Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Ruszyła liga francuska

Ruszyła liga francuska

Znamy już wyniki pierwszej kolejki Ligue A. Doszło w niej do jednej niespodzianki. Mistrz kraju, ekipa Tours przegrała we własnej hali z Chaumont 1:3. Pojawiło się również kilku zawodników znanych z boisk PlusLigi, którzy pokazali się z dobrej strony na francuskich parkietach.

Kibice oglądający mecz w Tuluzie, gdzie miejscowy Spacer’s podejmował Narbonne, mogli być zadowoleni z emocji, jakich dostarczyły im obydwie ekipy. Mecz rozpoczął się od zaciętego boju. Pierwszą partię na swoją korzyść rozstrzygnęli przyjezdni, który wygrali 29:27. Kolejna odsłona meczu należała już do gospodarzy, którzy wygrali 25:20. Narbona zwyciężyła w kolejnej odsłonie meczu w takim samym stosunku. Prowadząc 2:1 w całym spotkaniu, goście nie potrafili dobić rywali i oddali kolejnego seta. O losach meczu zadecydował tie-break, a w nim zdecydowanie lepsi okazali się miejscowi, zwyciężając 15:7. Bardzo dobry mecz zaliczył Trevor Clevenot. Młody reprezentant Francji z 20 zdobytymi oczkami był najlepiej punktującym graczem swojej ekipy. W drużynie przeciwników na pochwałę zasługuje środkowy Jose Trefle, który zdobył 16 punktów (w tym aż 8 blokiem!).

Spacer’s Toulouse Volley – Narbonne Volley 3:2
(27:29, 25:20, 20:25, 25:20, 15:7)

Swój pierwszy mecz w Ligue A wygrała również drużyna z Poitiers. Mistrz Francji z 2011 roku, który rok później został rozwiązany w związku z problemami finansowymi, powrócił do Ligue A i ma bardzo ambitne plany. Do klubu dołączyli między innymi Nimir Abdel-Aziz, Novica Bjelica czy Raydel Poey. Poitiers nie miało większych problemów z pokonaniem Nantes Reze. Goście urwali gospodarzom tylko jednego seta, zwyciężając w 3 partii 26:24. W pozostałych odsłonach meczu dominowali miejscowi. Świetny mecz rozegrał Kubańczyk Poey, który zdobył 18 punktów dla swojego zespołu. Drugim najlepiej punktującym graczem Poitiers był eksrozgrywający ZAKSY Kędzierzyn-Koźle – Nimir Abdel-Aziz, zapisując 9 oczek na swoim koncie (5 asów serwisowych). W drużynie Nantes Reze zadebiutował Dirk Westphal, który w poprzednim sezonie bronił barw Czarnych Radom. Niemiec wszedł na boisko dopiero w drugiej partii i zdobył 6 punktów.

Stade Poitevin Poitiers – Nantes Reze Metropole Volley 3:1
(25:23, 25:21, 24:26, 25:18)

ASUL Lyon, głównie za sprawą bardzo dobrej postawy doświadczonego Władimira Nikołowa wspieranego przez Javiera Gonzaleza, rozprawił się w trzech partiach z Arago de Sete. Pierwszy set przebiegł nieco bez historii. Gospodarze szybko objęli prowadzenie, którego nie oddali już do końca partii, zwyciężając pewnie 25:20. Kolejna odsłona meczu była zdecydowanie bardziej zacięta. Przyjezdni postawili liończykom trudne warunki. Jednak niesieni dopingiem swojej publiczności gospodarze wygrali 30:28. To podcięło nieco skrzydła siatkarzom Arago, którzy spuścili głowy. Gra ASUL nakręcała się z akcji na akcję, czemu absolutnie nie potrafili przeciwstawić się rywale. Mecz efektownym zbiciem z lewego skrzydła zakończył Andrii Diachkov.

ASUL Lyon Volley – Arago de Sete 3:0
(25:20, 30:28, 25:17)

Ciężką przeprawę w meczu z Ajaccio przeszli siatkarze Paris Volley. Siatkarze z Korsyki prowadzili już 2:1 w setach i nad gospodarzami wisiało widmo porażki. Czwarty, bardzo zacięty set zakończył się zwycięstwem paryżan 25:23. W tie-breaku różnica między ekipami była bardzo niewielka, ale lepsi okazali się gospodarze, którzy wygrali 15:13. Na parkiecie mogliśmy obserwować starych znajomych z PlusLigi. W drużynie gospodarzy zagrali między innymi Ardo Kreek (zdobywca 13 punktów) czy Mitja Gasparini (20 pkt.). Najlepiej punktującym siatkarzem meczu okazał się jednak atakujący Ajaccio – Jovica Simovski. Macedończyk zdobył dla swojego zespołu 31 „oczek”.

Paris Volley – GFCA Volley-Ball 3:2
(21:25, 25:23, 21:25, 25:23, 15:13)

Siatkarze z Cannes wygrali inauguracyjne spotkanie, ale nie bez problemów. Po pierwszym secie, zagranym perfekcyjnie przez czerwono-białych (25:11), sprawy nieco się skomplikowały. Siatkarze zbytnio się rozluźnili. Brak koncentracji wpłynął na grę podopiecznych Igora Kolakovicia i w konsekwencji na porażkę 15:25. Taki przebieg spotkania wpłynął motywująco na gości, którzy kierowani przez Pierre’a Pujola zwyciężyli w kolejnej partii 25:21. Gracze z Nancy nie potrafili zatrzymać rozpędzonych rywali, którzy wygrali 25:15. Jak wytłumaczyć tak nierówną grę AS Cannes? –Trenowaliśmy wszyscy razem dopiero dwa razy, dlatego nasza gra wygląda tak, a nie inaczej – powiedział po meczu szkoleniowiec gości.

Grand Nancy Volley Ball – AS Cannes 1:3
(11:25, 25:15, 21:25, 15:25)

Dość niespodziewanie porażkę ponieśli mistrzowie kraju. Wzmocnieni ikoną francuskiej siatkówki – Hubertem Henno oraz Konstantinem Cupkoviciem siatkarze z Tours przegrali przed własną publicznością 1:3 z Chaumont. Goście zdecydowanie wiedli prym przez dwie pierwsze partie, wygrane 25:19. Przebudzenie miejscowych nastąpiło dopiero w trzeciej odsłonie meczu. Tours po wielkich męczarniach wygrało 26:24. Czwarty set należał jednak ponownie do Chaumont. Gracze Silvano Prandiego wygrali pewnie 25:20 i całe spotkanie 3:1. Całkiem przyzwoity mecz rozegrał były siatkarz Delecty Bydgoszcz Konstantin Cupković, który z 16 „oczkami” był najlepiej punktującym siatkarzem swojej ekipy. W ekipie przyjezdnej brylował Pierre Jean Stephan Boyer – zdobywca 21 punktów.

Tours Volley-Ball – Chaumont Volley-Ball 1:3
(19:25, 19:25, 26:24, 20:25)

Pojedynek pomiędzy Beauvais i Montpellier rozstrzygnął się tak naprawdę między dwoma zawodnikami – Belgiem Gertem Van Walle i Austriakiem Philipem Schneiderem, bowiem ci dwaj siatkarze byli wyróżniającymi się postaciami w swoich ekipach. Lepszy okazał się pierwszy z nich. Beauvais bez żadnych problemów pokonało byłą drużynę Mateusza Miki 3:0. Mecz był raczej jednostronnym widowiskiem, o czym świadczą wyniki poszczególnych setów. Przyjezdni z ledwością przekroczyli granicę 20 punktów i to tylko w ostatnim secie. Kibice na boisku mogli podziwiać grę świeżo upieczonego wicemistrza Europy Dejana Vincicia – nowego rozgrywającego Beauvais. Słoweniec bardzo szybko złapał wspólny język z Gertem Van Walle, który zdobył 21 punktów, przy 73-procentowej skuteczności ataku.

Beauvais Oise Université Club – Montpellier Agglomération Volley 3:0
(25:19, 25:20, 25:21)