Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > S. Świderski: De Giorgi to bardzo dobry kandydat

S. Świderski: De Giorgi to bardzo dobry kandydat

fot. Tomasz Szwajkowski / szwajkowski.info

– Wzbudza respekt i szacunek. Byłem jego zawodnikiem w Perugii i doskonale znam jego metody treningowe. Jest bardzo wymagający, ale to chyba dobrze. Ma też swoje zasady. Na przykład podczas posiłków zawodnicy i członkowie sztabu nie mogą używać telefonów komórkowych – mówi o chyba najpoważniejszym kandydacie do objęcia funkcji selekcjonera reprezentacji Polski siatkarzy, Ferdinando de Giorgim, prezes ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, Sebastian Świderski. Przyznał także, że nie ma opcji, aby Włoch, jeżeli zostanie wybrany, odszedł z klubu w trakcie sezonu.

Były reprezentant Polski potwierdził, że Fefe jest zainteresowany pracą z reprezentacją. – Żadnej propozycji dla Fefe ze strony związku nie było. Rozmawiałem z nim jednak na ten temat i wiem, że De Giorgi wyraził wstępne zainteresowanie. Czeka teraz na ogłoszenie konkursu i być może zgłosi swoją kandydaturę. Wszystko zależy od warunków, jakie postawią działacze PZPS-u. Bo jeśli zażądają porzucenia pracy w klubie w trakcie sezonu, to od razu mówię, że nie ma takiej możliwości – podkreślił Sebastian Świderski. Zaznaczył jednak, że w przypadku wyboru uszanuje decyzję De Giorgiego i nie będzie zatrzymywał go w klubie. – Po sezonie De Giorgiemu kończy się kontrakt z ZAKSĄ i nie mogę go zatrzymać siłą. Rozmawiamy wprawdzie wstępnie o przedłużeniu umowy, ale jeśli przyjdzie propozycja z PZPS-u i Fefe ją przyjmie, uszanuję jego decyzję. Praca z reprezentacją Polski to dla każdego szkoleniowca zaszczyt.

Sebastian Świderski ma o Włochu jak najlepsze zdanie i uważa, że sprawdziłby się w roli selekcjonera biało-czerwonych. – Fefe to bardzo dobry kandydat. Wzbudza respekt i szacunek. Byłem jego zawodnikiem w Perugii i doskonale znam jego metody treningowe. Jest bardzo wymagający, ale to chyba dobrze. Ma też swoje zasady. Na przykład podczas posiłków zawodnicy i członkowie sztabu nie mogą używać telefonów komórkowych. To jest czas dla drużyny i na integrację. Niektórzy wyśmiewają te zasady, ale moim zdaniem one są bardzo ważne – mówi. Istotne jest na pewno to, że pracuje w Polsce, ale co niektórym ta kandydatura się nie podoba. – To moim zdaniem powinien być argument na jego korzyść. Zna realia polskiej siatkówki, nie będzie musiał się jej uczyć. Jeśli ktoś myśli, że Fefe będzie promował zawodników ZAKSY, to grubo się myli. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że Zatorski, Bieniek, Buszek czy Konarski są filarami drużyny narodowej. Może chodzi o to, że Fefe byłby wymagający także w stosunku do działaczy. To nie jest człowiek, którego można łatwo przekonać do zmiany decyzji. Jeśli mu na czymś zależy, potrafi konsekwentnie tego wymagać – dodaje prezes mistrza Polski.Sebastian Świderski uważa, że kadrze potrzebny jest szkoleniowiec  z charyzmą. – Potrzebujemy kogoś z autorytetem i charyzmą. Może nie zamordysty, ale na pewno osoby, który umiałaby poukładać wszystkie klocki. Kogoś, kto nie będzie kierował się interesami jednostek, ale dobrem całej drużyny. Świetny byłby Władimir Alekno albo Bernardo Rezende, myślę, że sprawdziłby się w tej roli po raz kolejny Andrea Anastasi – przyznaje. Sebastian Świderski zastanawia się także nad polskim kandydatem. – Można poszukać. Może warto byłoby dać szansę Kubie Bednarukowi. W Politechnice wykonuje bardzo dobrą robotę – zastanawia się „Świder”. Jest jednak zdania, że w przypadku wyboru szkoleniowca zagranicznego, co jest bardzo prawdopodobne, asystentem powinien być Polak. – Kiedyś przy Danielu Castellanim przyuczał się Krzysztof Stelmach, ale jakoś nie udało się mu przejąć pałeczki po Argentyńczyku. Coś nie wypaliło, choć nie wiem co. Jestem za tym, żeby nowy selekcjoner miał polski sztab. 

*rozmawiał Kamil Drąg „Przegląd Sportowy”

 

źródło: inf. własna, przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-10-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved