Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > W Rosji medale na podstawie rundy zasadniczej?

W Rosji medale na podstawie rundy zasadniczej?

fot. lokovolley.com

Liga rosyjska długo była ostatnim bastionem rozgrywek siatkarskich. Po zakażeniu koronawirusem Earvina Ngapetha rozgrywki natychmiast stanęły. Na ten moment są zawieszone do odwołania, a serwis sport.business-gazeta.ru podaje, że rosyjskie kluby skłaniają się ku uznaniu wyników sezonu zasadniczego. W nim najlepszy był Lokomotiv Nowsybrisk w składzie z Fabianem Drzyzgą. 

W rozgrywkach mężczyzn na początku marca zakończył się sezon zasadniczy, w którym pierwsze miejsce zajęli gracze Lokomotivu Nowsybirsk, drugie należało do Zenita Kazań. Zespoły z miejsc 3-10 miały walczyć o miejsce w Final Six, ale rywalizację w play-off przerwał koronawirus. Dość późna decyzja rosyjskiej federacji sprawiła, że chociażby Jenisej Krasnojarsk o decyzji dowiedział się tuż po wylądowaniu w Nowym Urengoju, gdzie miał rozegrać drugi mecz play-off z Fakiełem.Większość zespołów dało swoim zawodnikom kilka dni wolnego, ale potem mają oni wrócić do normalnych treningów, jednocześnie czekając na decyzje. – Szczerze, sami mamy więcej pytań niż odpowiedzi. Kończyć sezon czy nie? Jeśli tak, to kiedy? Czekamy na decyzję, ale na razie nasi gracze będą trenować – powiedział portalowi Business Online dyrektor Fakiełu Nowy Urengoj, Nikołaj Kapranow. W najbliższy poniedziałek miało odbyć się losowanie Final Six, ale na ten moment jedynie Lokomotiv Nowosybirsk i Zenit Kazań mają zapewnione miejsce, a do tego Dinamo Moskwa, bowiem zespół Macieja Muzaja – Gazprom-Jugra Surgut zdecydował się wycofać z rozgrywek jeszcze przed decyzją władz federacji.

Jedną z opcji na kontynuowanie rywalizacji jest długa pauza (zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Sportu, do 10 kwietnia). Pomysłu tego nie pochwalają ani władze klubów ani sami zawodnicy. Trudno im się dziwić, skoro trudno przewidzieć jak rozwinie się sytuacja epidemiologiczna. W wielu pozostałych ligach europejskich rozgrywki przerwano i nie wyłoniono mistrzów kraju, ale tam nie została zakończona chociażby faza zasadnicza. Według informacji Business Online wiele klubów będzie chciało zakończyć sezon wcześniej, biorąc pod uwagę, że rozegrano cały sezon zasadniczy i właśnie na jego podstawie uznać wyniki tego sezonu. To oznaczałoby, że mistrzem Rosji ma zostać Fabian Drzyzga i jego Lokomotiv Nowosybirsk. Srebrny medal przypadłby Zenitowi Kazań, brązowy natomiast Kuzbassowi Kemerowo.

Oczywiście, nie wszystkie kluby są za takim rozwiązaniem. Prezydent Biełogorie Biełgorod, Gennadij Szypulin jest zdania, że najlepiej będzie anulować rozgrywki. Również Zenit Sankt Petersburg i Fakieł Nowy Urengoj raczej nie są zwolennikami uznania klasyfikacji z rundy zasadniczej, biorąc pod uwagę, że nie była ona najlepsza w ich wykonaniu. Trudno również będzie znaleźć rozwiązanie u kobiet, gdzie rozgrywki zatrzymały się na etapie półfinałów. Bliżej awansu do walki o złoty medal były zespoły Urałoczki Jekaterinburg i Dinama Kazań, które wygrały swoje pierwsze mecze półfinałowe. W sezonie zasadniczym to siatkarki z Kazania były najlepsze, Lokomotiw Kaliningrad był drugi, a trzecia Urałoczka.

źródło: sport.business-gazeta.ru

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-03-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved