Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Sebastian Pawlik gotowy do pracy w sztabie seniorskiej reprezentacji Polski

Sebastian Pawlik gotowy do pracy w sztabie seniorskiej reprezentacji Polski

fot. Klaudia Piwowarczyk

– Czuję się gotowy, aby pracować w sztabie seniorskiej reprezentacji. Z pewnością byłoby to dla mnie nowe doświadczenie, ale podjąłbym wyzwanie, gdyby pojawiła się taka propozycja – powiedział Sebastian Pawlik. – Funkcję asystenta lub członka sztabu reprezentacji i trenera szkoły można by połączyć. Długo już pracuję z młodzieżą i znam większość zawodników młodego pokolenia, którzy będą brani pod uwagę w kontekście seniorskiej kadry – dodał.

Pana nazwisko coraz częściej pojawia się w kontekście sztabu szkoleniowego seniorskiej reprezentacji Polski. To miłe wyróżnienie czy naturalna kolej rzeczy, że trener, który odnosił sukcesy z młodzieżowymi kadrami, powinien dostać szansę współpracy w seniorskiej reprezentacji?

Sebastian Pawlik: – Dla mnie jest to wyróżnienie, cieszę się, że ktoś w ogóle wpadł na taki pomysł, żeby dołączyć mnie do sztabu seniorskiej reprezentacji. Uważam, że byłoby to z korzyścią zarówno dla kadry, jak i Szkoły Mistrzostwa Sportowego. Funkcję asystenta lub członka sztabu reprezentacji i trenera szkoły można by połączyć. Długo już pracuję z młodzieżą i znam większość zawodników młodego pokolenia, którzy będą brani pod uwagę w kontekście seniorskiej kadry. Korzyść byłaby więc obopólna. Jednak na razie żadnych konkretnych rozmów z nikim nie odbyłem.

Może brak tych rozmów wynika z faktu, że pojawiają się sprzeczne informacje związane z pana osobą. Byłby pan zainteresowany pracą w sztabie seniorskiej kadry?– W jednym z wywiadów po mistrzostwach zapytano mnie o przyszłość i prowadzenie pierwszej reprezentacji. Wówczas stwierdziłem, że dla mnie jest jeszcze zbyt wcześnie na samodzielne prowadzenie seniorskiej kadry. Natomiast czuję się gotowy, aby pracować w sztabie seniorskiej reprezentacji. Z pewnością byłoby to dla mnie nowe doświadczenie, ale podjąłbym wyzwanie, gdyby pojawiła się taka propozycja. Tak jak powiedziałem wcześniej, z większością młodych zawodników, którzy mają szansę, aby znaleźć się w seniorskiej reprezentacji, pracowałem w SMS-ie i młodzieżowych reprezentacjach. Myślę, że znajomość tych zawodników i wiedza, którą posiadam na ich temat, mogłaby okazać się przydatna.

Czyli liczy pan na kontakt ze strony PZPS-u?

– Wydaje mi się, że najpierw Polski Związek Piłki Siatkowej musi wybrać pierwszego trenera reprezentacji, a dopiero później będzie można rozmawiać o innych członkach sztabu szkoleniowego, ponieważ pierwszy trener będzie pewnie miał wpływ na jego skład.

A według pana jesteśmy gotowi na całkowicie polski sztab szkoleniowy?

– Trudno mi powiedzieć, ponieważ nie wiem, jak pracują inni trenerzy. Myślę, że znalazłby się rodzimy szkoleniowiec, który poradziłby sobie z tym wyzwaniem, ale na razie musimy czekać na decyzje federacji.

A czym może być spowodowany nagły zwrot w patrzeniu na polskich trenerów przez PZPS?

– Wydaje mi się, że jest to spowodowane tym, że na początku pracy zagranicznych szkoleniowców z reprezentacją Polski pojawiło się w treningu sporo nowych rzeczy. Przekładało się to na jakość pracy i fascynację zawodników zagranicznymi szkoleniowcami. Myślę, że obecnie trenerzy w Polsce mają większą wiedzę, potrafią prowadzić drużyny na odpowiednim poziomie. W jednym z wywiadów Krzysiek Ignaczak powiedział ciekawe zdanie, że reprezentacja, w której on był, w dużej mierze wygrywała dzięki atmosferze w zespole. Obcokrajowcy, którzy nie zrozumieją polskiej mentalności, nie wprowadzą do drużyny doskonałej atmosfery, a fascynacja nowymi elementami w treningu już się skończyła. Dlatego może warto postawić na polskiego trenera.

A pan ma jakiś pomysł na kadrę seniorską, czy uważa pan, że juniorzy, z którymi zdobywał pan mistrzostwo świata, powinni znaleźć się już w seniorskiej reprezentacji?

– Myśląc o seniorskiej reprezentacji, z pewnością trzeba wziąć pod uwagę kilka wariantów, uwzględniając cele, jakie będą stawiane przed drużyną. Uważam, że młodzi zawodnicy, którzy zdobyli mistrzostwo świata juniorów, powinni stopniowo dołączać do szerokiej kadry. W połączeniu z doświadczonymi siatkarzami mieliby szansę dalszego rozwoju. Byłoby to z korzyścią zarówno dla nich, a w przyszłości również dla reprezentacji.

Moim kandydatem na selekcjonera jest:

zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-12-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved