Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Zwycięstwa faworytów

Rosja M: Zwycięstwa faworytów

W 12. kolejce rosyjskiej Superligi zwycięstwa w większości odnosili faworyci. Swoje miejsce w czubie tabeli potwierdzili zawodnicy Zenitu Kazań, Dinama Moskwa oraz Kuzbassu Kemerowo. Ostatnie dwa miejsca klasyfikacji ligowej nadal okupują natomiast zespoły Neftianiku Orienburg oraz Dinama Krasnodar.

Kuzbass Kemerowo był jednym z trzech zespołów, które mogły cieszyć się w 12. kolejce ze zwycięstwa na własnym terenie. Tym razem trzeci zespół w tabeli Superligi w czterech setach uporał się z Gazpromem-Jugrą Surgut. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo wyraźnie wygrali dwie pierwsze odsłony pojedynku, ale w trzeciej do gry wrócili goście. W czwartym secie po raz kolejny jednak lepsi byli zawodnicy miejscowej drużyny, którzy dzięki temu zgarnęli komplet punktów. Po urazie Wiktora Poletajewa nie ma już śladu, bowiem atakujący po raz kolejny był najjaśniejszą postacią w swoim zespole. Młody Rosjanin skończył spotkanie z dorobkiem 23 punktów, z czego 17 zdobył atakiem (61% skuteczności), a do tego dołożył 2 bloki i aż 4 asy serwisowe. Pod nieobecność Wilfredo Leona Zenit Kazań do zwycięstwa nad Jenisejem Krasnojarsk poprowadził duet Matthew Anderson – Artiom Wolwicz. Obaj siatkarze zdobyli po 14 oczek, a na uwagę zasługuje postawa środkowego, który 5 razy skutecznie blokował rywali. W całym spotkaniu mistrzowie Rosji nie dali gościom najmniejszych szans, w żadnym z trzech rozegranych setów nie pozwalając im przekroczyć granicy 20 oczek.

Również drużyna Nowej Nowokujbyszewsk mogła cieszyć się ze zwycięstwa na własnym terenie. Potrzebowała do tego jednak aż pięciu setów. Chociaż gospodarze zapisali na swoim koncie dwie pierwsze odsłony, to w dwóch kolejnych lepsza była ekipa Neftianiku Orienburg, a o wszystkim musiał decydować tie-break. W tym zacięta walka trwała aż do stanu 21:19 dla miejscowej drużyny, która aż 7 razy powstrzymywała ataki rywali i chociaż na przestrzeni całego meczu to goście atakowali na poziomie 51%, to aż 17 razy nadziali się na blok rywala. W drugim tie-breaku tej kolejki Dinamo Petersburg triumfowało nad Jugrą-Samotłor Niżniewartowsk. I w tym spotkaniu walki nie brakowało, bo chociaż 25:20 dwie pierwsze partie wygrali gospodarze, to równie wyraźnie dwie kolejne zapisali na swoim koncie przyjezdni, którzy o zwycięstwo w decydującym secie walczyli do samego końca (17:15), a w ostatecznym rozrachunku lepiej spisali się w ataku, bloku i przyjęciu.

Lokomotiw Nowosybirsk porażkę w poprzedniej rundzie spotkań powetował sobie trzysetowym zwycięstwem nad Fakiełem Nowy Urengoj. Najbardziej wyrównana była trzecia odsłona, w której 25:23 również triumfowali goście, atakując w niej na aż 62-procentowej skuteczności. Liderami Lokomotiwu okazali się Nikołaj Pawłow oraz Siergiej Sawin, zdobywcy odpowiednio 15 i 13 punktów. Gospodarzom nie pomógł dobry występ Jegora Kliuki, który zakończył pojedynek z 15 oczkami na swoim koncie i 59-procentową skutecznością akcji ofensywnych. W trzech setach swoje spotkanie na wyjeździe zakończyli gracze Uralu Ufa, odprawiając z kwitkiem ekipę Dinama Krasnodar i chociaż u gospodarzy dobry występ zaliczył Aleksander Chimerów (25 pkt.), to nie wystarczyło to do pokonania lepiej dysponowanych przyjezdnych.

Najciekawiej zapowiadające się starcie tej kolejki pomiędzy Biełogorje Biełgorod i Dinamem Moskwa nie przyniosło większych emocji. Po łatwo wygranym przez gości z Moskwy premierowym secie równie łatwo drugą partię zapisali na swoim koncie brązowi medaliści poprzedniego sezonu. Dwie kolejne odsłony to już o wiele skuteczniejsza gra gości, w której prym wiedli Konstantin Bakun oraz Jurij Biereżko. W ekipie z Biełgorodu znów nie pomógł przestawiony na atak Dimitrij Muserski, który skończył 56 proc. swoich piłek, a dodatkowo 3 razy blokował rywali i raz zapunktował zagrywką.