Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A: Lube pierwszym finalistą, Bednorz lepszy od Leona

Serie A: Lube pierwszym finalistą, Bednorz lepszy od Leona

Podopieczni Ferdinando de Giorgiego pokonując 3:0 Trento w czwartym spotkaniu zakończyli rywalizację półfinałową, jako pierwsza drużyna meldując się w finale. W drugiej parze stan rywalizacji wyrównała Modena, o tym kto powalczy o scudetto zadecyduje więc piąty mecz.

Po dwóch wygranych meczach półfinałowych biancorossi byli faworytem również trzeciego meczu. Na trudnym terenie w Trento siatkarze Lube musieli uznać wyższość ekipy Angelo Lorenzettiego. Dłużej jednak gialloblu nie byli w stanie stawiać oporu rywalom i po czterech meczach to aktualny wicemistrz Italii mógł cieszyć się z awansu do finału. Początki meczu mogły jeszcze zapowiadać wyrównaną i zaciętą rywalizację, przy utrzymującej się grze na styku siatkarze obu drużyn wymieniali się prowadzeniem. W ekipie miejscowych dzielił i rządził duet Sokołow/Juantorena, po stronie gości do roli lidera wyrósł Luca Vettori. O ile czujnością w bloku mogli pochwalić się przyjezdni to skuteczność w ataku zdecydowanie sprzyjała drużynie Ferdinando de Giorgiego, gra na styku zakończyła się przy stanie 16:15, później ekipa z Trydentu nie była w stanie utrzymać tempa narzuconego przez rywali. Bruno kolejne piłki kierował do Juantoreny, a ten pewnie omijał blok rywali. Wygrana do 19 odsłona premierowa potwierdzała dominację biancorossich.

Podobnie wyglądał drugi set spotkania, mimo że w tej partii efektywność gości uległa poprawie przy praktycznie bezbłędnych zawodnikach Lube (tylko 3 punkty zdobyte przez Trento po błędach rywali w tej części spotkania) prowadzenie gry punkt za punkt nie było łatwe. Tym bardziej, że gialloblu tym razem nie mogli liczyć na Urosa Kovacevicia, Serb będący wielokrotnie najpewniejszym punktem Trentino tym razem nie radził sobie z blokiem rywali, coraz częściej się myląc – problem z jakim zmagał się trener Lorenzetti najlepiej potwierdzają statystyki – przy 3 zdobytych punktach Uros Kovacević zakończył mecz przy skuteczności na poziomie 19%. Najbardziej wyrównany był trzeci set spotkania, nie było to jednak zasługa poprawy gry przyjezdnych, to podopieczni Ferdinando de Giorgiego spuścili nieco z tonu, tym razem prezentując rywalom aż 12 oczek. Mimo że gra biancorossi w tej partii nie była najładniejsza siatkarze Lube byli skuteczni, przy nerwowej końcówce rozstrzyganej na przewagi nie wahał się Juantorena i to wybrany MVP spotkania przyjmujący Cucine Lube poprowadził swój zespół do triumfu.

Równie szybko zakończyło się drugie ze spotkań półfinałowych, zespół Lorenzo Bernardiego nie dopełnił formalności. Po raz kolejny Azimut Modena wykazał się wolą walki, przy wsparciu licznie zgromadzonych kibiców podopieczni Julio Velasco przystąpili do ataku od pierwszych piłek. W początkowej fazie seta gospodarze mogli pochwalić się maksymalnie dwupunktowym prowadzeniem, dopiero w końcówce odsłony premierowej dystans nieco wzrósł. Podobnie jak we wcześniejszym spotkaniu obu ekip znakomite noty na siatce zbierał Bartosz Bednorz, przy 12 zdobytych punktach i 60% skuteczności polski przyjmujący był jednym z wyróżniających się zawodników swojego zespołu. Do swojej dobrej dyspozycji wrócił Ivan Zaytsev, atakujący Modeny również zanotował 12 oczek i to właśnie reprezentant Italii został wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania. Nie bez znaczenia była dyspozycja Zaytseva w polu serwisowym, to właśnie skuteczne odrzucenie rywali od siatki pozwoliło gospodarzom kontrolować sytuację. W partii premierowej bianconeri nie zdołali przekroczyć progu 20 punktów. Dopiero drugi set meczu był nieco bardziej wyrównany, zawodnicy Lorenzo Bernardiego uaktywnili się w bloku, nieco więcej regularności prezentując również w elemencie zagrywki. W ataku szans nie marnował Wilfredo Leon, jednak lider Sir Safety Perugii był nieco osamotniony, przyjmujący klubu z Umbrii jako jedyny zapisał na koncie więcej niż 10 oczek. W drugim secie goście mieli jeszcze swoje szanse, końcówka to popis gry Modeny i triumf 25:23. Odsłona trzecie była już tylko formalnością, zespół Bartosza Bednorza bardzo szybko zbudował dystans (16:9), utrzymując zaliczkę do końca seta, wygranego wyjątkowo pewnie. Tym samym w rywalizacji Perugii z Modeną mamy remis, a drugiego finalistę wyłoni piąty mecz.