Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Puchar Świata > Śledztwo FIVB w sprawie zachowania Lucasa (komentarz)

Śledztwo FIVB w sprawie zachowania Lucasa (komentarz)

fot. Klaudia Piwowarczyk

Po ceremonii medalowej Pucharu Świata siatkarzy internet obiegły filmiki z dość osobliwym zachowaniem jednej z gwiazd brazylijskiej reprezentacji, Lucasa Saatkampa. Wielu zarzucało mu bycie pod wpływem alkoholu. Teraz sprawą postanowiła zająć się FIVB, która przeprowadzi śledztwo w sprawie zachowania siatkarza.

Lucas Saatkamp wraz ze swoją reprezentacją wygrał zakończony w ubiegłym tygodniu Puchar Świata siatkarzy. Echem odbiło się jednak zachowanie środkowego podczas ceremonii medalowej. Chodzi dokładnie o gest ,,środkowego palca” pokazany po otrzymaniu nagrody dla najlepszego zawodnika na swojej pozycji, (link do filmiku pod koniec artykułu). Sprawą postanowiła się zająć FIVB. – Jako że jesteśmy numerem jeden w kategorii sportów rodzinnych, naszym priorytetem jest służyć jako wzór dla nowych fanów siatkówki. Mając to na uwadze jesteśmy rozczarowani gestem sportowca. Aż do momentu zakończenia naszego śledztwa nie będzie dalszych komentarzy – napisała federacja w komunikacie przesłanym do brazylijskich mediów.Zachowanie siatkarza rzeczywiście zasługuje na krytykę. Może nawet nie tyle samo ewentualne bycie pod wpływem podczas ceremonii medalowej Pucharu Świata, lecz pokazanie środkowego palca nie robi najlepszej wizytówki naszemu sportowi. Lucas zasługuje na karę i powinien przeprosić za gest. Jednak mam nieodparte wrażenie ze federacja zamiast zajmować się poważniejszymi problemami przykrywa je właśnie występkami tego pokroju.

Coraz bardziej rzuca mi się w oczy niemoc decyzyjna FIVB w sprawach, które są naprawdę ważne dla całego sportu. Zacznijmy chociażby od Pucharu Świata. Ten turniej rozpoczął się przecież zaledwie 2(!) dni po zakończeniu mistrzostw Europy. CEV i FIVB nie chciały lub nie potrafiły się dogadać w tej sprawie. Skutkiem tego była nieobecność najlepszych kilku najlepszych siatkarzy z Włoch, Rosji i nie tylko, a tych najbardziej eksploatowanych narażało to na kontuzje. Temat zbyt dużej liczby meczów przewija się w prawie wszystkich rozmowach z zawodnikami. Natłok spotkań w Lidze Narodów, która też nie okazała się być najlepszym i sprawiedliwym wynalazkiem (zasługuje na uwagę np. brak zaproszenia dla Słowenii, która w 2017r. wygrała II dywizję LŚ), skutkuje obniżeniem prestiżu rozgrywek. Gwiazdy nie grają w większości spotkań VNL. Daje to wprawdzie szansę młodszym siatkarzom, ale obniża zainteresowanie samymi rozgrywkami. Kolejną sprawą do naprawy są kontrakty zawodników, którzy tuż przed startem sezonu uciekają sobie do innych klubów, najczęściej azjatyckich. Kilka takich przypadków znamy przecież z polskich parkietów.

Powyżej wymienione sytuacje to tylko wierzchołek góry lodowej problemów związanych z siatkówką. Władze federacji pozostają jednak bezczynne jakby obawiając się jakichkolwiek zmian, które mogłyby ułatwić życie graczom i usprawnić ten sport. Zawodnicy dalej cierpią i odnoszą kontuzję przez zbyt duży natłok spotkań, a prestiż niektórych rozgrywek się obniża. Z kolei niektórzy siatkarze, ci ze słabszych lig i krajów, nie grają spotkań o stawkę przez kilka miesięcy.  Według mnie sprawa Lucasa i całe to bawienie się w śledztwo jest raczej próbą przykrycia problemów i pokazania, że federacja jednak coś robi i nie jest bezczynna w sprawach kontrowersyjnych w siatkówce. Indywidualną ocenę pozostawiam jednak każdemu czytelnikowi.

źródło: inf. własna, worldofvolley.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Puchar Świata, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-10-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved