Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Soczi Open: Nicolai/Lupo i Heidrich/Zumkehr ze złotem

Soczi Open: Nicolai/Lupo i Heidrich/Zumkehr ze złotem

W rywalizacji o medale Soczi Open obyło się bez niespodzianek. W zmaganiach par męskich triumfowali Włosi – Nicolai/Lupo, którzy w półfinale wyeliminowali Grzegorza Fijałka i Mariusza Prudla. W finale rosyjski duet sprawił rywalom mniej problemów niż biało-czerwoni dzień wcześniej. W zmaganiach kobiet po zaciętym trzysetowym finale wygrały Szwajcarki.

Spotkanie finałowe rozgrywało się pod dyktando Włochów. Duet Nicolai/Lupo praktycznie na przestrzeni całej rywalizacji kontrolował sytuację. Mocne uderzenia w ataku i celne serwisy Azzurrich nie dawały większych szans rywalom. Praktycznie już w początkowych fragmentach poszczególnych partii Nicolai i Lupo wypracowywali zaliczkę punktową i przy braku reakcji rywali spokojnie zmierzali do końca partii. Po wygranej 21:15 odsłonie premierowej w drugim secie Siemionow/Krasilnikow walczyli nieco dłużej, wystarczyło to jedynie do zmniejszenia rozmiarów porażki, tym razem Azzurri wygrali 21:18. W ocenie spotkania Paolo Nicolai zwrócił uwagę na wagę zagrywki Azzurrich. – Myślę, że to właśnie serwis był kluczem do naszego sukcesu. Zarówno ja, jak i Daniele zdołaliśmy sprawić sporo problemów rywalom. W całym turnieju ta gra wyglądała nieźle i bardzo cieszymy się z tego triumfu – mówił Nicolai.

Włoskiego akcentu nie zabrakło także w meczu o brąz, gdzie drugi duet z Półwyspu Apenińskiego – Carambula/Ranghieri walczył z Amerykanami. „Mały finał” przyniósł nieco więcej emocji. Przy grze na styku i kolejnych zwrotach akcji do wyłonienia brązowego medalisty potrzeba było 49 minut. Każda z rozegranych partii była zacięta, a o triumfie Bourne i Hydena zadecydowały szczegóły.

Wyniki turnieju mężczyzn:

Siemionow/Krasilnikow RUS [8] – Nicolai/Lupo ITA [9] 0:2
(15:21, 18:21)

Ranghieri/Carambula ITA [5] – Bourne/Hyden USA [3] 1:2
(19:21, 21:19, 9:15)

Więcej emocji przyniosła rywalizacja siatkarek. Zarówno wielki finał, jak i rywalizacja o brąz zakończyły się po blisko godzinnych starciach. Jako pierwsze walkę rozpoczęły Menegatti/Orsi Toth z Italii z niemiecką parą Holtwick/Semmler. Siatkarki z Półwyspu Apenińskiego w pierwszej partii meczu imponowały skutecznością i determinacją szczególnie w końcówce seta. Po wygranej na przewagi pierwszej partii w grze Azzurre coś się załamało, co bezbłędnie wykorzystały rywalki. Odnajdując swój rytm gry, Holtwick i Semmler odrzuciły przeciwniczki od siatki, dość pewnie wygrywając 21:15. Decydujący set to również lepsza gra Niemek i triumf po 51-minutowej walce.

Nie mniej wyrównane było starcie finałowe. Pierwsza partia to znakomity początek Szwajcarek. Heidrich i Zumkehr w ekspresowym tempie zostawiły rywalki w tyle. Duet z Hiszpanii z trudem zdobywał kolejne punkty, a przepaść dzieląca obie ekipy była coraz bardziej widoczna. Po wygranej przez Szwajcarki do 11 odsłonie premierowej niewiele wskazywało na zwrot akcji. Ambitnie walczące Liliana i Elsa zdołały jednak wrócić do gry, a po emocjonującym starciu wyrównać stan. Decydująca partia to jednak powtórka z początku spotkania i triumf Heidrich/Zumkehr 15:7.