Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Russia Masters: Gruszczyńska i Strąg niepokonane aż do ćwierćfinału

Russia Masters: Gruszczyńska i Strąg niepokonane aż do ćwierćfinału

W ramach Mistrzostw Wschodnioeuropejskiej Regionalnej Federacji (EEVZA) w Moskwie odbywa się turniej Russia Masters. W zawodach Polskę reprezentuje nasza młodsza para eksportowa, Jagoda Gruszczyńska i Dorota Strąg. Biało-czerwone aż do ćwierćfinału spisywały się świetnie, nie przegrywając ani jednego meczu. W ostatnim pojedynku biało-czerwone musiały jednak uznać wyższość rosyjskiej pary, przez co odpadły tuż przed decydującymi o medalach meczami.

Jagoda i Dorota znalazły się w grupie B, gdzie rozegrały dwa niezwykle emocjonujące pojedynki, w których do wyłonienia zwyciężczyń potrzebny był tie-break. Najpierw Polki zmierzyły się z reprezentantkami gospodyń. Maria Uszakowa i Jelizawieta Riabowa w pierwszej partii musiały uznać wyższość Gruszczyńskiej i Strąg, w drugiej odpłaciły się naszym reprezentantkom pięknym za nadobne. Jak się jednak okazało, biało-czerwone wyciągnęły wnioski z ostatnich kilku turniejów i tym razem to one koncertowo rozegrały tie-breaka. Bardzo podobny przebieg miało kolejne starcie naszych zawodniczek, tym razem z Łotyszkami. Rywalki Polek, Anete Krastina grająca w parze z Jaudzemą Janą, po minimalnej porażce w premierowej odsłonie wykorzystały słabości biało-czerwonych i doprowadziły do trzeciego seta zdecydowanie, wygrywając drugą partię (21:15). Polki pokazały jednak, że zarówno fizycznie, jak i mentalnie są mocne i to do nich należało ostatnie słowo także i w tym meczu (15:13).

Gruszczyńska/Strąg POL [2] – Uszakowa/Riabowa RUS [18] 2:1
(21:18, 17:21, 15:11)

Gruszczyńska/Strąg POL [2] – Krastina/Jana LAT [15] 2:1
(21:19, 15:21, 15:13)

W 1/16 finału siatkarki znad Wisły znów spotkały się z reprezentantkami Rosji, tym razem były to Jelizawieta Nowikowa i Daria Matiskowa. Po raz kolejny Polkom przyszło rozegrać bardzo wyrównane spotkanie. Pomimo zwycięstwa w dwóch setach był to dla biało-czerwonych ten pojedynek wymagał od nich utrzymania koncentracji na najwyższym poziomie. Jagoda i Dorota zachowały zimną krew i w każdym z setów wygrały minimalną możliwą różnicą punktów. Po 33 minutach walki mogły cieszyć się z awansu do ćwierćfinału. W nim ponownie zmierzą się z duetem Uszakowa/Riabowa, będzie to więc okazja dla rewanżu dla Rosjanek, ale Polki powinny przystąpić do tego spotkania z lekką przewagą psychologiczną.

1/16 finału

Nowikowa/Mastikowa RUS [13] – Gruszczyńska/Strąg POL [2] 0:2
(19:21, 19:21)

Dobra passa Polek dobiegła końca w najmniej spodziewanym momencie. W ćwierćfinale Gruszczyńska i Strąg zmierzyły się ponownie z parą Maria Uszakowa i Jelizawieta Riabowa, z którą w fazie grupowej wygrały 2:1. Tym razem jednak szczęście uśmiechnęło się do niżej notowanych reprezentantek gospodyń. Chociaż Polki wygrały inauguracyjnego seta 21:19, w kolejnych pewniej grały Rosjanki, które po wygraniu drugiej partii do 18 w decydującej odsłonie okazały się minimalnie lepsze, pokonując Gruszczyńską i Strąg 15:13.