Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Siatkarki Fenerbahce mistrzyniami Turcji

Siatkarki Fenerbahce mistrzyniami Turcji

Siatkarki Fenerbahce Stambuł w rywalizacji do trzech wygranych okazały się w finale ligi tureckiej zdecydowanie lepsze od Galatasaray Stambuł. Podopieczne Marcello Abbondanzy w żadnym z trzech meczów nie oddały rywalkom nawet seta. Na trzecim miejscu sezon ukończył Vakifbank Stambuł, pokonując w dwumeczu Eczacibasi.

W pierwszym meczu finałowym kluczowy wydaje się był set pierwszy, który Fenerbahce wygrało na przewagi. W dwóch kolejnych odsłonach późniejsze mistrzynie Turcji w pełni kontrolowały już boiskowe wydarzenia. Przeważały w ataku, notując w tym elemencie 46 proc. skuteczności, przy 35 proc. rywalek. Kim Yeon Koung i koleżanki dominowały także w bloku, zdobywając tym elementem 12 punktów, przy trzech blokach rywalek, popracowały także w polu zagrywki, wielokrotnie utrudniając rywalkom wyprowadzenie akcji. Najwięcej punktów dla Fenerbahce w tym spotkaniu zdobyła Natalia Pereira (18).

W drugim spotkaniu finałowym walki było już nieco więcej, w każdym z trzech setów jednak Fenerbahce w odpowiednim momencie włączało wyższy bieg i rozstrzygało tę partię na swoją korzyść. Podopieczne Marcello Abbondanzy znów zdominowały rywalki w ataku, notując w tym elemencie 44-procentową skuteczność, przy zaledwie 34 proc. efektywności siatkarek Galatasaray, były też lepsze w bloku (9:5). Bez wątpienia gwiazdą meczu była Kim Yeon Koung, Koreanka zdobyła 22 punkty.

We wtorek siatkarki Fenerbahce stanęły przed szansą zakończenia rywalizacji finałowej i tak też się stało. Galatasaray zagrało poprawne spotkanie, ale nie wystarczyło to do urwania nawet seta znakomicie grającemu Fenerbahce. Świeżo upieczone mistrzynie Turcji znów nie wstrzymywały ręki w ataku, notując w tym elemencie 50-procentową skuteczność, przy 42 proc. efektywności rywalek. Były także nieznacznie lepsze w bloku (6:3), popisały się także ośmioma asami serwisowymi, Galatasaray zagrywką zapunktowało zaledwie czterokrotnie. Liderką Fenerbahce tym razem była Natalia Pereira, zdobywczyni 19 punktów. To dwunaste mistrzostwo Turcji wywalczone przez siatkarki Fenerbahce w historii. Przypomnijmy, że w ćwierćfinale fazy play-off Fenerbahce w dwumeczu pokonało Halkbank Ankara (3:2 i 3:0), a w półfinale przegrały pierwszy mecz z Eczacibasi 0:3, a w rewanżu wygrało 3:1 i potem  w złotym secie 16:14.