Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Rozpoczęły się mistrzostwa Europy do lat 16 siatkarek

Rozpoczęły się mistrzostwa Europy do lat 16 siatkarek

W Bułgarii rozpoczął się turniej finałowy mistrzostw Europy U-16 siatkarek. Niestety bez udziału reprezentacji Polski. W pierwszych meczach zwycięstwa odniosły zespoły Włoch, Holandii i Danii w grupie I, a w grupie II Rumunia, Białoruś i Rosja, która stoczyła zacięty bój z reprezentacją Turcji.

Mistrzostwa Europy siatkarek do lat 16 rozpoczął mecz Grecji z Danią. Pierwszy set padł łupem młodych siatkarek z Danii, które wygrały po zaciętej końcówce. Gdy Dunki wygrały drugiego seta, wydawało się, że pewnie wygrają w trzech setach, ale młode Greczynki w trzeciej partii niespodziewanie rozgromiły rywala do 12. W czwartym secie znów górą była reprezentacja Danii, która zgarnęła cenne trzy punkty.

W drugim meczu grupy I reprezentacja Włoch po dwóch pierwszych setach remisowała z gospodyniami turnieju, Bułgarią. Kolejne dwa sety jednak pokazały dominację włoskiej drużyny, która rozbiła rywalki do 10 i 12, wygrywając całe spotkanie 3:1. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Claudia Consoli (15).

W ostatnim meczu Finlandia zmierzyła się z Holandią i początek spotkania zdecydowanie należał do młodych Finek. Pomarańczowe jednak odrobiły straty i mimo sześciopunktowego prowadzenia rywalek na drugiej przerwie technicznej wygrały do 22. W kolejnych dwóch setach wygrana Holenderek nie była już zagrożona i Pomarańczowe zostały pierwszym liderem grupy I. 13 punktów dla zwycięskiego zespołu zdobyła Jolijn De Haan.

Grecja – Dania 1:3
(25:27, 16:25, 25:12, 22:25)
Bułgaria – Włochy 1:3
(17:25, 25:21, 10:25, 12:25)
Finlandia – Holandia 0:3
(22:25, 19:25, 21:25)

W grupie II od zwycięstwa rozgrywki rozpoczęły młode siatkarki z Rumunii. W meczu z Belgią wygrały pierwszego seta, jednak w drugim przegrały po zaciętej końcówce. Kolejne dwa sety to już zdecydowana przewaga Rumunek, które rozbiły rywalki do 14 i 11. Świetny mecz rozegrała Alexia Carutasu, która zdobyła dla swojej drużyny 22 punkty.

Trzech setów potrzebowała reprezentacja Białorusi, by pokonać zespół Czech. Mimo prowadzenia rywalek niemal przez całego pierwszego seta Białorusinki w końcówce odrobiły straty i wygrały 25:23. W pozostałych dwóch partia zespół białoruski prowadził już od początku do końca i pewnie wygrał, zapisując na swoim koncie trzy punkty. W zwycięskim zespole wyróżniała się Ksenija Liabiodkina, zdobywczyni 19 punktów.

Ostatni mecz pomiędzy Rosją a Turcją przyniósł sporo emocji, chociaż pierwszy set wygrany przez Sborną do 10 zupełnie tego nie zapowiadał. Kolejne dwa sety, mimo początkowego prowadzenia Rosjanek, padły łupem siatkarek z Turcji i to one objęły prowadzenie w tym meczu. W czwartym secie Sborna znów rozbiła rywala, wygrywając do 13. W tie-breaku również górą były młode Rosjanki i to one wygrały całe spotkanie 3:2. 27 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Tatiana Kadoczkina.

Belgia – Rumunia 1:3
(22:25, 26:24, 14:25, 11:25)
Białoruś – Czechy 3:0
(25:23, 25:16, 25:17)
Rosja – Turcja 3:2
(25:10, 23:25, 20:25, 25:13, 15:11)