Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > Siatkarską Ligę Narodów czas zacząć

Siatkarską Ligę Narodów czas zacząć

fot. Klaudia Piwowarczyk

Od piątku w Serbii, Chinach, Polsce i Francji rozpoczną się rozgrywki Siatkarskiej Ligi Narodów. Jest to debiut tej formy rozgrywek, jeśli chodzi o męskie reprezentacje – Liga Narodów w nowej formule zastępuje Ligę Światową. W rozgrywkach wystąpi dwunastu stałych uczestników i cztery reprezentacje pretendujące. W pierwszym weekendzie najciekawiej zapowiadają się spotkania w Serbii, gdzie gospodarze podejmą Włochów, Brazylijczyków i Niemców.

Siatkarska Liga Narodów to twór, który zastępuje stare rozgrywki. Wielu kibiców jest ciekawych przebiegu rywalizacji i tego jak wyglądać będzie system. Dwunastu stałych uczestników ma zapewniony udział w przyszłym sezonie, a o utrzymanie muszą walczyć zespoły pretendujące (obowiązywać będą spadki i awanse). W przeciwieństwie do Ligi Światowej tym razem nie będzie podziału na grupy, zastąpi ją jedna łączona tabela wszystkich szesnastu zespołów. Awans do finałowego turnieju uzyskają Francuzi (gospodarz) oraz pięć najwyżej sklasyfikowanych zespołów po piętnastu meczach. Warto podkreślić, że każdy z zespołów musi przynajmniej raz być gospodarzem turnieju. Przez pięć weekendów będziemy świadkami dwudziestu turniejów w szesnastu krajach.Jednym z pierwszych gospodarzy zmagań tegorocznej Siatkarskiej Ligi Narodów będzie Francja – w Rouen gospodarze podejmą Japonię, Iran i Australię. Faworytami wydają się być Irańczycy oraz Trójkolorowi. W tym turnieju zagra aż dwóch pretendentów. Teoretycznie zwiastować to może jednostronne spotkania i pewne zwycięstwa stałych uczestników, jednak szczególnie uważać trzeba na Australijczyków, którzy już niejednokrotnie pokazali, że są w stanie sprawić niespodziankę.

Kolejny organizator turnieju nie będzie miał zbyt łatwego zadania. Oto bowiem w chińskim Ningbo miejscowi podejmować będą Argentyńczyków, Bułgarów i Amerykanów. Faworytami są zawodnicy z Ameryki Północnej, którzy co roku biją się o najwyższe cele. W szeregach Bułgarii nie zobaczymy Cwetana Sokołowa, który jest powołany do szerokiej kadry, ale po udziale w finale Ligi Mistrzów dostanie więcej wolnego.

Najciekawiej zapowiada się turniej w serbskim Kraljevie, gdzie poza gospodarzami wystąpią Brazylijczycy, Włosi i Niemcy. W tej stawce teoretycznie najsłabszym zespołem są nasi zachodni sąsiedzi, ale mimo wszystko każdy mecz wydaje się być ciekawy i w każdym może dojść do niespodzianki. W ekipie Andrei Gianiego zabraknie Georga Grozera, który znalazł się tylko w szerokiej kadrze. Najgroźniejszym zespołem wydają się być zawodnicy z Kraju Kawy, którzy zawsze biją się o najwyższe cele, jednak zarówno gospodarze, jak i Włosi również nie pozostają bez szans w walce o zwycięstwo w tym turnieju.

Ostatnim krajem, który będzie gospodarzem w pierwszym weekendzie Ligi Narodów, jest Polska. Biało-czerwoni podejmą Kanadę, Koreę Południową i Rosjan (pierwszy mecz odbędzie się w Katowicach, dwa pozostałe w Krakowie). W naszej kadrze na pewno drzemie spory potencjał, jednak trzeba zauważyć, że trener Vital Heynen miał niewiele czasu, aby wdrożyć zawodników do swojego stylu gry. Selekcjoner reprezentacji w sparingach pokazał, że nie boi się ryzykować i szansę debiutu dostało wielu siatkarzy. Jednym z zaskoczeń jest brak Bartosza Kurka, który ostatecznie nie został powołany na pierwszy weekend rozgrywek. Najgroźniejszym rywalem Polaków wydają się być Rosjanie – nawet brak Aleksandra Butki czy Siergieja Grankina na pewno nie wpłynie negatywnie na poczynania Sbornej. Zwłaszcza że o ich sile stanowią tacy gracze jak Maksim Michajłow i Dmitrij Wołkow. Nie można lekceważyć także Kanadyjczyków, w sparingach z Polakami pokazali, że są silną ekipą i mogą pokusić się nawet o zwycięstwo w tym turnieju. Najłatwiejszym rywalem wydają się Koreańczycy i trzeba przyznać, że jakakolwiek zdobycz punktowa tego zespołu w Polsce będzie sporym zaskoczeniem.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Siatkarska Liga Narodów

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2018-05-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved