Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Skazane na sukces: Karolina Portalska

Skazane na sukces: Karolina Portalska

fot. Dariusz Stoński

Nasza dzisiejsza bohaterka ma na swoim koncie już cztery medale młodzieżowych mistrzostw Polski, rok temu zadebiutowała na ekstraklasowych parkietach. Niedługo obchodzić będzie swoje 18. urodziny. Kim jest młoda libero Pałacu Bydgoszcz i jak wyglądała jej droga do gry w Orlen Lidze? Dziś przedstawiamy wam sylwetkę Karoliny Portalskiej.

Kiedy po raz pierwszy siatkówka pojawiła się w twoim życiu?Karolina Portalska:Moja przygoda z siatkówką rozpoczęła się, podobnie jak to bywa chyba w większości przypadków, w szkole podstawowej. Stało się tak dzięki moim rodzicom, moja mama również była siatkarką, a tata piłkarzem. Mój brat również idąc w ich ślady, zaczął trenować siatkówkę, a ja chyba też troszkę chciałam być jak on, nie chciałam być gorsza. (uśmiech) Widząc to, rodzice zapisali mnie na dodatkowe zajęcia, gdzie uczyłam się podstaw siatkówki. Bardzo dziękuję panu Karolowi Mazuro, że wprowadził mnie w tajniki tego sportu. Ta pasja do siatkówki została mi do dzisiaj. Pochodzę z Olsztyna, niestety w okolicy nie było żadnego takiego klubu, gdzie mogłabym się rozwijać. Dlatego też dojeżdżałam na treningi do Dobrego Miasta. Po dwóch latach gry postanowiłam, że przeniosę się do Bydgoszczy. Można powiedzieć, że od tego momentu trenowałam już w sposób profesjonalny i chciałam grać na wyższym poziomie.

To właśnie w tym czasie odniosłaś swoje największe młodzieżowe sukcesy…

W kategorii młodziczek zdobyłam złoty medal mistrzostw Polski (Karolina została wybrana MVP tego turnieju – przyp. red.) i w tym samym roku zajęłyśmy szóste miejsce w kadetkach (2014 rok – przyp. red.). Rok później udało mi się sięgnąć wraz z młodzieżowymi drużynami Pałacu po srebro w juniorkach i brąz w kadetkach. Na zakończenie wieku kadetki w zeszłym roku w Tomaszowie Lubelskim powtórzyłam ten wynik.

Często bywa tak, że szansę gry jako libero zostają zawodniczki, które wcześniej wyróżniały się jako przyjmujące, ale wzrost nie pozwala im dalej kontynuować kariery na tej pozycji. Czy tak było również z tobą?

– Będąc w młodziczkach, grałam na pozycji przyjmującej. W kadetkach w tym samym roku to się nie zmieniło, ale już w następnym sezonie zostałam libero i te kolejne medale to właśnie efekt gry na tej pozycji. Myślę, że nie ma co ukrywać, nie jestem zbyt wysoka (175 cm – przyp. red.) i o mojej grze jako libero przeważył wzrost. Nie ma co się oszukiwać, że te centymetry bardzo liczą się w siatkówce. Nie zostałam także obdarowana przesadną skocznością i zasięgiem. Dlatego uważam, że to była słuszna decyzja, choć tęsknię za atakiem i grą na siatce.

Z tego co mówisz, pasji i serca do siatkówki nie można ci odmówić. Jednak czy z powodu warunków fizycznych na pewnym etapie sportowego rozwoju nie odradzano ci siatkówki?

Nie, wręcz przeciwnie, od bardzo młodych lat miałam wsparcie, bliscy bardzo „pchali” mnie do siatkówki. Mówili, że nawet jeśli nie powiedzie mi się na przyjęciu, to jeszcze jest alternatywa w postaci gry na pozycji libero. Twierdzili, że tam się nadam, bo na libero grają tylko niskie zawodniczki i mój wzrost zamienię w atut.

W Orlen Lidze zadebiutowałaś już w zeszłym sezonie i od razu zostałaś rzucona na głęboką wodę. Jak zapamiętałaś swój pierwszy mecz w ekstraklasie?

– To był mecz wyjazdowy przeciwko Impelowi Wrocław. Akurat nasza podstawowa libero, Pola Nowakowska, zachorowała i o tym, że wyjdę w szóstce, dowiedziałam się w dzień wyjazdu, kiedy okazało się, że jadę jako jedyna libero zespołu. Początkowo kiedy wyszłam na boisko, byłam trochę przerażona, kiedy zobaczyłam po drugiej stronie siatki takie gwiazdy jak Skowrońska, Kaczor czy Radecka. Jednak jak to zwykle bywa w czasie meczu, ten pierwszy moment i stres szybko mija. Później się do tego przyzwyczaiłam, zeszła ze mnie ta adrenalina i starałam się grać „normalnie”, tak samo jak to wygląda na treningach.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Liga Siatkówki Kobiet, Wywiady

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-12-23

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved