Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Sponsor wicemistrza Polski złożył wniosek o upadłość

Sponsor wicemistrza Polski złożył wniosek o upadłość

Jeden z największych importerów paliw – Onico, 1 sierpnia złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.  O problemach firmy, która jest sponsorem tytularnym wicemistrzów Polski z Warszawy, mówiło się już od jakiegoś czasu, ale wysyp złych wiadomości nastąpił w lipcu. Przedstawiciele klubu jeszcze kilka dni temu zapewniali, że Onico Warszawa przystąpi normalnie do rozgrywek.

– Okolicznościami uzasadniającymi złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości emitenta jest niewypłacalność w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy Prawo Upadłościowe, tj. utrata zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Wniosek został złożony do Sądu Rejonowego dla m.st Warszawy w Warszawie, XIX Wydział Gospodarczy ds. Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych – czytamy w komunikacie. Decyzję o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości przyspieszyły działania wierzycieli. Z komunikatu Onico wynika, że dwóch z nich złożyło wnioski o otwarcie postępowania sanacyjnego względem spółki. Zarząd Onico w swoim piśmie wniósł o wstrzymanie rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości do czasu prawomocnego orzeczenia w sprawie ewentualnego otwarcia postępowania sanacyjnego.O problemach Onico mówiło się już od pewnego czasu. Jeszcze w czerwcu giełda nałożyła na spółkę karę 10 tys. zł za „niedochowanie wymogów co do trybu i warunków publikacji raportu rocznego za rok 2018”. W sprawozdaniu za ubiegły rok właściciel stołecznego klubu siatkarskiego wykazał nieco ponad 3 mld zł przychodów i 21,2 mln zł straty netto. Dla porównania warto dodać, że rok wcześniej Onico miało 10,7 mln zł zysku. Zarząd tłumaczył, że ujemny wynik to w dużej mierze efekt dwóch zdarzeń jednorazowych. Prawdziwy wysyp złych informacji pojawił się w lipcu. Tylko w tym tygodniu 4 banki wypowiedziały umowy kredytowe i zażądały natychmiastowej spłaty długu. W środę mBank upomniał się o 3 mln zł, a dzień wcześniej szwajcarski BNP Paribas zażądał spłaty 8 mln USD z odsetkami. W poniedziałek na identyczny krok zdecydowały się ING Bank Śląski i Alior Bank. Wcześniej do spółki wpłynęły żądania obligatariuszy dotyczące przedterminowego wykupu obligacji. Łączna kwota żądań opiewała na 16 mln zł.

Jeszcze nie wiadomo, jak wniosek o upadłość sponsora tytularnego może wpłynąć na klub Onico Warszawa, który jest wicemistrzem Polski. Finansowanie przez upadającą spółkę stoi pod ogromnym znakiem zapytania, jeśli nie jest całkowicie wykluczone. Oczywiście Onico nie jest jedynym sponsorem klubu, jednak wyrwa w budżecie może być ogromna. Sytuację mogą uratować nowi sponsorzy lub pomoc miasta, lub też mocne zaciśnięcia pasa i zweryfikowanie zbudowanej już kadry zawodników. Albo wszystko to jednocześnie, by uniknąć zeszłorocznego losu Stoczni Szczecin.

AKTUALIZACJA

Klub z Warszawy postanowił się odnieść do sytuacji sponsora w komunikacie:

W związku ze złożeniem przez ONICO S.A., właściciela 100% akcji klubu, wniosku o ogłoszenie upadłości, Zarząd ONICO Warszawa informuje, że prowadzone są zaawansowane rozmowy z potencjalnymi inwestorami i sponsorami, którzy pozwolą utrzymać aktualny poziom sportowy zespołu. O ich przebiegu będziemy informować na bieżąco.

Trzyletnia umowa sponsorska pomiędzy spółkami, która wygasa wraz z końcem sierpnia bieżącego roku, nie była i nie jest jedynym źródłem finansowania klubu. W związku z problemami ONICO S.A., które nasiliły się w ostatnich dniach, została podjęta decyzja o nieprzedłużeniu wyżej wymienionej umowy.

Z Zarządem ONICO S.A prowadzone są rozmowy mające na celu pozytywne rozwiązanie zaistniałej sytuacji. Wolą obu stron jest dalsze funkcjonowanie klubu na jak najwyższym poziomie.

Zarząd ONICO Warszawa jest w stałym kontakcie z Zarządem Polskiej Ligi Siatkówki, który na bieżąco otrzymuje informacje o aktualnej sytuacji klubu.

źródło: inf. prasowa, inf. własna, stockwatch.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-08-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved