Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Skazani na sukces: Michał Filip

Skazani na sukces: Michał Filip

fot. Aleksandra Tarkowska

Urodzony w Rzeszowie Michał Filip już drugi sezon występuje w AZS-ie Politechnice Warszawskiej i jest ważnym ogniwem zespołu trenera Jakuba Bednaruka. Niespełna 22-letni siatkarz swoją przygodę z tym sportem rozpoczął w wieku 9 lat. Kontuzja kolegi z drużyny spowodowała, że został przestawiony z pozycji przyjmującego na atak i w tej roli z powodzeniem realizuje się do dziś.

Kiedy w twojej głowie zrodził się pomysł, aby zająć się właśnie siatkówką i pójść na pierwszy trening? Jak ogólnie wspominasz swoje pierwsze siatkarskie zajęcia i czy wyobrażałeś sobie kiedykolwiek, biorąc pod uwagę swój waleczny charakter, że mógłbyś robić cokolwiek innego niż sport, nawet niekoniecznie siatkówka?

Michał Filip:Kiedy miałem 9 lat, na pierwszy trening zaprowadził mnie mój brat. Siatkówka podobała mi się już wcześniej, ale dopiero w tym wieku zacząłem swoją przygodę z tym sportem. Nie pamiętam prawie nic z tamtego okresu, ale wiem na pewno, że zabawa była wspaniała. Od zawsze marzyłem, żeby zostać policjantem. Sądzę, że tym właśnie bym się zajmował, gdyby nie siatkówka.– Jestem szczęściarzem, że mam podporę w moich bliskich – powiedziałeś w jednym z wywiadów. Jak ważne twoim zdaniem w karierze sportowca jest właśnie wsparcie ze strony rodziny? Z tego, co czytałam, zwłaszcza mama bardzo się emocjonuje twoimi występami.

– W młodym wieku wsparcie najbliższych jest bardzo ważne. Rodzice, jak i cała reszta mojej rodziny wspiera mnie zawsze zarówno w tych dobrych, jak i w tych złych chwilach mojej przygody z siatkówką. Zwłaszcza podczas kontuzji, kiedy to wsparcie było najbardziej potrzebne, wiedziałem, że rodzice są zawsze obok.

Czy jest jakieś motto, jakaś zasada, którą się kierujesz w swoim podejściu do sportu?

– Motto to może za dużo powiedziane, ale na pewno wiem, że nigdy nie można się poddawać, dążąc do jakiegoś celu.

Gdybyś miał wskazać jakieś spotkanie spośród już rozegranych, o którym możesz powiedzieć, że z całą pewnością na długo pozostanie ono w twojej pamięci, to które byś wybrał i dlaczego akurat to?

– Wybrałbym pięciosetowy pojedynek w Rzeszowie w grudniu 2015 roku. Była to moja pierwsza wygrana w hali na Podpromiu. Ten mecz chyba najbardziej utkwił mi w pamięci… wygrać w rodzinnym mieście i jeszcze z tak mocnym zespołem, to przyjemność w czystej postaci.

W Asseco Resovii trudno było o regularną grę, która jest dla młodego zawodnika bardzo ważna, ale pojawiła się opcja przejścia do AZS-u Politechniki Warszawskiej, w którym jesteś już drugi sezon. Można powiedzieć, że był to słuszny wybór?

– Oczywiście, że to był słuszny wybór. Doświadczenie zdobywa się podczas meczu. W AZS-ie Politechnice Warszawskiej mam zdecydowanie większe możliwości na grę, a to jest dla mnie najważniejsze.

Kontuzja twojego kolegi, Pawła Mikołajczaka, spowodowała, że jakiś czas temu zostałeś przestawiony z przyjęcia na atak. Jak się okazało, nie była to zmiana tylko na czas rekonwalescencji Pawła. Masz poczucie, że jest to właśnie boiskowa rola, w której czujesz się najlepiej? Wyobrażasz sobie ewentualny powrót na pozycję przyjmującego?

– To był strzał w dziesiątkę ze strony trenera (Jakub Bednaruk – przyp. red.). Moja gra na pozycji przyjmującego opierała się w 90% na ataku. Przyjęcie zagrywki nie było moją mocną stroną, więc bardzo się cieszę z tego, że udało mi się zmienić pozycję. W tym momencie na pewno nie widzę siebie znów w roli przyjmującego.

Czy jest jakiś zawodnik, którego szczególnie podziwiasz, masz swojego idola? Dlaczego akurat ta osoba?

– Najbardziej cenię Michała Kubiaka. Jego charakter i wola walki są niesamowite i strasznie mi się to podoba. Podziwiam również niemieckiego atakującego Jochena Schöpsa, technika tego zawodnika jest zniewalająca.

Czy marzy ci się gra w jakiejkolwiek lidze zagranicznej?

– Dopóki jest taka możliwość, to chcę grać w Polsce w naszej PlusLidze.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga, Wywiady

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-04-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved