Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Rywale Polaków w MŚ – Nieprzewidywalni Persowie chcą sprawić niespodziankę

Rywale Polaków w MŚ – Nieprzewidywalni Persowie chcą sprawić niespodziankę

fot. FIVB

Jednym z rywali grupowych Polaków we wrześniowym czempionacie będą Irańczycy. Persowie w ostatnim czasie mają sporo problemów i nieco obniżyli loty. Mimo zwycięstwa w Igrzyskach Azjatyckich podopieczni Igora Kolakovicia nie mogą zaliczyć tego sezonu do udanych. 10 miejsce w Lidze Narodów i trzy porażki w ostatnich spotkaniach przed mistrzostwami świata pokazują, że nie są oni aktualnie w swojej najwyższej formie, ale ciągle wydają się najsilniejszym z grupowych rywali biało-czerwonych.

W składzie Irańczyków od ostatniego mundialu doszło do wielu zmian. Trzon zespołu i liderzy wciąż pozostają ci sami (Saeid Marouf, Amir Ghafour, Seyed), jednak aż ośmiu siatkarzy zostało wymienionych. Poprzednie mistrzostwa były dla Iranu najlepsze w historii. Szóste miejsce z 2014 roku będzie im powtórzyć bardzo trudno, lecz jak to mają w zwyczaju, mogą być groźni dla każdego rywala. Wyjście z grupy nie powinno stanowić dla Persów żadnego problemu, lecz przejście dalej do trzeciej fazy rozgrywek, gdzie awansuje tylko sześć najlepszych zespołów, byłoby sporym wyczynem. Tym bardziej przy systemie rozgrywek, który premiuje tylko zespoły z pierwszych miejsc w drugiej fazie grupowej plus dwa najlepsze zespoły z drugich miejsc.Mimo wszystko jeśli polski kibic myśli o Iranie, to od razu w głowie zapala się „lampka”. Nie ma co się dziwić, że każdemu z nas na myśl przychodzi dreszczowiec na mistrzostwach świata w 2014 roku czy pojedynek z igrzysk olimpijskich w 2016 roku. Oba spotkania Polacy wygrali 3:2, ale strach, który napędzili nam Irańczycy, pozostaje w pamięci na długo. Jeśli przejdziemy do najnowszej historii spotkań, to również w tegorocznej Lidze Narodów przytrafiła nam się wpadka i podopieczni trenera Kolakovicia pokonali biało-czerwonych 3:0. Jednak w tym sezonie Irańczycy nie imponują, bo wyżej wspomniane dziesiąte miejsce w Lidze Narodów chluby nie przynosi. Zwycięstwa Persów w Igrzyskach Azjatyckich nie należy postrzegać jako wielkiego sukcesu, bo dla tego zespołu to po prostu dopełnienie formalności, a cały turniej przebrnęli bez straty seta. Ostatni sprawdzian reprezentacji Iranu również nie wypadł najlepiej, gdyż na turnieju w słoweńskiej Lublanie w trzech meczach zanotowali trzy porażki. USA, Słowenia i Kanada udowodniły, że Iran w tej chwili nie jest postrzegany jako jeden z kandydatów do medali.

W zespole Persów najważniejszym zawodnikiem z pewnością jest Saeid Marouf. Kapitan świetnie kieruje grą reprezentacji, czasem wręcz szuka zaczepki na boisku, ale właśnie w taki sposób ściąga presję z reszty zespołu i wybija z rytmu rywali. Do Maroufa można dołączyć również Amira Ghafoura i Milada Ebadipoura. Jeśli ten tercet zagra na swoim najwyższym poziomie, to każdy z rywali będzie miał sporo problemów z Irańczykami. Wszyscy wiemy, że mają oni ogromny potencjał, jednak często w trudnych momentach „pękają” i dlatego nigdy nie osiągnęli wielkich sukcesów poza swoim kontynentem. Realnie oceniając szanse, podopieczni Igora Kolakovicia z grupy D powinni wyjść bez najmniejszych problemów, ale ich występ najprawdopodobniej zakończy się na drugiej fazie grupowej i marzenia irańskich siatkarzy o wielkim sukcesie na światowym czempionacie trzeba będzie odłożyć o kolejne cztery lata.

Skład reprezentacji Iranu:
Rozgrywający: Saeid Marouf, Mohammad Taher Vadi
Atakujący: Amir Ghafour, Saber Kazemi
Przyjmujący: Fahrad Ghaemi, Milad Ebadipour, Morteza Sharifi, Mohammadjavad Manavinezhad
Środkowi: Seyed Mohammad Mousavi, Saman Faezi, Ali Shafiei, Amir Hossein Toukhteh
Libero: Mahdi Marandi, Mohammadreza Hazratpourtalatappeh

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2018-09-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved