Strona Główna > Aktualności > siatkówka akademicka > Rosjanki i siatkarze Iranu triumfatorami uniwersjady

Rosjanki i siatkarze Iranu triumfatorami uniwersjady

We wtorek zakończyła się 29. Letnia Uniwersjada w Tajpej. Tym razem jeśli chodzi o piłkę siatkową zabrakło na niej biało-czerwonych. W turnieju kobiet triumfowały Rosjanki przed Japonią i Ukrainą. W turnieju męskim złote medale zdobyli siatkarze z Iranu, którzy w finale pokonali Rosję, brąz zdobyli Japończycy.

W meczu o brązowy medal w turnieju żeńskim gospodynie zmierzyły się z reprezentacją Ukrainy i miały sporo powodów do radości po wygraniu pierwszego seta do 14. Role odwróciły się w drugim secie, to Ukrainki były stroną dominującą i rozbiły rywala do 13. W kolejnych setach również górą były siatkarki z Europy, które wygrywały do 14 i 21 i stanęły na najniższym stopniu podium z brązowymi medalami na szyi. Dobre spotkanie rozegrały Anastazja Czernucha (17 pkt.) oraz Hanna Kyryczenko (16 pkt.).

W finale Rosjanki zmierzyły się z reprezentacją Japonii. Sborna po wygraniu pierwszego seta miała chwilę dekoncentracji i pozwoliła rywalkom doprowadzić do wyrównania. Swoją wyższość Rosjanki udowodniły w dwóch kolejnych partiach, wygrywając dwukrotnie do 22. Tym samym siatkarki Rosji zdobyły złote medale 29. Letniej Uniwersjady w Tajpej, a Japonki cieszyły się z medalu srebrnego. 21 punktów w tym meczu zapisała na swoim koncie Arisa Inoue, dla zespołu rosyjskiego o jeden punkt więcej zdobyła Natalia Krotkowa.

16. Kolumbia

W turnieju męskim w meczu o trzecie miejsce siatkarze Japonii zmierzyli się z reprezentacją Ukrainy. Azjaci wygrali pierwszego seta, jednak w drugiej partii musieli uznać wyższość rywali. Trzeci i czwarty set to ponownie wygrane Japończyków, którzy mogli cieszyć się z brązowego medalu 29. Letniej Uniwersjady. Najwięcej punktów (25) dla zwycięskiej drużyny zdobył Takahiko Imamura, w drużynie ukraińskiej po 15 punktów zdobyli Maksym Drozd i Oleh Plotnyckij.

Sporo emocji było w meczu finałowym, w którym Rosjanie zmierzyli się z Iranem. Pierwszego seta dość wyraźnie wygrali Persowie, ale w drugim Sborna odgryzła się, wygrywając do 15. Po wygraniu trzeciego seta 25:23 Rosjanie prowadzili już 2:1, ale zespół Iranu doprowadził do tie-breaka. W decydującej partii finału walka trwała do ostatnich piłek, ostatecznie wygrali siatkarze Iranu 15:13 i to oni stanęli na najwyższym podium. 15 punktów dla złotych medalistów zdobył w tym meczu Saeid Shiroodghorbani, w drużynie rosyjskiej najskuteczniejszy był Anton Botin (21 pkt.).