Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Słowacja M: Zwycięstwa faworytów na początek fazy play-off

Słowacja M: Zwycięstwa faworytów na początek fazy play-off

Słowacka ekstraklasa weszła w fazę play-off. We wszystkich ćwierćfinałach wygrały zespoły, które były wyżej po wcześniejszej części rozgrywek. Tylko mecz pomiędzy najlepszą drużyną poprzedniej fazy – VK Prievidza a COP Trenčín zakończył się w czterech setach, do rozstrzygnięcia pozostałych spotkań wystarczyły trzy partie. Kolejne ćwierćfinały rozegrane zostaną w sobotę, 3 marca.

Najbardziej jednostronny pierwszy mecz ćwierćfinałowy rozegrany został w Nitrze. Tylko w pierwszym secie siatkarze MVK Zvolen zdołali zdobyć 21 punktów, w kolejnych coraz pewniej poczynali sobie gospodarze, drugiego seta wygrywając do 19, a trzeciego do 12. Chociaż przyjezdni posłali więcej asów serwisowych, nie przeszkodziło to siatkarzom VKP Bystriny SPU Nitra być lepszymi we wszystkich pozostałych elementach. Najlepiej punktującym zawodnikiem całego meczu był Lubos Kostolanin (18 punktów, 65% skuteczności w ataku), zaś dla gości najwięcej oczek zdobył Miroslav Vrtielka (9 punktów, 30% skuteczności w ataku). W tym meczu na boisku nie wystąpił Stanisław Wawrzyńczyk.

W Svidniku w dwóch pierwszych setach nie brakowało walki, szczególnie w drugiej odsłonie siatkarze VK Šport Košice byli blisko przechylenia szali zwycięstwa na swoją korzyść. Nie udało im się to, a po tej porażce trzecia partia była tylko formalnością, w której gospodarze wygrali 25:16. Liderem TJ Slávia Svidník był Łukasz Pietrzak. Rozegrał cały mecz i jako jedyny zapisał na swoim koncie dwucyfrową zdobycz. Z 22 punktów 3 padły po zagrywce, 15 po ataku (68% skuteczności), a 4 za sprawą skutecznego bloku. Drugi z Polaków – Łukasz Ciupa również rozegrał cały mecz, zdobywając 9 oczek. Zawodnik ten również zaserwował 3 asy, trzykrotnie zablokował ataki rywali, a sam zaatakował skutecznie 3 razy (25% skuteczności).

W pozostałych ćwierćfinałach zwycięstwa odniosły VK Prievidza i Mirad Prešov. Gospodarze pierwszego ze spotkań po efektownym otwarciu i wygranej do 17 w drugim secie zaczęli popełniać liczne błędy i to ich rywale triumfowali do 22. Trzecia partia była stosunkowo wyrównana, a czwarty set rozegrany został pod zupełną kontrolą siatkarzy VK Prievidza. W obu zespołach najlepiej punktujący zawodnicy zapisali na swoim koncie po 16 punktów. W szeregach gospodarzy byli to Marcilio Braga da Silva oraz Matej Kubs, natomiast w COP Trenčín liderem był Simon Kozak. Mirad Prešov mimo zwycięstwa 3:0 nie miał łatwej przeprawy ze Spartakiem Myjava. W każdej partii goście przekroczyli barierę 20 punktów, a druga odsłona rozstrzygała się na przewagi. Najlepiej punktującym zawodnikiem meczu był Martin Sopko (17 – 67% skuteczności w ataku). Dla Spartaka najwięcej oczek zdobył Jakub Ihnat (15 – 43% skuteczności w ataku).