Strona Główna > Aktualności > Srebrna LE K: Estonia uzupełniła grono finalistów

Srebrna LE K: Estonia uzupełniła grono finalistów

Szwecja, Estonia, Austria i Albania zagrają w szwedzkim Nyköping w dniach 16-17 czerwca w turnieju finałowym srebrnej Ligi Europejskiej. Zadecydowały o tym wyniki piątej serii spotkań grupowych. W grupie A Szwecja pewnie pokonała Kosowo, a Estonia Szwajcarię. W grupie B Albania po tie-breaku wygrała na wyjeździe z Austrią, pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach odniosła reprezentacja Gruzji, która pokonała Izrael.

Siatkarki Szwecji nie miały żadnych problemów z pokonaniem najsłabszej drużyny w grupie A. Podopieczne trenera Guillermo Gallardo rozgromiły zespół Kosowa w trzech błyskawicznych setach do 11, 15 i 7, a różnica klas pomiędzy drużynami była aż nadto widoczna. Szwedki mają zapewniony udział w turnieju finałowym srebrnej Ligi Europejskiej kobiet, mimo to świetnie sobie radzą w rozgrywkach grupowych, przewodząc tabeli grupy A z czterema wygranymi i jedną porażką na koncie. W sobotnim meczu najwięcej, bo 22 punkty dla zwycięskiego zespołu zdobyła liderka reprezentacji Szwecji, Isabelle Haak.

Estonia pokonując na wyjeździe 3:1 reprezentację Szwajcarii, również zapewniła sobie awans do turnieju finałowego. Estonki mają już cztery punkty przewagi nad rywalkami, w dodatku wygrały cztery mecze, a Szwajcarki tylko 2. Niedzielny mecz lepiej rozpoczął się dla gospodyń, które wygrały pierwszego seta do 21. Potem jednak inicjatywę przejęły podopieczne trenera Andrei Ojametsa, które w trzech kolejnych setach nie dały gospodyniom większych szans. Na wyróżnienie po tym spotkaniu zasłużyła Kertu Laak, która zdobyła dla swojego zespołu 21 punktów.

grupa A:
Szwecja – Kosowo 3:0
(25:11, 25:15, 25:7)
Szwajcaria – Estonia 1:3
(25:21, 19:25, 17:25, 15:25)

W grupie B bardzo ciekawie zapowiadał się pojedynek drużyn Austrii i Albanii, które już wcześniej zapewniły sobie awans do turnieju finałowego. W dwóch pierwszych setach nie było niespodzianki, przebiegały one pod dyktando liderek tabeli, niepokonanych dotąd siatkarek z Austrii, które wygrały do 21 i 22. Liderkami gospodyń były Katharina Holzer i Monika Chrtianska, które zdobyły dla swego zespołu w całym meczu po 18 punktów. Sytuacja zaczęła się zmieniać w trzeciej partii. Inicjatywę przejęły siatkarki z Albanii, wygrały dość pewnie do 19, a w czwartym secie triumfowały już bardzo wyraźnie do 16. Idąc za ciosem, podopieczne trenera Altina Martiri mimo niezbyt dobrego początku (1:5) wygrały również w tie-breaku (15:11) i tym samym pierwsza porażka w rozgrywkach Austriaczek stała się faktem. 32 punkty dla drużyny Albanii zdobyła w tym meczu Erblira Bici.

Siatkarki Austrii przegrały swój pierwszy mecz w Lidze Europejskiej, a pierwszą wygraną odniosły siatkarki Gruzji. Podopieczne trenera Paaty Ulumbelashvilego wygrały w Tbilisi z Izraelem 3:0. W pierwszym secie Gruzinki prowadziły od początku do końca. W kolejnych dwóch partiach to jednak przyjezdne miały niewielką przewagę, jednak po drugiej przerwie technicznej gospodynie wyraźnie przyspieszały i końcówki należały już do nich. 11 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Ann Kalandadze, po 10 na swoim koncie zapisały Mariam Gaprindashvili, Swietłana Sosnowskaja i Tinatin Tchautchidze.