Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Rywalki Polek w ME – Słowenia

Rywalki Polek w ME – Słowenia

fot. CEV

Reprezentacja Słowenii będzie pierwszym rywalem biało-czerwonych podczas startujących niedługo mistrzostw Europy. Sportowe ścieżki Polek i Słowenek nie krzyżowały się zbyt często, w szeregach naszych rywalek brakuje głośnych nazwisk, nie dyskredytuje to jednak zespołu Alessandro Chiappiniego.

 W piątek, 23 sierpnia reprezentacja Polski rozpocznie walkę w mistrzostwach Starego Kontynentu. Jako pierwsze na drodze biało-czerwonych staną siatkarki ze Słowenii. O ile męska kadra Słowenii notowała sukcesy w rywalizacji na arenie międzynarodowej to żeński zespół nie może się pochwalić spektakularnymi wynikami. Na debiut w mistrzostwach Europy Słowenki musiały dość długo czekać, po raz pierwszy rywalizując w europejskim czempionacie cztery lata temu. Słowenki nie zwojowały turnieju, kończąc wówczas zmagania na odległym 16. miejscu. To właśnie ten turniej po raz pierwszy w oficjalnej rywalizacji pozwolił zmierzyć się reprezentacjom Polski i Słowenii, podobnie jak w tym roku obie kadry mierzyły się wówczas w fazie grupowej. Wynik tamtego spotkania (3:0 dla Polek – przyp. red) może być dobrym zwiastunem dla zespołu Jacka Nawrockiego.

Awans do tegorocznych mistrzostw Europy Słowenki zapewniły sobie w styczniowym turnieju, w dobrym stylu bez straty seta 3:0 pokonując rywalki z Izraela. Prowadzony od 2017 roku przez włoskiego szkoleniowca Alessandro Chiappiniego zespół wciąż czeka na swoją szansę. Ocena potencjału reprezentacji Słowenii nie jest prosta, pozycja naszych rywalek w rankingu publikowanym przez CEV potwierdza, że ekipie trenera Chiappiniego wciąż trudno mierzyć się do czołowych ekip w Europie. Słowenki dopiero zamykają drugą dziesiątkę zestawienia, przez co wskazywane są raczej jako outsider rywalizującej w Łodzi grupy (podobną pozycję przypisuje się Portugalkom).

Słowenki mogą się pochwalić dość niską średnią wieku (22 lata), w szeregach naszych rywalek zobaczymy zawodniczki, które całkiem niedawno walczyły o medale w turniejach młodzieżowych (U-23). Najbardziej znaną, a zarazem doświadczoną siatkarką w reprezentacji Słowenii jest Monika Potokar. Przyjmująca dała się poznać również polskim fanom siatkówki, do niedawna występując w Volley Wrocław, od tego sezonu będzie natomiast bronić barw Panathinaikosu Ateny. 31-letnia zawodniczka ma na swoim koncie cztery mistrzostwa Słowenii, triumfy w rywalizacji o Puchar Słowenii a także mistrzostwo Rumunii, wicemistrzostwo i brąz zdobyte w Grecji. Potokar nie jest jedyną siatkarką, którą ambicje i chęć rozwoju siatkarskiego skierowały do Polski. W Lidze Siatkówki Kobiet od kolejnego sezonu zobaczymy kapitan reprezentacji Słowenii – Evę Mori (grająca we Francji, od nowego sezonu siatkarka będzie występować w  ŁKS Commercecon Łódź), a także nowy nabytek DPD Legionovii – Zanę Zdović Sporer.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2019-08-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved