Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Zenit Kazań wciąż w grze o złoto

Rosja M: Zenit Kazań wciąż w grze o złoto

Po dwóch przegranych spotkaniach w roli gospodarze siatkarze z Kazania stanęli pod ścianą. Podopieczni Władimira Alekny wygrali jednak trzeci mecz finałowy 3:0 i zachowali szanse na podtrzymanie mistrzowskiej serii. W niedzielę rozstrzygnęły się losy rywalizacji o miejsce na najniższym stopniu podium, sezon zakończyły także zespoły Fabiana Drzyzgi oraz Grzegorza Pająka.

Finał:

W pierwszej odsłonie spotkania zawodnicy z Kazania wypracowali sobie pięciopunktową zaliczkę za sprawą świetnych serwisów Maksima Michajłowa oraz dobrej postawy w bloku (12:7). W pewnym momencie, dzięki mocnej zagrywce, gospodarze zbliżyli się do rywali na dwa ,,oczka”, lecz podopieczni Władimira Alekny odbudowali wcześniej wypracowaną przewagę. Utrzymali ją do końca seta, którego wygrali 25:20. Wydawało się, że drugi set będzie miał bliźniaczy przebieg, bowiem po serwisach swojego atakującego siatkarze z Tartastanu wypracowali kilkupunktową zaliczkę. Gospodarze jednak błyskawicznie zniwelowali straty za sprawą dobrej zagrywki (11:11). Kapitalna postawa przyjezdnych w defensywie pozwoliła im odbudować trzypunktową przewagę. Tę partię zakończył skuteczny blok Zenitu (25:21).

Trzecia odsłona spotkania przez długi czas miała wyrównany przebieg, lecz za sprawą błędów przeciwników goście prowadzili trzema ,,oczkami”. Później zawodnicy z Kazania dołożyli także świetną zagrywkę, którą rozmontowali grę przeciwników. Siatkarze z Nowego Urengoju nie byli w stanie zagrozić rywalom, set zakończył się pokaźnym zwycięstwem podopiecznych Władimira Alekny (25:19). Najskuteczniejszym zawodnikiem gości był Maksim Michajłow (12 atakiem i 3 w polu serwisowym, który zapisał na swoim koncie 15 ,,oczek”. Z kolei po stronie gospodarzy najlepszy Wiktor Poletajew, który zdobył 14 ,,oczek” (12 atakiem, 1 w zagrywce i 1 w bloku).

Mecz o 3. miejsce:

Po wygranej na wyjeździe 3:2 podopieczni Camillo Placiego stanęli przed szansą zapewnienia sobie brązowego medalu przed własną publicznością. Z kolei siatkarze z Petersburga musieli w sobotę odnieść zwycięstwo, żeby pozostać w grze o miejsce na najniższym stopniu podium. Pierwszą i drugą partię niedzielnego pojedynku wygrali zawodnicy z Nowego Urengoju, lecz trzecia padła łupem Zenitu Sankt Petersburg. Czwartą wygrali jednak gospodarze, czym zapewnili sobie brązowy krążek. Na przestrzeni całego spotkania podopieczni Camillo Placiego prezentowali się odrobinę lepiej w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła.

Jegor Kluka poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa. W całym spotkaniu zdobył aż 25 punktów (21 atakiem, 3 blokiem oraz 1 w polu serwisowym). Po 17 oczek dołożyli także Dmitrij Wołkow oraz Denis Bogdan. Z kolei w zespole z Petersburga najskuteczniejszy był Georg Grozer, który wywalczył 15 ,,oczek”. Dla zespołu z Nowego Urengoju to pierwszy ligowy krążek po dziesięcioletniej przerwie.

Mecz o 5. miejsce:

W pierwszym pojedynku zespołów z polskimi rozgrywającymi Lokomotiw Nowosybirsk okazał się lepszy od Dynamo Moskwa. Drugi mecz lepiej rozpoczęli podopieczni Plamena Konstantinowa, którzy w miarę pewnie wygrali pierwszego seta. Kolejny był już bardziej wyrównany, ale i on padł łupem zawodników z największego miasta Syberii. Trzecia przebiegała już pod dyktando drużyny z Fabienem Drzyzgą w składzie, która zapewniła sobie 5. miejsce na koniec sezonu.

Najlepiej punktującym siatkarzem zwycięskiej drużyny był Aleksiej Rodiczew, który zdobył w całym spotkaniu aż 18 ,,oczek” (15 atakiem i 3 blokiem). W wyjściowym składzie spotkanie rozpoczął także Fabian Drzyzga, który dołożył punkt w ofensywie. Z kolei w szeregach siatkarzy ze stolicy najlepiej prezentował się Romanas Szkulawiczus, który w dwóch setach wywalczył 11 ,,oczek”. Grzegorz Pająk rozpoczął drugiego i trzeciego seta w podstawowym składzie, jednak zakończył spotkanie bez dorobku punktowego.