Strona Główna > Aktualności > inne > Siatkówka na czas – tak będzie po igrzyskach?

Siatkówka na czas – tak będzie po igrzyskach?

Czas poolimpijski był często wykorzystywany przez działaczy siatkarskich do zmiany oficjalnych przepisów gry. Tak może być również po Rio de Janeiro, a już teraz mówi się o… wprowadzeniu limitu czasowego dla meczu piłki siatkowej. Czy tak radykalna zmiana ma w ogóle szanse na akceptację i wejście w życie?

Mecz piłki nożnej trwa 2 razy po 45 minut z 15-minutową przerwą. Mecze koszykarskie trwają 4×10 minut (lub 4×12 w NBA), liczony jest wprawdzie efektywny czas gry, ale wszyscy już wiedzą, że całe spotkanie zamknie się w ok. 80 minutach plus przerwy – czyli nieco ponad półtorej godziny. Czy możliwe jest wprowadzenie limitu czasowego w meczach piłki siatkowej? Nad tym (po raz kolejny) zastanawiają się ponoć siatkarscy działacze.

W tej chwili zasady są proste – wygrywa zespół, który jako pierwszy wygra trzy sety – bez limitu czasowego. Teoretycznie mecz może trwać nieskończenie długo, w praktyce szybkie mecze na poziomie światowym (z przerwami technicznymi) trwają ok. 90 minut, te najdłuższe potrafią ciągnąć się ponad 2,5 godziny. A to podobno problem dla telewizji, która jest ważnym partnerem wszelkich siatkarskich wydarzeń. Chęć rozwiązania tego problemu i „uatrakcyjnienia” siatkówki dla przekazu telewizyjnego może skłonić działaczy od zmian po igrzyskach olimpijskich – uważa brazylijski publicysta sportowy, Bruno Voloch.

Luiz Fernando Lima, sekretarz generalny FIVB, wyraził zdanie, że optymalnym czasem dla meczu piłki siatkowej będzie 1 godzina i 45 minut. Proponuje się wprowadzenie limitu czasowego dla każdego seta – 25 minut. Jeśli w tym czasie żaden z zespołów nie osiągnie zwycięstwa (25 punktu), gra ma być przerwana, a zwycięzcą będzie zespół, który w tym momencie ma więcej punktów. Trwają wciąż dyskusje o zmianie reguł rozgrywania tie-breaka. Obecnie set trwa ok. 30 minut, wliczając w to przerwy techniczne, przerwy na życzenie zespołów, challenge itp.

Nie jest trudno sobie wyobrazić, że zmiany te spotkają się z ostrą krytyką na całym świecie. Wszak istotą siatkówki zawsze było to, że czas nie był limitowany. Ale zmiana przepisów na system punkt za każdą akcję też była krytykowana, a teraz już trudno sobie wyobrazić grę, w której punkt zdobywa się tylko przy własnej zagrywce (jak było to jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku). Oczywiście wprowadzenie takich regulacji wymusi kolejne – trzeba będzie poradzić sobie z grą drużyn na czas, nie wiadomo, co z challengem, który też zabiera sporo sekund.

źródło: inf. własna, worldofvolley.com