Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Rywale Polaków w MŚ – Finlandia

Rywale Polaków w MŚ – Finlandia

fot. CEV

Kolejnym rywalem biało-czerwonych w mistrzostwach świata będzie reprezentacja Finlandii. Drużyna prowadzona przez Tuomasa Sammelvuo chyba okres najlepszej gry ma za sobą, a w czempionacie globu nie powinna być wymagającym rywalem dla Polaków. Ale czy tak będzie? Czy Skandynawów stać będzie w ogóle na wyjście z grupy?

Reprezentacja Finlandii nie jest zaliczana do światowej ani europejskiej czołówki. Na mistrzostwa świata powróciła w 2014 roku po 32 latach przerwy. W czempionacie globu odbywającym się w Polsce Skandynawowie osiągnęli bardzo dobry wynik, bowiem uplasowali się tuż poza ósemką, co było ich najlepszym wynikiem w historii, bowiem wcześniej zajęli jedenastą lokatę w 1952 roku. Tym razem po raz ósmy wezmą udział w mistrzostwach świata. W czempionacie Starego Kontynentu jednak ostatnio nie zachwycili, ponieważ uplasowali się dopiero na dwunastej pozycji. Najlepszy wynik w mistrzostwach Europy osiągnęli w 2007 roku, kiedy to przegrali batalię o brązowy medal z Serbami. Później jednak już nie nawiązali do tych sukcesów. W Lidze Światowej najwyżej byli na siódmej lokacie, ale w Lidze Narodów miejsca dla nich już zabrakło. Przebudowywana i systematycznie odmładzana drużyna prowadzona przez Tuomasa Sammelvuo obecnie jednak nie jest w stanie nawiązywać wyrównanej walki z czołowymi zespołami świata, co pokazują chociażby wyniki osiągane przez Finów w tym roku.Skandynawowie rozpoczęli bowiem walkę o awans na kolejne mistrzostwa Europy, ale idzie im jak po grudzie. W grupie A doznali bowiem dwóch porażek z Rumunią (2:3 i 1:3), a pokonali tylko słabych Duńczyków. Jedynie zmieniona formuła czempionatu Starego Kontynentu sprawiła, że wciąż mają szanse na awans. Słabo spisali się też w Złotej Lidze Europejskiej. Fazę grupową zakończyli z bilansem trzech zwycięstw i trzech porażek, co nie dało im możliwości gry w turnieju finałowym. Przed mistrzostwami świata rozegrali jeszcze dwa sparingi z siatkarzami z Japonii. Może mecze towarzyskie nie są miarodajne, ale jedna porażka i jedno zwycięstwo wskazują na to, że Finom trudno będzie powtórzyć wynik osiągnięty przed czterema laty na mundialu w Polsce.

W ostatnich latach z gry w reprezentacji Finlandii zrezygnowało sporo doświadczonych zawodników. Obecnie jej najstarszym graczem jest Mikko Esko, który zapewne powoli będzie już schodził z siatkarskiej sceny. Wśród Finów nie brakuje zawodników znanych z występów w PlusLidze, by wspomnieć chociażby Eemiego Tervaporttiego oraz Elvissa Krastinsa. O obliczu skandynawskiej ekipy mogą stanowić także Lauri Kerminen (libero), Urpo Sivula (atakujący) czy środkowi – Tommi Siirile i Sauli Sinkkonen. Pozostałą część zespołu stanowią młodzi gracze, dla których zetknięcie ze światową siatkówką może być cenną lekcją na przyszłość. W ostatnim czasie do mistrzostw świata przygotowywało się 15 zawodników. Na ostatniej prostej odpadł Joonas Jokela (atakujący), a na tę pozycję przesunięty został nominalny środkowy – Samuli Kaislasalo.

Wydawać by się mogło, że reprezentację Polski i Finlandii dzieli siatkarska przepaść, ale jednak konfrontacje obu tych ekip na przestrzeni ostatnich lat różnie się układały. Biało-czerwoni odnosili pewne zwycięstwa nad Skandynawami, ale też doznawali sromotnych porażek, by chociażby wspomnieć przegraną 0:3 w mistrzostwach Europy w 2007 roku czy kilka niepowodzeń w Lidze Światowej. Po raz ostatni obie drużyny miały okazję zmierzyć się w ubiegłorocznych mistrzostwach Europy. Wówczas podopieczni Ferdinando de Giorgiego pokonali rywali 3:0. Nie ma co ukrywać, że w mistrzostwach świata również będą faworytami w starciu z Finami, a jakikolwiek inny wynik niż wygrana Polaków będzie wielką niespodzianką. Dla podopiecznych Tuomasa Sammelvuo podstawowym zadaniem będzie wyjście z grupy. Realnie oceniając ich obecne możliwości, wydaje się, że wraz z Kubańczykami i Portorykańczykami będą rywalizowali o czwartą lokatę w grupie D. Warto trzymać kciuki za Skandynawów, ponieważ w ich sztabie szkoleniowym są polskie akcenty, czyli statystyk – Oskar Kaczmarczyk oraz fizjoterapeuta – Paweł Baryła.

Skład reprezentacji Finlandii na mistrzostwa świata:
rozgrywający: Mikko Esko, Eemi Tervaportti
atakujący: Urpo Sivula, Samuli Kaislasalo
środkowi: Tommi Siirile, Sauli Sinkkonen, Markus Kaurto, Henrik Porkka
przyjmujący: Elviss Krastins, Antti Ronkainen, Sakari Mekinen, Niko Suihkonen
libero: Lauri Kerminen, Niklas Breilin

Zobacz również:
Rywale Polaków w MŚ – Bułgaria

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2018-09-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved