Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > W sparingu Polacy lepsi od Belgów

W sparingu Polacy lepsi od Belgów

Po raz pierwszy od wielu lat Szczecin gościł reprezentację Polski. W pierwszym z dwóch zaplanowanych sparingów z Belgią lepsi okazali się Polacy, którzy pokonali ekipę prowadzoną przez Andreę Anastasiego 3:1.

Spotkanie od zepsutej zagrywki rozpoczął Grzegorz Łomacz, a po ataku z przechodzącej piłki Sama Deroo było już 2:0 dla gości. Biało-czerwoni jednak dość szybko doprowadzili do remisu, a wkrótce objęli jednopunktowe prowadzenie za sprawą gry blokiem (4:3). Atak Mateusza Bieńka pozwolił podopiecznym Vitala Heynena zbudować sobie dwupunktowe prowadzenie, ale szybko na 6:6 serwisem wyrównał Pieter Coolman. Zagrywka funkcjonowała w ekipie belgijskiej dobrze, po asie serwisowym Hendrika Tuerlinckxa i błędzie Polaków to ekipa Andrei Anastasiego miała dwa oczka przewagi (9:7). Kiedy odskoczyli oni przy zagrywce Igora Grobelnego, o 30 sekund przerwy poprosił Vital Heynen. Poskutkowało, bowiem tuż po nim biało-czerwoni rzucili się do odrabiania strat i po zbiciu Aleksandra Śliwki i bloku na Samie Deroo prowadzili już 12:11. Znakomicie w tej fazie seta funkcjonowała polska obrona. Atak Michała Kubiaka dał reprezentacji Polski wynik 14:12 i tym razem to Andrea Anastasi zaprosił swoich zawodników do siebie. Na 14:14 wyrównał Deroo, ale po chwili kiwka Damiana Schulza pozwoliła gospodarzom wrócić do dwupunktowej przewagi. Belgowie jednak znów szybko wyrównali, kiedy to Coolman skończył piłkę przechodzącą, a błędy własne Polaków pozwoliły przyjezdnym wyjść na jednopunktowe prowadzenie. W końcówce blok na Śliwce dał Belgom prowadzenie 22:20, ale na 23:23 kilka chwil później serwisem wyrównał Jakub Kochanowski. Kolejne zagrywki 21-latka także były udane, zadziałał również blok, a w ostatniej akcji seta zapunktował Schulz.

Na początku drugiej odsłony meczu wynik oscylował wokół remisu, po ataku Grobelnego było 3:2 dla Belgii. Dopiero sprytny atak Aleksandra Śliwki pozwolił biało-czerwonym odskoczyć na 8:6. Ozdobą tej części seta, była ładna, długa wymiana zakończona na korzyśćc Belgów, a po pomyłce Kochanowskiego na tablicy zrobiło się 10:10. Autowy atak Belgów pozwolił Polakom wrócić do dwupunktowej przewagi, co zmusiło trenera Anastasiego do wzięcia czasu, ale nic to nie dało, bowiem Jakub Kochanowski zapunktował zagrywką. Do tego doszedł też skuteczny atak Polaków i po zbiciu Bieńka było już 16:10. Serię przerwał dopiero udanym atakiem Tomas Rousseaux. Belgowie nie dość, że mieli problemy ze skończeniem ataku, to jeszcze popełniali w tym elemencie błędy (18:11), masowo psuli także zagrywki. Biało-czerwoni spokojnie kontrolowali boiskowe wydarzenia, przeważali w każdym elemencie i po ataku Dawida Konarskiego i błędzie ustawienia w ekipie belgijskiej tablica pokazała wynik 23:15. Przyjezdni nadal popełniali masę własnych błędów, a seta wygranego 25:16 zakończył Michał Kubiak.

Belgowie lepiej weszli w seta trzeciego, przy zagrywce Kevina Klinkenberga odskoczyli na 7:1 po m. in. bloku na Kochanowskim. O przerwę w tej sytuacji poprosił Vital Heynen, a po niej skutecznie zaatakował Kubiak. Na przerwie technicznej po udanym ataku Belgowie przeważali 8:3. Biało-czerwoni starali się odrabiać straty, ale Belgowie zdecydowanie poprawili jakość swojej gry w każdym elemencie, a zwłaszcza w ataku i utrzymywali prowadzenie. Atak Brama Van Den Driesa dał im wynik 12:7, a po autowym ataku Polaków przeważali już 14:8. O drugi czas poprosił Vital Heynen. Polscy siatkarze przy zagrywce Kochanowskiego zbliżyli się na 10:14, ale na przerwie technicznej po kolejnym udanym ataku rywali przegrywali 11:16. Podopieczni Andrei Anastasiego kroczyli po wygraną w tym secie, tym bardziej, że zagrywką zapunktował Van Den Dries. Zespół do odrabiania strat próbował poderwać skutecznie grający Dawid Konarski, ale na nic to się zdało. Kolejny raz zapunktował Van Den Dries i było już 20:12. Trener Vital Heynen dokonywał zmian, na boisku pojawili się Piotr Nowakowski i Bartosz Kwolek. Gra biało-czerwonych była daleka od ideału, do tego popełniali oni sporo błędów własnych. W końcówce przy zagrywce Artura Szalpuka odrobili jednak kilka oczek (19:23), ale wkrótce po udanym ataku to Belgia miała piłkę setową. Ostatecznie zwycięstwo swojej ekipy przypieczętował Bram Van Den Dries.

Trzeciego seta udanym atakiem rozpoczął Michał Kubiak. Wynik oscylował wokół remisu, ale po bloku na Rousseaux to biało-czerwoni byli minimalnie lepsi. Autowy atak rywali pozwolił Polakom odskoczyć na 6:4, ale Belgowie natychmiast wyrównali za sprawą znakomitej zagrywki, a po udanym kontrataku i błędzie Aleksandra Śliwki wyszli na prowadzenie 8:6. Za niego na boisko wszedł Artur Szalpuk i od razu popisał się skutecznym zbiciem. Podopieczni Vitala Heynena nie kończyli swoich ataków, co kończyło się kontrą rywali (7:10). Otrząsnęli się jednak i za sprawą ataków Damiana Schulza i przede wszystkim Michała Kubiaka, oraz grze w defensywie wyszli na prowadzenie 12:11. To kapitan reprezentacji Polski w tej części seta był zdecydowanym liderem. Kolejny atak Kubiaka oraz szczelny blok polskiej drużyny pozwoliły jej prowadzić 16:14. Goście jednak zdołali wyrównać na 17:17. Skuteczne ataki Artura Szalpuka pozwoliły biało-czerwonym utrzymywać jednopunktową przewagę, a kiedy na bloku znakomicie zachował się Piotr Nowakowski, a na zagrywce i w ataku dobrze pracowali odpowiednio Kochanowski i Kubiak było już 22:19. Atak kapitana reprezentacji dał Polakom piłki meczowe (24:21). Atak na wagę zwycięstwa w meczu zakończył Artur Szalpuk.

Polska – Belgia 3:1
(25:23, 25:16, 20:25, 25:22)

Polska :Schulz (9), Łomacz (1), Kubiak (21), Śliwka (3), Kochanowski (5), Bieniek (1), Zatorski (libero) oraz Konarski (8), Drzyzga, Szalpuk (9), Nowakowski (1) i Kwolek
Belgia: Tuerlinckx (5), Deroo (7), Grobleny (5), Van De Voorde (3), Valkiers, Coolman (9), Ribbens (libero) oraz Van Den Dries (17), D’Hulst, Lecat, Klinkenberg (1) i Rousseaux (8)