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Najskuteczniejszą zawodniczką po stronie zwycięskiej drużyny została  Andrea Charalambous, która zgromadziła 13 ,,oczek”, a po stronie Gruzinek 12 punktów zdobyła Ana  Tevdoradze.

Rumunia – Izrael 3:0
(25:14, 25:15, 25:21)

Rumunia: Buterez (11), Balintoni (2), Iancu (10), Trica (2). Pirv (14), Onyejekwe (7), Albu (libero) oraz Rus, Budai-Undgureanu, Ciocian
Izrael: Velikiy (7), Stein, Jaloba (2), Devash (11), Malik (11), Saada (5), Zilberman (libero) oraz Goffer

Gruzja – Cypr 0:3
(24:26, 14:25, 17:25)

Gruzja: Gaprindashvili (3), Tevdoradze (12), Simoniia (5), Karandadze (5), Markarashvili (3), Lobzhanidze (2), Koraevi (libero) oraz Sanadze, Ulumbelashvili (6), Diasamidze
Cypr: Charalambous (13), Stavrinides (8), Iordanous (8), Leonidou (3), Zakchaiou (12), Konstantinou (9), Mosfiloti (libero) oraz Demetriou, S. Ioannou, Chatzikonstanta, David (libero)

W meczu rozgrywanym w Tartu Estonki zmierzyły się z Greczynkami. Pierwszy set wyraźnie zdominowały siatkarki z Hellady, wygrały go 25:8. Gospodynie podniosły się po nieudanym początku i w drugiej partii walka była już zdecydowanie bardziej wyrównana. Jednak i tym razem minimalnie lepsze okazały się przyjezdne. W trzecim secie zwyciężyły podopieczne Andreja Ojametsa, lecz nie były w stanie urwać punktu faworyzowanym Greczynkom. Te pewnie wygrały czwartą partię i zwyciężyły całe spotkanie 3:1. Siatkarki zwycięskiego zespołu zdecydowanie lepiej prezentowały się w ofensywie (48:35%). Najlepiej punktującą siatkarką po stronie przyjezdnych została Anthi Vasilantonaki, która wywalczyła 20 ,,oczek”. Po stronie gospodyń po 13 punktów zdobyły Nette Peit i Liis Kullerkann.

W drugim spotkaniu grupy B Portugalki podejmowały Słowenki. To przyjezdne były zdecydowanymi faworytkami tego spotkania, we wcześniejszych 3 pojedynkach nie straciły nawet seta, a Portugalki zgromadziły na swoim koncie tylko 1 ,,oczko”. Od początku spotkania kibice zgromadzeni w hali mogli oglądać wyrównaną walkę, sety zazwyczaj rozstrzygały się w samych końcówkach, a o zwycięstwie w tym spotkaniu musiał zadecydować tie-break. W nim zdecydowanie lepsze okazały się siatkarki z Półwyspu Iberyjskiego, które zapisały na swoim koncie pierwsze zwycięstwo w tych rozgrywkach. Gospodyniom w odniesieniu zwycięstwa pomogła minimalnie lepsza postawa w ataku oraz w bloku. Aż 34 punkty dla reprezentacji Portugalii zdobyła Julia Kavalenka. Z kolei po stronie Słowenek najwięcej 23 ,,oczka” zgromadziła na swoim koncie Lana Scuka.

Estonia – Grecja 1:3
(8:25, 23:25, 25:21, 13:25)

Estonia: N. Peit (13), Monnakmae (2), Millen (11), Hollas, E. Peit (3), Moor (3), Ennok (libero) oraz Bahmatsev, Kullerkann (13), Pajula (2), Arak (1), Kiisk (1), Sadeiko
Grecja: Lamprousi (6), Strantzali (18), Merteki (11), Vasilantonaki (20), Papafotiou (3), Emmanoulidou (6), Artakianou (libero) oraz Vergidou, Oikionomidou (2), Iakovidou (libero)

Portugalia – Słowenia 3:2
(25:27, 25:22, 25:23, 22:25, 15:9)