Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

Sebastian Świderski: Pokazaliśmy, że mamy bardzo szeroki i wyrównany skład

fot. Tomasz Szwajkowski / szwajkowski.info

Polska kadra zakończyła nie tylko Puchar Świata, lecz także sezon. W każdym z czterech turniejów w 2019 r. stała na podium. – Chyba nikt nie zakładał takiego scenariusza – chwalił drużynę wicemistrz świata Sebastian Świderski. – Ktoś powie, że brakuje złota, ale takich reprezentacji, jak my, ma kilka krajów i nie da się wszystkiego wygrywać – dodał były reprezentant Polski, obecnie prezes ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

W poprzednich latach reprezentację Polski gnębiła dziwna reguła. Po pierwszym roku pracy nowego trenera, w którym drużyna osiągała sukces, drugi był rozczarowujący. Zasada nie obowiązuje Vitala Heynena. W 2018 r., gdy został selekcjonerem, doprowadził drużynę do mistrzostwa świata. W tym kadra awansowała na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie, zajęła trzecie miejsca w mistrzostwach Europy i w Lidze Narodów oraz drugie w Pucharze Świata. Ostatni sukces przypieczętowała we wtorek błyskawiczną i w bardzo dobrym stylu wygraną 3:0 z Iranem.W skali szkolnej sezon oceniam na szóstkę – nie miał wątpliwości były przyjmujący reprezentacji Polski, a dziś prezes ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Sebastian Świderski.Przed nim chyba nikt nie zakładał scenariusza, że poza olimpijską kwalifikacją zdobędziemy medale każdej imprezy. Ktoś powie, że brakuje złota, ale takich reprezentacji, jak my, ma kilka krajów i nie da się wszystkiego wygrywać. Pokazaliśmy za to, że mamy bardzo szeroki i wyrównany skład. Finały Ligi Narodów były niesamowite. Awans do nich był niespodziewany, a zdobyliśmy brąz. I to grając eksperymentalnym składem, żeby nie powiedzieć, że drugim czy rezerwowym.

W reprezentacji wystąpiło ponad 30 zawodników. Mieli gdzie, bo kadra rozegrała aż 48 meczów w 143 dni. Najbardziej intensywny był wrzesień i październik, gdy odbyły się mistrzostwa Europy i Puchar Świata. Łącznie 20 spotkań w 33 dni. W obu Polska wystąpiła w najmocniejszym składzie (pierwsze potyczki w Japonii zagrali siatkarze z szerokiego składu). – Głośno było mówione, że dla nas najważniejsze są kwalifikacje olimpijskie. W nich trzeba było być w najwyższej formie, a nie podczas mistrzostw Europy czy tym bardziej Pucharu Świata, i to przy tak niefortunnie ustalonym terminarzu. Chwała zawodnikom, że chcieli lecieć do Japonii w mocnym składzie i pomóc Bartkowi Kurkowi wrócić do gry – stwierdził Świderski.

A na jakiej pozycji będzie największa rywalizacja? – Przewrotnie powiem, że na libero. Mamy dwóch bardzo dobrych graczy. Paweł Zatorski i Damian Wojtaszek świetnie się uzupełniają, Heynen korzystał z obu w większości meczów. Nie sądzę, żeby wziął jednego libero, a drugiego ubrał w koszulkę jak pozostałych. Jeśli już to, strzelam, prędzej Olek Śliwka wystąpi w roli libero – mówi Świderski.

Wicemistrz świata z 2006 r. nie czuje niedosytu z powodu braku zwycięstwa. – To sport. Takie mecze, jak ze Słowenią na Euro, zdarzają się w turnieju. Innego gospodarza, Francję pokonaliśmy w Paryżu wyraźnie. Z kolei w Pucharze Świata przegraliśmy po wyrównanym meczu z Brazylią i Amerykanami, którzy przygotowują się od igrzysk do igrzysk i na tym turnieju zawsze są mocni – tłumaczył.

Od kwalifikacji, czyli drugiej z kolei imprezy, w reprezentacji grał Wilfredo Leon.Potwierdził, że jest jednym z najlepszych graczy na świecie. Brakuje mu trochę zgrania ze wszystkimi, ale na to potrzeba jeszcze trochę meczów i treningów. Widać u niego rezerwy. Poza tym nie zapominajmy, że on musi na nowo przyzwyczaić się do cyklu reprezentacyjnego, w którym przez rezygnację z gry dla Kuby i karencję przez siedem lat nie brał udziału w rywalizacji drużyn narodowych – zaznaczył Świderski, prezes mistrza Polski ZAKSY i jej były siatkarz.

 Więcej w serwisie sportowy24.pl

źródło: sportowy24.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2019-10-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved