Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Słowacja M: Dobra postawa Polaków na inaugurację

Słowacja M: Dobra postawa Polaków na inaugurację

Za naszą południową granicą rozpoczęły się rozgrywki ligi słowackiej mężczyzn. W tym sezonie występują w niej dwaj siatkarze z Polski – Łukasz Pietrzak (TJ Slavia Svidnik) oraz Mateusz Śnieżek (VK Mirad PU Presov). Slavia wygrała i jest na 2. miejscu. Słabiej poradziła sobie drużyna z Presova, która uległa Spartakowi Myjava. Obaj Polacy byli wyróżniającymi się postaciami w swoich zespołach.

Jako pierwsi do rywalizacji w lidze przystąpili Spartak Komarno i RD SVK 2001. RD SVK 2001 złożony jest z zawodników z rocznika 2001 i młodszych a wystąpi wyłącznie w pierwszej części rozgrywek. W pierwszym meczu juniorzy starali się przeciwstawić bardziej doświadczonemu rywalowi, jednak tylko w drugim secie zdobyli 20 punktów. W pozostałych dwóch rywale jeszcze bardziej kontrolowali poczynania na boisku, wygrywając do 16. W szeregach gospodarzy prym wiódł Frantisek Ogurcak, który zdobył 20 punktów (80% skuteczności w ataku). Dzień później młodzi siatkarze przenieśli się do Prievidzy. Tam, po pierwszym bardzo gładko przegranym secie w drugim wygrali na przewagi. Trzecia partia ponownie toczyła się pod dyktando gospodarzy (25:13) a w czwartej VK Prievidza dopiero po zaciętej rywalizacji triumfowała 28:26. Dla gospodarzy najwięcej punktów zdobył Martin Pavelka (17). Dwucyfrowy dorobek na swoim koncie mieli również Filip Macuha, Rehak Igor (obaj po 12) i Radoslav Presinsky (11). W szeregach przyjezdnych wyróżniali się natomiast Tobias Viskup (18) i Michal Trubac (14).

Pozostałe spotkania rozegrane zostały w sobotę. SS volejbal Trencin podejmował Slavię Svidnik. Gospodarze w pierwszych dwóch setach byli zdominowani przez rywali, w drugim zdobyli tylko 9 punków. Sytuacja zmieniła się w trzeciej odsłonie, jednak po walce na przewagi również w niej lepsza okazała się drużyna z Łukaszem Pietrzakiem w składzie. Polak był jednym z liderów drużyny, zdobył 16 punktów. Pietrzak trzykrotnie zaserwował asa i skończył 13 na 23 ataki (57% skuteczności). Również 16 oczek do zdobyczy drużyny dopisał Dmytro Fedorenko. Druga drużyna z Polakiem w składzie – Mirad Presov nie zaliczyła udanego początku sezonu. We własnej hali po ciekawym meczu przegrała bowiem ze Spartakiem Myjava 1:3. Gospodarze wygrali pierwszego seta, jednak w kolejnych trzech lepsi byli już przyjezdni i to oni dopisali do swojego konta cenne trzy punkty. Polak był najjaśniejszym punktem drużyny, zdobył 19 punktów (2 w polu zagrywki, 1 blokiem a pozostałe atakiem przy 48% skuteczności). Po drugiej stronie siatki najlepszy był Matus Konc, zdobywca 25 oczek.

Dwa pozostałe mecze również trwały cztery sety a w obu wygrywali gospodarze. KDS Sport Kosice wygrał z Bystriną SPU Nitra. Po dwóch wyraźnie wygranych przez zespół z Kosic setach wydawało się, że wszystko zamknie się w trzech partiach. Przyjezdni jednak postawili się rywalom i wygrali seta numer trzy. To było jednak wszystko, na co tego dnia stać było podopiecznych Luboslava Salaty. Gospodarzy do zwycięstwa poprowadzili Patrik Lamanec (19 punktów) oraz Martin Sopko (18). Pierwszą kolejkę zakończył mecz VK OSMOS Prievidza z VK Spartakiem UJS Komarno. Obie drużyny miały już na swoim koncie zwycięstwa. Tym razem po bardzo zaciętym meczu (w każdym secie przegrany zdobył przynajmniej 20 punktów), lepsi okazali się gospodarze i to oni przewodzą tabeli po inauguracyjnej kolejce. Dla gospodarzy najwięcej punktów zdobył Martin Pavelka (23, przy 49% skuteczności w ataku). Punktowanie w szeregach Spartaka opierało się natomiast na Jakubie Petrasie (16) i Frantisku Ogurcaku (15).