Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > Spore zamieszanie z turniejami o awans do II ligi

Spore zamieszanie z turniejami o awans do II ligi

W piątek rozpoczynają się turnieje ćwierćfinałowe o awans do II ligi kobiet i II ligi mężczyzn. Jeszcze przed startem pierwszych spotkań wzbudziły one ogromne emocje. Wszystko za sprawą decyzji Wydziału Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej, który na kilkadziesiąt godzin przed startem rywalizacji wycofał z niej cztery zespoły. Nie wiadomo jeszcze, czy nie spowoduje to lawiny protestów…

Polski Związek Piłki Siatkowej w tym sezonie zmodyfikował nieco regulamin rozgrywek o wejście do II ligi. Tak jak zawsze może w nich wziąć udział 32 zespoły z lig wojewódzkich, tym razem jednak wprowadzony dodatkowy poziom – turnieje ćwierćfinałowe. W nich awans powinno uzyskać najlepszych 16 zespołów, wśród których rywalizacja w turniejach półfinałowych powinna wyłonić czołową ósemkę. Te zespoły z kolei walczyłyby w dwóch turniejach finałowych o cztery wolne miejsca w II lidze kobiet i sześć miejsc w II lidze mężczyzn.Jak co roku nie wszystkie zespoły, które wywalczyły sobie w województwach prawo do gry o II ligę, były zainteresowane dalszą walką i awansem. Każdy wojewódzki związek mógł zgodnie z regulaminem zgłosić do turniejów o II ligę mistrza i wicemistrza województwa, oraz dwa zespoły rezerwowe, które zajęły 3. lub 4. miejsce w rozgrywkach wojewódzkich. Mogły one zostać dolosowane do grup w przypadku rezygnacji z walki o awans zespołów z innego województwa.

Wydział Rozgrywek Polskiego Związku Piłki Siatkowej wydał w zeszłym tygodniu komunikat z podziałem na grupy ćwierćfinałowe. Do rywalizacji o II ligę mężczyzn miało przystąpić 31 zespołów, o II ligę kobiet tylko 23 zespoły. Okazuje się jednak, że gdzieś popełniono błąd. PZPS nie zweryfikował zgłoszeń zespołów, które nadesłały wojewódzkie związki piłki siatkowej. W tym tygodniu jeden z klubów zwrócił uwagę na fakt, że o II ligę grać będzie zespół, który zajął… 5. miejsce w swoim województwie. Chodzi o siatkarzy Iskry Warszawa. Mazowiecko-Warszawski Związek Piłki Siatkowej tłumaczy zgłoszenie tego zespołu faktem, iż z rywalizacji wycofał się trzeci zespół rozgrywek wojewódzkich. Tym samym zespół z czwartego miejsca przeszedł na miejsce trzecie, a ten z piątej (Iskra) na czwarte. Z taką interpretacją nie zgodził się jednak Wydział Rozgrywek PZPS i warszawski zespół został w środę, na dwa dni przed turniejem, wycofany z rywalizacji o II ligę.

Przypadek ten sprawił, że zweryfikowano wszystkie zespoły zgłoszone do turniejów o II ligę. W jej wyniku okazało się, że warunku regulaminowego (miejsce w pierwszej czwórce rozgrywek wojewódzkich) nie spełniły jeszcze trzy zespoły żeńskie. Chodzi o UKS SMS Warszawa, Wojskowe Warszawa i Bronowiankę Kraków. Wydział Rozgrywek będąc konsekwentnym wykluczył również te zespoły z turniejów. Decyzja ta spowodowała dziwną sytuację, w której w jednej z grup ćwierćfinałowych pozostał… tylko jeden zespół.

Wycofane zespoły oraz Mazowiecko-Warszawski Związek Piłki Siatkowej nie zgadzają się z tą decyzją siatkarskiej centrali i zapowiadają odwołania. Twierdzą, że to wojewódzkie związki decydują o ostatecznej kolejności rozgrywek i o tym, które zespoły są zgłaszane do rywalizacji na szczeblu centralnym. Okazało się również, że w jednym przypadku zespół będący wicemistrzem województwa został przydzielony do grupy w miejsce drużyny z 1. miejsca, która wycofała się z dalszych rozgrywek. Z kolei zespoły z trzeciego miejsca weszły na miejsce tych z drugiego, zamiast być dolosowane zgodnie z regulaminem. Oznacza to, że dokonano przesunięcia o jedno miejsce, mimo że tego samego odmówiono Bronowiance Kraków i trzem zespołom z Mazowsza. Nie wiadomo, czy taka decyzja nie spowoduje podważenia składu grup, które zdaniem niektórych zostały ustalone niezgodnie z regulaminem.

Analizując powyższy regulamin i komunikat WR PZPS dotyczący turniejów ćwierćfinałowych zauważyliśmy jeszcze jedną nieścisłość. W regulaminie wyraźnie jest napisane, że sędziów w tych rozgrywkach wyznacza PZPS. W komunikacie zapis jest inny – sędziów na turnieje ćwierćfinałowe mają wyznaczyć wojewódzkie związki. Co będzie, jeśli któryś związek nie zastosuje się do komunikatu, podpierając się regulaminem i czekając na sędziów wyznaczonych przez PZPS?

Z powstałego galimatiasu nie ma już chyba dobrego wyjścia. Zespoły wycofane w ostatniej chwili straciły pieniądze wydane na rezerwację noclegów i wyżywienia, być może i na transport (z naszych informacji wynika, że jedna z drużyn o wycofaniu z turnieju dowiedziała się… w drodze na miejsce). Mogą swoich racji dochodzić odwołując się do Zarządu PZPS lub do sądu. To nie pierwsza sytuacja, że regulaminy PZPS nie do końca przystają do rzeczywistości i sytuacje z życia potrafią zaskoczyć wszystkich.  Takiej sytuacji można by było uniknąć, gdyby regulamin nie pozwalał na różne interpretacje – a ten obecny został inaczej zinterpretowany przez różne osoby i gremia.

Zobacz również:
Skład turniejów ćwierćfinałowych o awans do II ligi

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, II liga kobiet, II liga mężczyzn, ligi wojewódzkie

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-04-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved