Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Pechowa 13. kolejka

Rosja M: Pechowa 13. kolejka

Siatkarze rosyjskiej Superligi nie będą najlepiej wspominać 13. rundy spotkań. Wielu z nich zmaga się z chorobą i gorączką. Na boisku zabrakło między innymi Dmitrija Muserskiego, Wiktora Poletajewa czy Aleksieja Spiridonowa. Na czele z aż 6 punktami dystansu plasuje się Zenit Kazań, a za nim Dinamo Moskwa oraz Lokomotiw Nowosybirsk, który dzięki zwycięstwu wyprzedził w klasyfikacji Kuzbass Kemerowo.

W jednym z dwóch trzysetowych spotkań siatkarze Lokomotiwu Nowosybirsk rozprawili się z Kuzbassem Kemerowo. W ekipie gości zabrakło Wiktora Poletajewa, zmagającego się z chorobą. Podczas jego nieobecności ciężar gry starał się wziąć na siebie Anton Karpuhow, ale jego 16 oczek nie wystarczyło, aby przeciwstawić się lepiej dysponowanym rywalom. Wśród podopiecznych Plamena Konstantinowa prym wiódł Nikołaj Pawłow, zdobywca 17 oczek. Obie drużyny zanotowały 48% skutecznych ataków, ale to gospodarze lepiej radzili sobie w bloku i zagrywce. Problemów z kolejnym triumfem nie mieli również mistrzowie Rosji, których do boju z ławki trenerskiej prowadził Aleksiej Wierbow. Zenit Kazań zdemolował Dinamo Krasnodar, a jednostronny pojedynek trwał zaledwie 65 minut. Złotym medalistom nie przeszkodził brak kluczowych zawodników, a najlepiej punktującym graczem był Denis Zemczenok, który zapisał na swoim koncie 14 oczek, skończył 10 z 15 ataków, a do tego dołożył po 2 bloki i 2 asy serwisowe. Rywale z Krasnodaru do Kazania przyjechali zaledwie w 10 i nie byli w stanie przeciwstawić się mistrzom Rosji.

Komplet punktów z wyjazdu przywieźli zawodnicy Nowej Nowokujbyszewsk, którzy jedynie w premierowej odsłonie musieli uznać wyższość Jugry-Samotłor Niżniewartowsk. W trzech kolejnych setach lepiej prezentowali się goście, a wyrównany przebieg miała tylko czwarta partia, wygrana 27:25 przez Nową. Na uwagę zasługuje przede wszystkim gra blokiem, aż 16 razy przyjezdni powstrzymywali ataki swoich przeciwników, a 6 razy punktowali zagrywką. Bez Dmitrija Muserskiego musiało radzić sobie Biełogorje Biełgorod, ale w bezpośrednim pojedynku o 5. miejsce w tabeli musiało uznać wyższość Uralu Ufa. Gospodarze z Uralu 25:18 zwyciężyli w secie inaugurującym całe spotkanie, a w kolejnym pokonali rywali dopiero po grze na przewagi. Biełogorje próbowało jeszcze walczyć, ale stać je było tylko na zryw i wygranie trzeciej odsłony. Gospodarze o wiele lepiej radzili sobie przede wszystkim w ataku (53-45%) i to właśnie ten element zadecydował o ich końcowym zwycięstwie. Ważną wygraną zapisali na swoim koncie również zawodnicy Dinama Petersburg, które dzięki pokonaniu Gazpromu-Jugry Surgut awansowało na 10. miejsce w tabeli i do swoich niedzielnych rywali traci już tylko 1 punkt. Miejscowy zespół na swoją korzyść był w stanie rozstrzygnąć jedynie pierwszego seta, w kolejnych musiał uznać wyższość gości. Ci rewelacyjnie zagrali w ofensywie, notując aż 63% skutecznych zbić, a na przestrzeni czterech setów 18 oczek wywalczył Anton Botin, który może pochwalić się aż 65% udanych ataków.

W ciekawie zapowiadającym się starciu Dinama Moskwa z Fakiełem Nowy Urengoj górą byli podopieczni Juriego Mariczewa, choć początek pierwszego seta tego nie zapowiadał. Siatkarze ze stolicy Moskwy przez całą premierową odsłonę gonili wynik i w zaciętej końcówce okazali się lepsi od rywali. Takie zwycięstwo napędziło dobrą grę Dinama, które w kolejnej odsłonie triumfowało 25:18. Ponownie zacięty był set numer trzy, w którym gościom udało się przedłużyć losy spotkania, jednak w kolejnej lepiej dysponowani byli gospodarze i to oni zgarnęli komplet punktów do tabeli. Liderem moskiewskiego teamu ponownie był Konstantin Bakun, który tym razem zdobył 22 punkty. 16 z nich wywalczył skutecznymi atakami, a dodatkowo świetnie radził sobie w bloku, 5 razy powstrzymując rywali i dołożył również 1 asa serwisowego.

Jedyny pięciosetowy pojedynek rozegrały zespoły z dolnej części tabeli. W bardzo zaciętym starciu Neftianik Orienburg ostatecznie okazał się gorszy od Jeniseju Krasnojarsk. Gospodarze 25:23 zwyciężyli w pierwszej partii, w dwóch kolejnych lepsi byli goście z Krasnojarska, ale miejscowej ekipie udało się doprowadzić do tie-breaka. W rozstrzygającej odsłonie lepiej poradzili sobie gracze Jeniseju, dopisując 2 punkty do ligowej tabeli. W składzie zwycięskiej ekipy zabrakło Aleksieja Spiridonowa, który, podobnie jak wielu siatkarzy, zmaga się z chorobą i gorączką. Pod nieobecność Spiridonowa ciężar gry wzięło na siebie kilku graczy. 16 oczek zdobył Aleksander Mochałow, a po 14 punktów wywalczyli Anton Mysin oraz Aleksander Kriwiec.