Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Słowacja: VK Prievidza czeka na rywala w finale

Słowacja: VK Prievidza czeka na rywala w finale

VK Prievidza odniosła trzecie zwycięstwo półfinałowe i czeka na to, z kim zmierzy się w walce o mistrzostwo ligi słowackiej. W drugim półfinale VKP-SPU Nitra wygrała drugi mecz z rzędu i już w środę może sprawić niespodziankę i awansować do finału. W rywalizacji pań wyłoniono już finalistki, którymi zostały zespoły z Bratysławy. O krok od 5. miejsca jest MŠK Oktan Kežmarok, którego barw broni Michalina Jagodzińska.

TJ Slávia Svidník nie zdołała odwrócić biegu rywalizacji z VK Prievidza. Faworyci półfinału we własnej hali bez większych problemów postawili kropkę nad i. Gospodarze wygrali dwa pierwsze sety do 21 a trzeci do 19, zostając tym samym pierwszymi finalistami. W szeregach VK Prievidza kolejny dobry mecz zapisali na swoim koncie Peter Mlynarcik (14 punktów) i Milan Javorcik (13). Po drugiej stronie siatki liderem był Łukasz Pietrzak (12 punktów przy 63% skuteczności w ataku). 8 oczek do dorobku drużyny dołożył Łukasz Ciupa (38% skuteczności).

Dosyć niespodziewanie we własnej hali gorycz porażki musiał przełknąć VK KDS Šport Košice. Gospodarze co prawda prowadzili 2:1 w setach (trzecia odsłona wygrana do 15), ale siatkarze VKP-SPU Nitra nie spuścili głów i doprowadzili do tie-breaka, którego zdominowali. Przyjezdnych do zwycięstwa poprowadził Lubos Kostolani, który zdobył 17 punktów. Wśród gospodarzy wyróżniali się natomiast Patrik Lamanec (20) i Miroslav Jakubov (19). Marcin Kryś przyjmował 22 razy notując 36% skuteczność (23% perfekcyjnego). Chociaż podopieczni Luboslava Salaty rozpoczęli rywalizację półfinałową od porażki w środę we własnej hali mogą przypieczętować swój awans do finału. Jeśli jednak zawodnicy VKP-SPU przegrają, to decydujące, piąte starcie rozegrane zostanie w Košicach 13 kwietnia.

W rywalizacji pań półfinały przyniosły znacznie mniej emocji. W obu parach (VC FTVŠ UK Bratysława – VTC Pezinok – Bilíkova i Slávia Bratysława – VK Nové Mesto nad Váhom) do wyłonienia finalistek wystarczyły trzy mecze. Zarówno VC FTVŠ UK Bratysława jak i Slávia Bratysława w tej części fazy play-off przegrał tylko jednego seta. Równolegle toczy się gra o miejsca 5-8. W rywalizacji UKF Nitra zVK Prešov KV pierwsze dwa mecze zakończyły się zwycięstwem gospodyń 3:0. Decydujące, trzecie spotkanie było znacznie bardziej emocjonujące. Dwa pierwsze sety grane były na przewagi a ostatecznie zwycięzcę musiał wyłonić tie-break. W nim wyraźnie lepsze były siatkarki z Nitry i to one zajmą wyższą lokatę na koniec sezonu. Zupełnie inny przebieg miała druga rywalizacja na tym poziomie. MŠK Oktan Kežmarok nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem Hitu UCM Trnava. W pierwszym starciu Hit starał się postawić przeciwniczkom, ale nie wygrał ani jednego seta. We własnej hali zawodniczki z Trnavy w żadnej odsłonie nie zdołały przekroczyć bariery 20 punktów.

W pierwszym spotkaniu, którego stawką jest 5. miejsce MŠK Oktan Kežmarok pokonał UKF Nitra 3:1. Gospodynie w pierwszym i czwartym secie zdominowały rywalki, głównie dzięki bardzo dobrej postawie w polu serwisowym i triumfowały do 14. Bardziej zacięta walka toczyła się w pozostałych odsłonach. Drugą partię przyjezdne wygrały do 18 a w trzecim MŠK Oktan Kežmarok triumfował dopiero 25:23. Gospodynie do zwycięstwa poprowadziła Paula Kubova, która zdobyła 16 punktów. Po drugiej stronie siatki z dobrej strony zaprezentowała się Irena Mishonova (20). Całe spotkanie rozegrała libero Michalina Jagodzińska, która przyjmowała 16 razy (2 błędy, 75% pozytywnego i 50% perfekcyjnego przyjęcia).