Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Słowacja M: VK Prievidza blisko finału

Słowacja M: VK Prievidza blisko finału

Początek półfinałów nie toczy się po myśli zespołów z Polakami w składzie. VK KDS Šport Košice co prawda wygrał pierwszy mecz tej fazy, ale kilka dni później na wyjeździe uległ VKP-SPU Nitra i w rywalizacji do trzech zwycięstw jest remis. W trudniejszej sytuacji jest TJ Slávia Svidník. Zespół Łukasza Pietrzaka i Łukasza Ciupy dwukrotnie przegrał z VK Prievidza. Kolejne mecze już 6 kwietnia.

TJ Slávia Svidník jako ostatnia awansowała do półfinału. W trzecim meczu już bez najmniejszych problemów pokonała MIRAD PU Prešov a w półfinale na zespół czekał lider po poprzedniej fazie – VK Prievidza. Pierwszy mecz rozegrany został w Prievidzy. Po dwóch wyrównanych setach był remis. W trzecim od początku do końca tempo dyktowali gospodarze, triumfując do 13. Czwarta partia również padła ich łupem, tym samym to faworyci wygrali w pierwszym meczu. Wśród gospodarzy wyróżniali się Milan Javorcik i Peter Mlynarcik, którzy zdobyli odpowiednio 19 i 18 punktów. Po drugiej stronie siatki liderami byli Polacy. Łukasz Ciupa zapisał na swoim koncie 17 oczek (15 w ataku przy 47% skuteczności i 2 blokiem) i przyjmował 20 razy zagrywkę notując 40% pozytywnego odbioru. Łukasz Pietrzak zdobył 11 punktów (10 w ataku przy 34% skuteczności i 1 blokiem).

Drugie starcie rozegrane zostało w Svidníku. Gospodarze przegrali pierwsze dwie odsłony do 21 i 12, ale udało im się przedłużyć mecz do czwartego seta. W nim jednak ponownie lepsi okazali się przyjezdni, dla których była to druga wygrana 3:1. TJ Slávii nie pomogła bardzo dobra postawa Łukasza Pietrzaka, który zdobył  26 punktów (2 zagrywką, 3 blokiem i 21 atakiem przy 68% skuteczności). Łukasz Ciupa dołożył do dorobku drużyny 9 oczek (skończył 7 z 25 ataków i dwukrotnie zablokował zagrania rywala). W szeregach przyjezdnych trzech zawodników miało dwucyfrowy dorobek – Jakub Ihnat (20), Peter Mlynarcik (18) i Milan Javorcik (15). Już w kolejnym pojedynku we własnej hali VK Prievidza będzie mogła przypieczętować awans do finału.

W drugim półfinale również oba mecze zakończyły się w czterech setach. Chociaż spotkanie w Košicach lepiej rozpoczęli siatkarze VKP-SPU Nitra, wygrywając do 23, w kolejnym gospodarze nie pozostawili złudzeń, triumfując do 15. Następne sety również padały łupem VK KDS Šport Košice, których do zwycięstwa poprowadził Patrik Lamanec, zdobywca 32 punktów (69% skuteczności w ataku). Po drugiej stronie siatki najlepiej radził sobie Lubos Kostolani, który zapisał na swoim koncie 23 oczka. Marcin Kryś przyjmował najczęściej z całego zespołu – 21 razy. Polak popełnił jeden błąd, notując 52% pozytywnego przyjęcia (38% perfekcyjnego).

Kilka dni później rywalizacja przeniosła się do Nitry. Siatkarze VKP-SPU rozpoczęli to spotkanie z wysokiego c, wygrywając w dwóch pierwszych partiach do 15 i 16. Chociaż gościom w trzeciej partii udało się przedłużyć losy rywalizacji, w czwartej VK KDS Šport Košice zdobył jedynie 13 oczek, przegrywając tym samym 1:3. Zespół z Nitry bardzo dobrze zagrywał (8 punktowych zagrywek, aż pięć asów Kostolaniego) i górował na siatce (8 bloków i 62% skuteczności w ataku). Liderem gospodarzy był ponownie Lubos Kostolani (19), któremu pomagali Peter Kasper (15) i Marek Malina (13). Po drugiej stronie siatki najjaśniejszymi punktami byli Martin Sopko (15) i Patrik Lamanec (13). W tym meczu najbardziej obciążony w przyjęciu był Sopko (44 odbiory). Marcin Kryś przyjmował 17 razy, popełniając przy tym 2 błędy (76% pozytywnego, 59% perfekcyjnego przyjęcia).