Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Słowacja: W walce o różne cele Polacy z wygranymi

Słowacja: W walce o różne cele Polacy z wygranymi

To był udany weekend dla drużyn ligi słowackiej, których barw bronią polscy siatkarze oraz siatkarka. W rywalizacji o miejsca 5-8 przed fazą play-off zwycięstwo odniosła Michalina Jagodzińska i jej KV MŠK Oktan Kežmarok. W lidze siatkarzy rozegrano drugie spotkania w przedziale miejsc 1-4, a wygrana wpadła na konto ekipy Marcina Krysia – VK KDS Šport Košice. Jeśli chodzi o sytuację w przedziale miejsc 5-8, to TJ Slávia Svidník Łukasza Ciupy i Łukasza Pietrzaka wygrała w weekend dwa spotkania.

Na półmetku zmagań rundy, w której zespoły walczą o rozstawienie na miejscach 1-4 brakuje drużyn z polskimi siatkarkami w składach, a podobnie jak miało to miejsce w fazie grupowej, prym wiodą dwie drużyny z Bratysławy. To one zajmują dwa pierwsze miejsce i wygrywały w ostatni weekend. Liderujący od początku STRABAG Volleyball Club FTVŠ UK Bratysława po dwóch łatwo wygranych partiach trochę przysnął w kolejnej, nie kończył ataków i popełniał błędy. Miejscowe nie musiały za bardzo wysilać się, by wygrać tę odsłonę. W kolejnej przyjezdne zmobilizowały się już dużo bardziej, nie chcąc przedłużać niepotrzebnie meczu. Druga do tej pory Slavia męczyła się trochę bardziej i dopiero w tie-breaku pokonała na wyjeździe VTC Pezinok – Bilíkova. Ekipa gospodarzy trochę zaskoczyła rywalki i konsekwencją w grze, a także mniejszą liczbą błędów własnych wygrała partię premierową, idąc za ciosem w kolejnej i już widocznie przeważając na boisku. Dopiero gdy przyjezdne odzyskały swój rytm w zagrywce i szanowały bardziej piłkę, wróciły już do swojego normalnego poziomu, odwracając losy meczu i w trzech kolejnych setach wygrywając już bardzo pewnie. W przedziale miejsc 5-8 bardzo dobrze radzi sobie KV MŠK Oktan Kežmarok, który zapisał na swoim koncie trzecią wygraną. Tym razem drużyna Michaliny Jagodzińskiej na wyjeździe pokonała VK Prešov. Miejscowe dobrze otworzyły spotkanie w ataku, co przy kilku akcjach w bloku pozwoliło im wygrać seta numer jeden. W kolejnych partiach Oktan odzyskał już swoją skuteczność, a rywalki z każdym kolejnym setem obniżały „loty”. Bardzo dobrze w ekipie gości zagrała Veronica Jakabova, która była punktem ciągnącym grę całej drużyny, dla której zdobyła 25 punktów. Polska libero dobrze zagrała w polu, a w przyjęciu zanotowała skuteczność na poziomie 53% i 16%. Oktan po tej wygranej zwiększył o punkt przewagę nad drugim UKF Nitra, który dopiero w tie-breaku pokonał najsłabszy w tej fazie Hit UCM Trnava.

Drugą wygraną w drugiej fazie ligi słowackiej odniosła drużyna Marcina Krysia, która pokonała na wyjeździe plasujących się na pierwszym miejscu siatkarzy VK Prievidza. Starcie dwóch czołowych drużyn zakończyło się tie-breakiem. Obie drużyny stworzyły niezwykle wyrównane widowisko, a o wygranych w setach niejednokrotnie decydowały niuanse i pojedyncze akcje, a także błędy, których więcej w tym meczu popełnili gospodarze. To VK Prievdza punktował częściej czy to atakiem, czy blokiem. Sam oddał jednak rywalom wiele punktów, a zarazem zwycięstwo w całym meczu. Najlepiej w ekipie miejscowych spisywał się duet Mlynarcik/Ihnat, natomiast w VK KDS Šport Košice pierwsze skrzypce grał Martin Sopko. Marcin Kryś przyjął 25 zagrywek, ze skutecznością 40% i 20%. Drugie starcie w tej rywalizacji także zakończyło się tie-breakiem, a lepszy w nim okazał się zespół VKP-SPU Nitra. W drugiej grupie walczącej w przedziale miejsc 5-8 pewnie przewodzi TJ Slávia Svidník, w której występują Łukasz Pietrzak i Łukasz Ciupa. Zespół Polaków w miniony weekend wygrał dwa spotkania bez straty seta. W pierwszym Spartak Myjava nie oddał jednak wygranej bez walki, a dwa sety zakończyła gra na przewagi. Ciupa zdobył w tym meczu 13 punktów, 9 dołożył Pietrzak. Najlepiej w ich szeregach spisywał się Michal Scerba (17 punktów). Dużo lepiej i łatwiej Slavii poszło w drugim spotkaniu z COP Trenčín. Zwycięstwo ekipy ze Svidníka było bezsprzeczne, a szkoleniowiec drużyny rotował trochę składem, ogrywając rezerwowych. Ciupa wyszedł w pierwszym składzie zespołu, ale jeszcze w pierwszej partii je opuścił, zdobywając jedynie punkt w całym meczu. Bardzo dobry występ zanotował Łukasz Pietrzak, który zdobył 15 punktów, w tym 14 atakiem przy 64% skuteczności. W pozostałych spotkaniach tej grupy rywale „polskich” drużyn odnosili już zwycięstwa, natomiast dwie porażki zanotowała ekipa VKM Stará Ľubovňa.