Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Siergiej Tietiuchin zapisał się na kartach historii

Siergiej Tietiuchin zapisał się na kartach historii

fot. Klaudia Piwowarczyk

Ze łzami w oczach Siergiej Tietiuchin zjawił się na pomeczowej konferencji prasowej tuż po tym, jak rosyjscy siatkarze wypuścili z rąk brązowe medale igrzysk olimpijskich rozgrywanych w Rio de Janeiro. Chociaż gracze ze Stanów Zjednoczonych przegrywali już 0:2, to udało im się w wielkim stylu powrócić i to ostatecznie podopieczni Johna Sperawa na koniec unieśli ręce w geście triumfu. – To boli. Boli bardzo mocno – przyznał kapitan Sbornej.

40-letni już przyjmujący może pochwalić się nie lada dorobkiem, jeśli chodzi o medale igrzysk olimpijskich. Tietiuchin zdobył srebro w Sydney (2000), złoto w Londynie (2012) oraz dwukrotnie brąz w Atenach (2004) i Pekinie (2008). Gdyby jego drużyna w zeszłą niedzielę w tak dramatycznych okolicznościach nie zajęła 4. miejsca, kapitan poprowadziłby Rosję do jedenastego w historii krążka olimpijskiego, a sam zdobyłby piąty medal w karierze, co czyniłoby z niego pierwszego siatkarza w historii, któremu udała się ta sztuka. Chociaż zawodnik uciął wszelkie spekulacje na temat swojej przyszłości, stwierdzając: „Porozmawiajmy o drużynie, a nie o mojej indywidualnej sytuacji”. Wydaje się bardzo mało prawdopodobnym, aby siatkarz ponownie przybrał narodowe barwy i zagrał na igrzyskach w Tokio, wszak w 2020 będzie miał już 44 lata.

Oprócz zdarzeń w Brazylii Tietiuchin był bardzo blisko wywalczenia medalu podczas igrzysk olimpijskich w Atlancie w 1996 roku. Wtedy Rosja przegrała w meczu o 3. miejsce 1:3 z Jugosławią. 21-letni wtedy przyjmujący wszedł dwukrotnie z ławki dla rezerwowych i zdobył dwa punkty. Jednak wciąż z dorobkiem czterech medali olimpijskich Tietiuchin należy do elitarnego grona. Jedynie trzech innych zawodników może się poszczycić takimi sukcesami: Kubanka Ana Fernandez (złoto w Barcelonie 1992, Atlancie 1996 i Sydney 2000, a także brąz w Atenach 2004), Włoch Samuele Papi (srebro w Atlancie 1996 i Atenach 2004 oraz brąz w Sydney 2000 i Londynie 2012) i radziecka siatkarka Inna Ryskal (złoto w Meksyku 1968 i Monachium 1972 oraz srebro w Tokio 1964 i Montrealu 1976).Małym pocieszeniem może być fakt, że Tietiuchin osiągnął inny, niesamowity wynik. Igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro były szóstym turniejem tej rangi, na którym wystąpił siatkarz. Tym samym przyjmujący wyrównał rekord innej rosyjskiej zawodniczki, Jewgieniji Artamanowej, która szósty raz brała udział w igrzyskach podczas imprezy w Londynie, zanim przeszła na sportową emeryturę. Wydaje się, że podobną decyzję wkrótce podejmie Tietiuchin, chociaż gracz nie złożył jeszcze żadnej deklaracji, mówiąc jedynie: „Chciałbym podziękować mojej drużynie. Tworzy wspaniały kolektyw i czeka ją niesamowita przyszłość”.

źródło: inf. własna, rio2016.fivb.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-08-22

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved